25 Դեկտեմբեր 2025 - 12:12 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով ՌԴ նախագահի հետ հանդիպմանը, հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ՌԴ կոնցեսիոն կառավարումից հետ վերցնել երկաթուղու որոշ հատվածներ և իր միջոցներով վերանորոգել։
«Մեք կարևոր ենք համարում այս փուլում Տավուշի հատվածում՝ մինչև «Իջևան» երկաթուղային կայարանը ներառյալ, վերականգնման աշխատանքներ իրականացնելը։ Նաև Հայաստան-Թուրքիա սահմանից մինչև Ախուրիկ գործող երկաթուղային հատվածի վերականգնումը, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան Նախիջևանի սահմանից մինչև Երասխ վերականգնման աշխատանքների իրականացումը»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հույս է հայտնել, որ ՌԴ գործընկերներն այդ աշխատանքները հնարավորինս արագ կիրականացնեն։
«Եթե հանկարծ դրա հետ կապված որևէ խոչընդոտ լինի, որևէ այլ հարց առաջանա, քանի որ գիտենք, որ այդ հատվածները ռուսական կոնցեսիայի ներքո են, ես նաև արտահայտել եմ մեր պատրաստակամությունը, որ Հայաստանի կառավարությունը կարող է այդ հատվածները ետ վերցնել կոնցեսիայից և մենք պետական բյուջեի մեր միջոցներով այդ վերականգնումները կիրականացնենք, եթե հանկարծ պարզվի, որ ՌԴ-ն պատշաճ ժամանակում այդ աշխատանքները իրականացնելու հետ կապված որևէ խնդիր ունի, կամ որևէ խնդիր է տեսնում»,- ասել է Փաշինյանը։
Նախորդ ճեպազրույցի ժամանակ Փաշինյանն ասել էր, որ դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա երկաթուղու մի քանի հատվածների շտապ վերականգնման համար դիմել է Ռուսաստանին։ Դեկտեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում նա հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որտեղ արծարծվել են նաև այդ հարցերը։ ՀՀ երկաթուղիների կառավարիչը 2008 թվականից «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ–ն է` «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի դուստր ընկերությունը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, общаясь с журналистами и комментируя встречу с президентом России, заявил, что правительство РА готово вернуть отдельные участки железной дороги из-под российского концессионного управления и восстановить их за счет собственных средств.
Он отметил, что на данном этапе важным является проведение восстановительных работ на участке в Тавуше до железнодорожной станции Иджеван включительно, сообщает Panorama.am.
Также, по его словам, речь идет о восстановлении действующего железнодорожного участка от границы Армения–Турция до Ахурика, а также о проведении работ на участке от границы Армения–Азербайджан с Нахичеванью до Ерасха.
Пашинян выразил надежду, что российские партнеры выполнят эти работы в максимально сжатые сроки.
«Если вдруг возникнут какие-либо препятствия или другие вопросы, учитывая, что эти участки находятся под российской концессией, я также выразил нашу готовность к тому, чтобы правительство Армении могло вернуть эти участки из концессии и провести восстановление за счет средств государственного бюджета, если вдруг станет ясно, что у РФ есть проблемы с выполнением этих работ в надлежащие сроки или имеются иные затруднения», — заявил он.
Ранее Пашинян на брифинге сообщил, что обратился к России с просьбой о срочном восстановлении нескольких железнодорожных участков в направлении Азербайджана и Турции. 22 декабря в Санкт-Петербурге он встретился с президентом РФ Владимиром Путиным, где также обсуждались эти вопросы. С 2008 года управление железными дорогами Армении осуществляет ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», дочерняя компания ОАО «Российские железные дороги».