Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ընտրություններում ՀՀ–ին օգնելու ԵՄ-ի խոստումները շատ վատ ավարտ են ունենալու:
«Եթե խնդրել եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասին օգնել այնպես, ինչպես Մոլդովային, ապա դա շատ վատ ավարտ կունենա։ Ցավոք, այդպես է տեղի ունենում Մոլդովայում, երբ մարդկանց իրար դեմ են հանում»,–ընդգծել է Զախարովան, գրում է Lenta.ru-ն։
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը նաև առաջարկել է համեմատել օգնության այն ծավալը, որը կարող է տրամադրել Կալասը, այն քայլերի հետ, որն արդեն հասցրել է անել Ռուսաստանը Հայաստանի համար։ Զախարովայի կարծիքով, այսպիսի համեմատությունը կօգնի Հայաստանի բնակիչներին որոշել՝ արդյոք արժե լսել եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարին, որը «ռուսատյացներին սադրանքների է հրահրում»։
Ավելի վաղ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Եվրոպական միությունը մտադիր է Հայաստանին տրամադրել 15 միլիոն եվրո՝ Ռուսաստանին հակազդելու համար։ Նրա խոսքով, այդ միջոցները ուղղվելու են Հայաստանի «դիմադրողականության բարձրացմանը» և «արտաքին միջամտության դեմ պայքարին» խորհրդարանական ընտրություններից առաջ։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что обещания Европейского союза помочь Армении на выборах «плохо кончатся».
«Если попросили главу европейской дипломатии Каю Каллас помочь так же, как Молдове, то это закончится очень плохо. К сожалению, именно это сейчас происходит в Молдове — людей стравливают между собой», — подчеркнула Захарова, передает Lenta.ru.
Представитель внешнеполитического ведомства России также предложила сравнить объем помощи, которую может предложить Каллас, с теми шагами, которые уже предприняла Россия для Армении. По мнению Захаровой, такое сравнение поможет жителям Армении решить, стоит ли доверять главе европейской дипломатии, «провоцирующей русофобов на конфликты».
Ранее Кая Каллас заявила, что Европейский союз намерен выделить Армении 15 миллионов евро для противодействия России. По ее словам, эти средства пойдут на повышение устойчивости Армении и борьбу с внешним вмешательством накануне парламентских выборов.