Կառավարությունը նիստում ընդունել է «Ղարաբաղից տեղահանված անձանց ինքնազբաղվածության խթանման ծրագիրը» հաստատելու մասին որոշումը։ Այն ներառված էր չզեկուցվող նախագծերի շարքում։
Նախագծով առաջարկվում է ինքնազբաղվածության խթանման ծրագիր իրականացնել Ղարաբաղից տեղահանված անձանց համար՝ նրանց տնտեսական կայունացմանը, արտագաղթի ռիսկի նվազեցմանը և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը նպաստելու նպատակով։
Ծրագրով նախատեսվում է բիզնես ուսուցում և մինչև 12 ամիս ուղեկցում, ինչպես նաև գործարար ծրագրերի իրականացման համար դրամաշնորհների տրամադրում մինչև 2 միլիոն դրամի չափով։
Կառավարության գնահատմամբ՝ ծրագրի իրականացմամբ մոտ 200 տեղահանված անձի կընձեռնվի ինքնազբաղվածության հնարավորություն։
Ադրբեջանը 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է իրականացրել՝ ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ առնելով երկիրը։ Արդյունքում մեկ օր անց՝ սեպտեմբերի 20-ին ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և Արցախի Հանրապետության լուծարում։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է բռնի տեղահանվել Հայաստան:

25 December 2025 - 10:49 AMT
The Armenian government has approved a decision to adopt the “Self-Employment Promotion Program for Persons Displaced from Karabakh” at a cabinet meeting. The initiative was included among non-reported agenda items.
The program proposes implementing a self-employment promotion scheme for persons displaced from Karabakh, with the aim of supporting their economic stabilization, reducing migration risks, and contributing to the creation of new jobs.
The initiative envisages business training and mentoring support for up to 12 months, as well as grants of up to 2 million drams for the implementation of business projects.
According to the government’s assessment, the program will provide self-employment opportunities to around 200 displaced individuals.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale attack against Artsakh, placing the entire territory under intensive artillery fire. One day later, on September 20, the Artsakh authorities accepted a ceasefire proposal by the command of the Russian peacekeeping mission, agreeing to Baku’s conditions, including the disarmament of the Defense Army and the dissolution of the Republic of Artsakh. From September 24, the forced displacement of Artsakh residents began, with more than 100,000 people forcibly displaced to Armenia.