Կառավարությունը նիստում ընդունել է «Ղարաբաղից տեղահանված անձանց ինքնազբաղվածության խթանման ծրագիրը» հաստատելու մասին որոշումը։ Այն ներառված էր չզեկուցվող նախագծերի շարքում։
Նախագծով առաջարկվում է ինքնազբաղվածության խթանման ծրագիր իրականացնել Ղարաբաղից տեղահանված անձանց համար՝ նրանց տնտեսական կայունացմանը, արտագաղթի ռիսկի նվազեցմանը և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը նպաստելու նպատակով։
Ծրագրով նախատեսվում է բիզնես ուսուցում և մինչև 12 ամիս ուղեկցում, ինչպես նաև գործարար ծրագրերի իրականացման համար դրամաշնորհների տրամադրում մինչև 2 միլիոն դրամի չափով։
Կառավարության գնահատմամբ՝ ծրագրի իրականացմամբ մոտ 200 տեղահանված անձի կընձեռնվի ինքնազբաղվածության հնարավորություն։
Ադրբեջանը 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է իրականացրել՝ ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ առնելով երկիրը։ Արդյունքում մեկ օր անց՝ սեպտեմբերի 20-ին ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և Արցախի Հանրապետության լուծարում։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է բռնի տեղահանվել Հայաստան:

Правительство Армении на заседании утвердило решение об утверждении «Программы стимулирования самозанятости лиц, перемещенных из Карабаха». Проект был включен в перечень вопросов, рассмотренных без доклада.
Программой предлагается реализовать мероприятие по стимулированию самозанятости для лиц, перемещенных из Карабаха, с целью содействия их экономической устойчивости, сокращения рисков эмиграции и создания новых рабочих мест.
В рамках программы предусмотрены бизнес-обучение и сопровождение сроком до 12 месяцев, а также предоставление грантов на реализацию предпринимательских проектов в размере до 2 млн драмов.
По оценке правительства, реализация программы позволит обеспечить возможностью самозанятости порядка 200 переселенных лиц.
19 сентября 2023 года Азербайджан осуществил широкомасштабное нападение на Арцах, подвергнув всю территорию массированному артиллерийскому обстрелу. В результате уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны и ликвидацию Республики Арцах. С 24 сентября началось насильственное перемещение населения Арцаха, в результате чего более 100 тысяч человек были вынужденно переселены в Армению.