25 Դեկտեմբեր 2025 - 08:58 AMT
Կաթոլիկ և Հայ Առաքելական եկեղեցու մի շարք հոգևոր առաջնորդներ դիմել են Հռոմի պապ Լեոն XIV՝ կոչ անելով քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանում պահվող արցախահայ գերիներին ազատ արձակելու ուղղությամբ։
The Christian Post-ը ծանոթացել է Հռոմի պապին ուղղված դիմումին, որը ուղարկվել է Սուրբ Ծննդյան տոնին ընդառաջ։ Դիմումում նշվել է, որ առնվազն 23 բանտարկյալները 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը էթնիկ զտման ենթարկած Ադրեջանի զոհերն են։
Դիմումին ստորագրել են մեկ տասնյակից ավելի բարձրաստիճան հոգևոր հայրեր։ Ստորագրողների ցանկը գլխավորում են Նյու Յորքի կաթոլիկ արքեպիսկոպոսության՝ հանգստի անցած կարդինալ Թիմոթի Դոլանը և Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արևելյան թեմի արքեպիսկոպոս Անուշավան Դանիելյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Շվեյցարիայում գործող Christian Solidarity International կազմակերպության տվյալներով՝ Բաքվում ներկայում պահվում են մոտ երկու տասնյակ հայեր, հիմնականում նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնք դատվում են փակ դռների հետևում՝ զրկված լինելով պատշաճ իրավաբանական պաշտպանությունից և իրենց դեմ ներկայացված ապացույցները վիճարկելու հնարավորությունից։ Եվրոպական խորհրդարանն արդեն զգուշացրել է, որ պատանդները ենթարկվում են «կեղծ դատավարությունների»։
«Նրանց ընտանիքների հետ հաղորդակցությունը, որն առանց այդ էլ սահմանափակ է, էլ ավելի է խաթարվել անցած տարվանից, երբ Ադրբեջանը երկրից վտարեց Կարմիր Խաչին։ Նրանց քրիստոնեական հավատքը և մարդկային արժանապատվությունը ճնշվում են», – ասվում է Հռոմի պապին ուղղված հոգևոր հայրերի նամակում։
Նամակը ստորագրած հոգևորականները նշել են, որ ընդհանուր առմամբ խոսքը մոտ 80 անձի մասին է, որոնց ճակատագիրը շարունակում է անհայտ մնալ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը գրավելուց հետո։ Նրանք ընդգծել են, որ գերիները զրկվել են կապի և տարրական իրավական պաշտպանության հնարավորությունից, իսկ կալանքի ընթացքում ենթարկվել են նաև իրենց քրիստոնեական հավատքի նկատմամբ բռնությունների։
Նամակում անդրադարձ է կատարվել նաև այն հաղորդումներին, որոնց համաձայն Ադրբեջանը ոչնչացրել է պատմական հայկական եկեղեցիներ և վանքեր այնպիսի ծավալով, որը գերազանցել է «Իսլամական պետության» գործողությունները Իրաքում և Սիրիայում։ Հեղինակները դա բնութագրել են որպես տարածաշրջանում քրիստոնեական գրեթե 2000 տարվա ներկայությունը վերացնելու նպատակաուղղված արշավի մաս։
«Ադրբեջանի արշավի զոհ են դառնում ոչ միայն բանտարկված մարդիկ, այլև սրբազան ժառանգությունը, որը ոչնչացվում է։ Վերջին փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում համակարգված կերպով ոչնչացրել է ավելի շատ քրիստոնեական հուշարձաններ և եկեղեցիներ, քան «Իսլամական պետությունը» Իրաքում և Սիրիայում։ Սա գրեթե երկու հազարամյա քրիստոնեական քաղաքակրթության հետքերի, այդ թվում՝ միջնադարյան եկեղեցիների, վանքերի և անթիվ սրբավայրերի վերացում է»,–ասվում է նամակում։
Նամակը ստորագրողների թվում ընդգրկվել են նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արևելյան թեմի առաջնորդ Մեսրոպ եպիսկոպոս Պարսամյանը, Մելքիթ կաթոլիկ եկեղեցու Ֆրանսուա եպիսկոպոս Բեյրուտին և հակասեմականության դեմ կաթոլիկների կոալիցիայի ներկայացուցիչ Սիմոնե Ռիզկալլան։
Դիմումում հիշատակվել է նաև վերջերս Հռոմի պապի կողմից հայ նահատակ Սուրբ Իգնատիոս Մալոյանի սրբադասումը՝ որպես հայ ժողովրդի հետ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու շարունակական համերաշխության դրսևորում։ Նշվել է նաև պապի ավելի վաղ հայտարարությունը, ըստ որի հայերը «խաչը քարի վրա են փորագրում՝ որպես իրենց ամուր և անսասան հավատքի նշան»։
Հոգևոր հայրերը պնդում են, որ ստեղծված իրավիճակը պահանջում է Սուրբ Աթոռի միջամտությունը՝ հաշվի առնելով նրա բարոյական հեղինակությունը և Բաքվի հետ դիվանագիտական ​​կապերը։ Նամակում կոչ է արվում Հռոմի պապին անձամբ պաշտպանել գերիների ազատ արձակումը՝ նշելով, որ նման կոչը կարող է օգնել վերջ դնել այն ընտանիքների տառապանքներին, որոնք դեռևս լուրերի են սպասում իրենց հարազատներից։
Հոգևոր հայրերի խումբը խնդրել է Հռոմի պապին գործել Սուրբ Ծննդին ընդառաջ՝ տոնն անվանելով ողորմածության և վերամիավորման շրջան։

Ряд духовных лидеров Католической церкви и Армянской Апостольской церкви обратился к папе римскому Лео XIV с призывом предпринять шаги для освобождения арцахских армян, удерживаемых в Азербайджане.
Издание The Christian Post ознакомилось с обращением, направленным папе в преддверии Рождества. В письме отмечается, что по меньшей мере 23 заключенных являются жертвами этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха, осуществленной Азербайджаном в сентябре 2023 года.
Обращение подписали более десятка высокопоставленных священнослужителей. Список подписантов возглавляют находящийся на покое кардинал Римско-католической архиепархии Нью-Йорка Тимоти Долан и архиепископ Армянской Апостольской церкви Восточной епархии Северной Америки Анушаван Даниелян, сообщает Panorama.am.
По данным базирующейся в Швейцарии организации Christian Solidarity International, в Баку в настоящее время удерживаются около двух десятков армян, преимущественно бывшие высокопоставленные чиновники. Их судят за закрытыми дверями, лишая надлежащей юридической защиты и возможности оспаривать представленные против них доказательства. Европейский парламент уже предупредил, что заложники подвергаются «фиктивным судебным процессам».
«Связь с их семьями, и без того ограниченная, еще больше нарушена с прошлого года, когда Азербайджан выдворил из страны Красный Крест. Их христианская вера и человеческое достоинство подавляются», — говорится в письме духовных лидеров папе.
Подписавшие письмо священнослужители отметили, что в целом речь идет примерно о 80 людях, судьба которых остается неизвестной после захвата Нагорного Карабаха Азербайджаном. Они подчеркнули, что пленные лишены возможности связи и элементарной правовой защиты, а во время содержания под стражей подвергались притеснениям за свою христианскую веру.
В письме также упоминаются сообщения о том, что Азербайджан уничтожил исторические армянские церкви и монастыри в масштабах, превышающих действия «Исламского государства» в Ираке и Сирии. Авторы охарактеризовали это как часть целенаправленной кампании по стиранию почти двухтысячелетнего христианского присутствия в регионе.
«Жертвами кампании Азербайджана становятся не только заключенные люди, но и священное наследие, которое уничтожается. Последние документы показывают, что Азербайджан систематически разрушил в Нагорном Карабахе больше христианских памятников и церквей, чем “Исламское государство” в Ираке и Сирии. Это означает уничтожение следов почти двухтысячелетней христианской цивилизации, включая средневековые церкви, монастыри и бесчисленные святыни», — говорится в письме.
Среди подписантов также значатся предстоятель Восточной епархии Армянской Апостольской церкви Северной Америки епископ Месроп Парсамян, епископ Мелкитской католической церкви Франсуа из Бейрута и представитель католической коалиции против антисемитизма Симоне Ризкалла.
В обращении также упоминается недавняя канонизация папой армянского мученика святого Игнатия Малояна как проявление неизменной солидарности Римско-католической церкви с армянским народом. Отмечено и более раннее высказывание папы о том, что армяне «высекают крест в камне как знак своей твердой и непоколебимой веры».
Духовные лидеры настаивают, что сложившаяся ситуация требует вмешательства Святого престола с учетом его морального авторитета и дипломатических связей с Баку. В письме папу призывают лично выступить в защиту освобождения пленных, отмечая, что такой призыв может помочь положить конец страданиям семей, которые до сих пор ждут вестей о своих близких.
Группа священнослужителей попросила папу римского действовать в преддверии Рождества, назвав этот праздник временем милосердия и примирения.
По сообщениям азербайджанских СМИ, сторона обвинения потребовала пожизненного лишения свободы для бывшего президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна, экс-министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, его заместителя Давида Манукяна, а также бывшего председателя парламента Арцаха Давида Ишханяна.
Кроме того, прокуратура потребовала 20 лет лишения свободы для бывших президентов Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна, а также Мадата Бабаяна и Меликсета Пашаяна. По другим пленным запрошены следующие сроки: Гарик Мартиросян — 19 лет, Давид Алавердян — 18 лет, Левон Бабаян — 17 лет, Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эдик Газарян — по 16 лет.