26 Դեկտեմբեր 2025 - 06:14 AMT
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԿԽՄԿ պատվիրակները դեկտեմբերի 24-ին և 25-ին այցելել են Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ անձանց։ Այդ մասին ասել է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման պատասխանատու Զառա Ամատունին, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա նշել է, որ այցելող թիմի կազմում՝ պատվիրակների մեջ եղել է նաև բժիշկ:
«Ըստ ընթացակարգերի՝ կազմակերպության տեսակցության ընթացքում ինչպես նախկինում, այնպես էլ այս անգամ, իհարկե, ուշադրության կենտրոնում են եղել առողջական հարցերը, անձանց, իրենց հանդեպ վերաբերմունքը և պահման պայմանները», – ասել է Ամատունին։
Ընտանիքների կողմից ծանրոցներ չեն փոխանցվել, այցը սահմանափակվել է կազմակերպության առանձնազրույցներով, ընդհանուր գնահատականով:
Բաքվի պահանջով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դադարեցրել է գործունեությունն Ադրբեջանում։ Զառա Ամատունին մանրամասնել է, որ այս այցը կազմակերպել է ԿԽՄԿ-ի Ժնևի գլխավոր գրասենյակը, ինչպես նաև «արդյունքն է մեր և Ադրբեջանի իշխանությունների երկխոսության»:։
«Մենք պատրաստակամ ենք և բաց ենք՝ շարունակելու այս ուղղությամբ մեր ջանքերը», – նշել է նա։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Բաքվում ներկայումս պահվում է 23 հայ գերի, ովքեր ամիսներ շարունակ գտնվել են մեկուսացված վիճակում։ Երկու օր առաջ հաղորդվել է, որ Բաքվում պահվող հայ գերիներից՝ 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, ինչի հետևանքով նա հոսպիտալացվել է։ Ադբեջանական աղբյուրների համաձայն՝ նա շնչահեղձություն է ունեցել և ցավեր սրտի շրջանում։
Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի ծանր հանցագործությունների դատարանն ընդամենը մի քանի օր տևած դատական նիստերից հետո, 58-ամյա Կարեն Ավանեսյանին, ում մեղադրանք է առաջադրվել 8 ծանր հոդվածով, դատապարտել է 16 տարվա ազատազրկման։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) representatives visited all Armenian individuals held in Azerbaijan on December 24 and 25. This was reported by Zara Amatuni, Communications Officer for the ICRC Yerevan office, according to RFE/RL.
Amatuni noted that a doctor was also part of the visiting delegation.
"As per protocol, the focus during the visit, as in previous ones, was on health issues, the treatment of detainees, and their detention conditions," Amatuni stated.
Families were not allowed to send parcels, and the visit was limited to private meetings conducted by the organization and a general assessment.
At Azerbaijan's demand, the ICRC has suspended its operations in the country. Amatuni clarified that the visit was organized by the ICRC’s Geneva headquarters and was the result of ongoing dialogue between the ICRC and Azerbaijani authorities.
"We remain ready and open to continue our efforts in this direction," she added.
According to official data, 23 Armenian detainees are currently held in Baku, many of whom have been in isolation for months. Two days ago, reports indicated a sharp deterioration in the health of 70-year-old Vagif Khachatryan, one of the detainees. He was hospitalized after reportedly suffering from shortness of breath and chest pain, according to Azerbaijani sources.
In a separate case, the Ganja Serious Crimes Court sentenced 58-year-old Karen Avanesyan to 16 years in prison following a brief trial. He was convicted on eight serious charges.