26 Դեկտեմբեր 2025 - 06:14 AMT
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԿԽՄԿ պատվիրակները դեկտեմբերի 24-ին և 25-ին այցելել են Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ անձանց։ Այդ մասին ասել է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման պատասխանատու Զառա Ամատունին, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա նշել է, որ այցելող թիմի կազմում՝ պատվիրակների մեջ եղել է նաև բժիշկ:
«Ըստ ընթացակարգերի՝ կազմակերպության տեսակցության ընթացքում ինչպես նախկինում, այնպես էլ այս անգամ, իհարկե, ուշադրության կենտրոնում են եղել առողջական հարցերը, անձանց, իրենց հանդեպ վերաբերմունքը և պահման պայմանները», – ասել է Ամատունին։
Ընտանիքների կողմից ծանրոցներ չեն փոխանցվել, այցը սահմանափակվել է կազմակերպության առանձնազրույցներով, ընդհանուր գնահատականով:
Բաքվի պահանջով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դադարեցրել է գործունեությունն Ադրբեջանում։ Զառա Ամատունին մանրամասնել է, որ այս այցը կազմակերպել է ԿԽՄԿ-ի Ժնևի գլխավոր գրասենյակը, ինչպես նաև «արդյունքն է մեր և Ադրբեջանի իշխանությունների երկխոսության»:։
«Մենք պատրաստակամ ենք և բաց ենք՝ շարունակելու այս ուղղությամբ մեր ջանքերը», – նշել է նա։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Բաքվում ներկայումս պահվում է 23 հայ գերի, ովքեր ամիսներ շարունակ գտնվել են մեկուսացված վիճակում։ Երկու օր առաջ հաղորդվել է, որ Բաքվում պահվող հայ գերիներից՝ 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, ինչի հետևանքով նա հոսպիտալացվել է։ Ադբեջանական աղբյուրների համաձայն՝ նա շնչահեղձություն է ունեցել և ցավեր սրտի շրջանում։
Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի ծանր հանցագործությունների դատարանն ընդամենը մի քանի օր տևած դատական նիստերից հետո, 58-ամյա Կարեն Ավանեսյանին, ում մեղադրանք է առաջադրվել 8 ծանր հոդվածով, դատապարտել է 16 տարվա ազատազրկման։

26 Декабрь 2025 - 06:24 AMT
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) 24 и 25 декабря навестили всех армян, находящихся в заключении в Азербайджане. Об этом сообщила представитель ереванского офиса МККК по связям с общественностью Зара Аматуни, передает «Азатутюн».
По её словам, в состав делегации входил и врач.
«Согласно установленным процедурам, как и прежде, во время визита особое внимание уделялось вопросам здоровья, условиям содержания и обращению с заключёнными», — сказала Аматуни.
Передача посылок от родственников не осуществлялась, визит ограничился частными беседами представителей МККК с заключёнными и общей оценкой ситуации.
По требованию Баку Международный комитет Красного Креста ранее приостановил свою деятельность в Азербайджане. Аматуни уточнила, что данный визит был организован Женевским центральным офисом МККК и стал результатом диалога между комитетом и азербайджанскими властями.
«Мы готовы и открыты к продолжению усилий в этом направлении», — подчеркнула она.
По официальным данным, в Баку на данный момент содержатся 23 армянских пленника, многие из которых уже несколько месяцев находятся в изоляции. Два дня назад стало известно о резком ухудшении состояния здоровья 70-летнего Вагифа Хачатряна, одного из пленных. По информации азербайджанских источников, он был госпитализирован из-за удушья и болей в области сердца.
В другом случае суд по тяжким преступлениям в городе Гянджа приговорил 58-летнего Карена Аванесяна к 16 годам лишения свободы. Он был признан виновным по восьми тяжким статьям после нескольких дней судебного разбирательства.