25 Դեկտեմբեր 2025 - 12:12 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով ՌԴ նախագահի հետ հանդիպմանը, հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ՌԴ կոնցեսիոն կառավարումից հետ վերցնել երկաթուղու որոշ հատվածներ և իր միջոցներով վերանորոգել։
«Մեք կարևոր ենք համարում այս փուլում Տավուշի հատվածում՝ մինչև «Իջևան» երկաթուղային կայարանը ներառյալ, վերականգնման աշխատանքներ իրականացնելը։ Նաև Հայաստան-Թուրքիա սահմանից մինչև Ախուրիկ գործող երկաթուղային հատվածի վերականգնումը, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան Նախիջևանի սահմանից մինչև Երասխ վերականգնման աշխատանքների իրականացումը»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հույս է հայտնել, որ ՌԴ գործընկերներն այդ աշխատանքները հնարավորինս արագ կիրականացնեն։
«Եթե հանկարծ դրա հետ կապված որևէ խոչընդոտ լինի, որևէ այլ հարց առաջանա, քանի որ գիտենք, որ այդ հատվածները ռուսական կոնցեսիայի ներքո են, ես նաև արտահայտել եմ մեր պատրաստակամությունը, որ Հայաստանի կառավարությունը կարող է այդ հատվածները ետ վերցնել կոնցեսիայից և մենք պետական բյուջեի մեր միջոցներով այդ վերականգնումները կիրականացնենք, եթե հանկարծ պարզվի, որ ՌԴ-ն պատշաճ ժամանակում այդ աշխատանքները իրականացնելու հետ կապված որևէ խնդիր ունի, կամ որևէ խնդիր է տեսնում»,- ասել է Փաշինյանը։
Նախորդ ճեպազրույցի ժամանակ Փաշինյանն ասել էր, որ դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա երկաթուղու մի քանի հատվածների շտապ վերականգնման համար դիմել է Ռուսաստանին։ Դեկտեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում նա հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որտեղ արծարծվել են նաև այդ հարցերը։ ՀՀ երկաթուղիների կառավարիչը 2008 թվականից «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ–ն է` «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի դուստր ընկերությունը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said the government is ready to reclaim certain railway sections from Russian concession management and carry out repairs using its own funds.
Speaking to journalists about his meeting with the Russian president, Pashinyan said Armenia considers it important at this stage to restore the Tavush section up to and including the Ijevan railway station, Panorama.am reports.
He also mentioned the restoration of the operating railway section from the Armenia–Turkey border to Akhurik, as well as repair works from the Armenia–Azerbaijan border with Nakhchivan to Yeraskh.
Pashinyan expressed hope that Russian partners would carry out the work as quickly as possible.
“If any obstacle arises or any other issue emerges, given that these sections are under Russian concession, I have also expressed our readiness for the Armenian government to take these sections back from the concession and carry out the restoration using state budget funds, should it become clear that Russia has difficulties completing the work within an appropriate timeframe or sees any issues,” he said.
At a previous briefing, Pashinyan said he had appealed to Russia for the urgent restoration of several railway sections leading to Azerbaijan and Turkey. On December 22, he met Russian President Vladimir Putin in St. Petersburg, where these issues were also discussed. Armenia’s railways have been managed since 2008 by South Caucasus Railway CJSC, a subsidiary of Russian Railways.