Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ընտրություններում ՀՀ–ին օգնելու ԵՄ-ի խոստումները շատ վատ ավարտ են ունենալու:
«Եթե խնդրել եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասին օգնել այնպես, ինչպես Մոլդովային, ապա դա շատ վատ ավարտ կունենա։ Ցավոք, այդպես է տեղի ունենում Մոլդովայում, երբ մարդկանց իրար դեմ են հանում»,–ընդգծել է Զախարովան, գրում է Lenta.ru-ն։
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը նաև առաջարկել է համեմատել օգնության այն ծավալը, որը կարող է տրամադրել Կալասը, այն քայլերի հետ, որն արդեն հասցրել է անել Ռուսաստանը Հայաստանի համար։ Զախարովայի կարծիքով, այսպիսի համեմատությունը կօգնի Հայաստանի բնակիչներին որոշել՝ արդյոք արժե լսել եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարին, որը «ռուսատյացներին սադրանքների է հրահրում»։
Ավելի վաղ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Եվրոպական միությունը մտադիր է Հայաստանին տրամադրել 15 միլիոն եվրո՝ Ռուսաստանին հակազդելու համար։ Նրա խոսքով, այդ միջոցները ուղղվելու են Հայաստանի «դիմադրողականության բարձրացմանը» և «արտաքին միջամտության դեմ պայքարին» խորհրդարանական ընտրություններից առաջ։

Maria Zakharova, spokesperson for the Russian Foreign Ministry, has stated that the European Union's pledges to support Armenia during elections will “end very badly.”
“If EU foreign policy chief Kaja Kallas is being asked to help like she did in Moldova, it will end very badly. Unfortunately, that's what is happening there — people are being turned against each other,” Zakharova emphasized, according to Lenta.ru.
She also suggested comparing the scale of aid Kallas can offer with the steps Russia has already taken to support Armenia. In Zakharova’s view, such a comparison will help Armenians decide whether it is worth listening to “a diplomat who incites Russophobes to provoke conflict.”
Earlier, Kaja Kallas announced that the European Union intends to allocate 15 million euros to Armenia to counter Russian influence. According to her, the funds will be aimed at strengthening Armenia’s resilience and countering foreign interference ahead of parliamentary elections.