25 Դեկտեմբեր 2025 - 09:24 AMT
«Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ–ի կողմից գործարկվող «ԱրՔա» վճարային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց տրամադրվող հետվճարները կհաշվարկվեն և կվճարվեն 2026 թ. փետրվար ամսվանից սկսած մինչև 2027 թ. հունվար ամիսը ներառյալ: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
Սահմանվել են նաև հետվճար տրամադրելու միջոցառումը և կարգը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ-ի կողմից գործարկվող «ԱրՔա» վճարային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց կողմից կատարված անկանխիկ եղանակով վճարումներից հետվճարի չափը կազմում է 2 %, որը ձևավորվում է միջոցառման մասնակից գործընկեր «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ հատկացումներից՝ 1 % և պետության կողմից 1 % համամասնությամբ»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Նշվում է, որ այս որոշմամբ հնարավորություն կընձեռնվի ընդլայնել անկանխիկ գործառնությունների մասնաբաժինը:

Возврат средств физическим лицам через платежную систему «АrCa», функционирующую под управлением ЗАО «Армениан Кард», будет начисляться и выплачиваться с февраля 2026 года по январь 2027 года включительно. Соответствующее решение принято на заседании правительства.
Также установлен механизм и порядок предоставления возврата средств, сообщает «Sputnik Армения».
В обосновании решения указано, что размер возврата средств по безналичным платежам, совершенным физическими лицами через платежную систему «АrCa», составляет 2 процента, из которых 1 процент формируется за счет отчислений партнера программы — ЗАО «Армениан Кард», и 1 процент — за счет государства.