Դեկտեմբերի 25-ին Բաքվի դատարանում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսը։
Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը ներկայացրել է իր վերջին խոսքը: Նա հայտարարել է, որ իրեն ներկայացված մեղադրանքներից ոչ մեկին համաձայն չէ, գրում է Azertag-ը։
Մնացականյանն ասել է, որ հրաժարվում է նախաքննության փուլում տրված ցուցմունքներից և խնդրել է դատարանին հաշվի առնել միայն այն, ինչ ասել է դատարանի դահլիճում: Նա դատարանին է ներկայացրել է իր երեք օրվա ելույթի տեքստը՝ 51 էջ, որը խնդրել է ներառել դատաքննության արձանագրություններում:
Այնուհետև վերջին խոսքը տրվել է Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանին։
Նա իր անհամաձայնությունն է հայտնել մեղադրող կողմի ներկայացրած ապացույցներին և նշել հակափաստարկները՝ ընդգծելով, որ մեղադրող կողմը նրա աշխատանքը «Սովետյան Ղարաբաղ» թերթում ներկայացրել է որպես հանցագործություն, ինչն այդպես չէ: Նա պարզաբանել է, որ չի համարում թերթում իր մասնագիտական գործունեությունը հանցավոր:
Նա հավելել է, որ 2007 թվականին հեռացել է «մեծ քաղաքականությունից» և այլևս չի վերադարձել:
Այնուհետև վերջին խոսքը տրվել է նախկին նախագահ Բակո Սահակյանին։ Նա ներկայացրել է իր հակափաստարկները մեղադրող կողմի հայտարարությունների վերաբերյալ:

On December 25, the Baku trial against former political and military leaders of Artsakh continued in what Armenian officials and observers label a show trial based on fabricated charges.
Former commander of the Artsakh Defense Army, Levon Mnatsakanyan, delivered his final statement. According to Azertag, he declared his complete rejection of all charges brought against him.
Mnatsakanyan stated that he renounces all testimonies given during the preliminary investigation phase and requested the court to consider only what he stated in the courtroom. He submitted a 51-page written version of his three-day address and asked that it be included in the trial record.
Next, former president of Artsakh Arkadi Ghukasyan took the floor for his final statement.
He rejected the prosecution's evidence and presented counterarguments, emphasizing that his work at the Soviet Karabakh newspaper had been misrepresented as criminal activity. He argued that his professional role at the publication could not be considered a crime.
He added that he left "big politics" in 2007 and never returned to it.
Finally, former Artsakh president Bako Sahakyan delivered his statement, refuting the prosecution's accusations.
"There was no criminal organization, nor could there be," he stated.
The trial is set to continue on December 26.
*According to Azerbaijani media, prosecutors are seeking life sentences for former Artsakh president Arayik Harutyunyan, former foreign minister Davit Babayan, former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan, former deputy commander Davit Manukyan, and former National Assembly speaker Davit Ishkhanyan.
Additionally, the prosecution has requested 20-year prison terms for former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan, as well as for Madat Babayan and Melikset Pashayev. For other detainees, the requested sentences include: Garik Martirosyan – 19 years, Davit Alaverdyan – 18 years, Levon Babayan – 17 years, and 16 years each for Vasil Beglaryan, Gurgen Stepanyan, and Edik Ghazaryan.*