24 Դեկտեմբեր 2025 - 13:05 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ֆեյսբուքյան եթերում արձագանքել է Ադրբեջանից ներմուծված բենզինի թեմային՝ անդրադառնալով գներին և այն չգնելու կոչերին։
Նա նշել է, որ քաղաքացիներն ազատ են իրենց ընտրության մեջ՝ որ բենզինն ուզում են, այն էլ կարող են գնել։
Նա նշել է, որ պրեմիում տեսակի բենզինը վաճառվում է 430 դրամով, մինչդեռ Հայաստանում դրա գինը 500-520 դրամի սահմաններում է։
«Դուք ազատ եք, որ բենզինն ուզեք, գնեք, ինքներդ ընտրեք, հենց դա է պետության խնդիրը՝ հնարավորինս մեծ տեսականի ապահովել, անխափան երթուղիներ լինեն, որ բենզինն ու մյուս ապրանքները մշտապես լինեն հասանելի, և հետևենք, որ որակը բարձր լինի, ձեզ էլ քանակի մեջ չխաբեն։ Այստեղ է պետության խնդիրը, մնացածը դուք եք ընտրում»,- ասել է նա։
«Մեգա Թրեյդն» Ադրբեջանից 600 տոննա բենզին է ներկրել։ Ընդհանուր ՀՀ է ներմուծվել 22 վագոն բենզին։ Սուքիասյանների «Մեգա Թրեյդ» ընկերությանը պատկանող «Ran oil» բենզալցակայաններում լիտրը 430 դրամով վաճառվում է ադրբեջանական «Պրեմիում» տեսակի բենզինը։Ադրբեջանից Հայաստան բենզին ներկրած երկրորդ ընկերությունը եղել է «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ-ն։
Սոցցանցերում ադրբեջանական բենզին չգնելու կոչեր են հնչում։ «Հայաքվեն» կոչ է արել բոյկոտ անել։ «Բոյկոտե´նք և թույլ չտա´նք, որ ադրբեջանական բենզինը վերածվի մեր դեմ ուղղված հրանոթների»,–ասվում է «Հայաքվեի» հայտարարության մեջ։

24 Декабрь 2025 - 13:24 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян в прямом эфире в Facebook прокомментировал тему бензина, импортируемого из Азербайджана, затронув вопросы цен и призывов не покупать его.
По словам Папояна, граждане свободны в своем выборе и сами решают, какой бензин приобретать.
Он отметил, что бензин премиум-класса продается по цене 430 драмов за литр, тогда как в Армении аналогичный бензин стоит в пределах 500–520 драмов.
«Вы свободны покупать тот бензин, который хотите, выбирать самостоятельно. В этом и заключается задача государства — обеспечить максимально широкий ассортимент, бесперебойные маршруты поставок, чтобы бензин и другие товары всегда были доступны, а также следить за качеством и тем, чтобы потребителей не обманывали по объему. Это ответственность государства, остальное — ваш выбор», — сказал он.
Ранее сообщалось, что компания Mega Trade импортировала из Азербайджана 600 тонн бензина, всего в Армению было ввезено 22 вагона. Азербайджанский бензин премиум-класса продается по цене 430 драмов за литр на автозаправках Ran Oil, принадлежащих компании Mega Trade семьи Сукиасян. Второй компанией, импортировавшей бензин из Азербайджана, стала Shisha World LLC.
В социальных сетях распространяются призывы не покупать азербайджанский бензин. Движение «Айакве» призвало к бойкоту, заявив: «Бойкотируем и не позволим, чтобы азербайджанский бензин превратился в оружие, направленное против нас».