26 Դեկտեմբեր 2025 - 08:23 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան դեկտեմբերի 25–ի ճեպազրույցում տարակուսանք է հայտնել Հայաստանում այսպես կոչված «ռուսական ազդեցության գործակալների» որոնման կապակցությամբ: Նրա խոսքով՝ Մոսկվայում հետևում են ՀՀ պատկան մարմինների գործողություններին, որոնք ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ցանկացած քաղաքական գործչի դիտարկում են որպես «ազդեցության գործակալ», գրում է Sputnik Արմենիան։
«Ովքե՞ր են նրանք՝ ովքեր կողմ են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմա՞նը։ Սակայն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար հայտարարում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության մասին: Նա մշտապես խոսում է մեր երկրի հանդեպ բարեկամական վերաբերմունքից», – նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Զախարովան ընդգծել է, որ եթե խոսքը գնում է ընդդիմության վրա ճնշում գործադրելու նպատակով «ռուսական գործոնի» օգտագործման մասին, ապա նման գործելաոճն անթույլատրելի է:
«Դա ընկերական, մարդկային և ժողովրդավարական չէ։ Այդ դեպքում պետք է կոնկրետ ապացույցներ ներկայացվեն», – հայտարարել է նա։
Զախարովայի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը կարող է վկայել ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում ազգայնականության և հակառուսական արշավի դրսևորումների մասին:
«Ազգային հողի վրա թշնամիներ են փնտրում։ Ինչպե՞ս դա կոչել»,- ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ դժվար պատմական ճանապարհ անցած հայ ժողովուրդը լավ գիտի, թե ինչի են հանգեցնում ազգային հիմքով ճնշումները, և չի աջակցում նման երևույթներին։
Նա հույս է հայտնել, որ հայ հասարակությունը թույլ չի տա նման տրամադրությունների տարածումը, իշխանությունները ևս դա չեն խրախուսի:
Զախարովան նշել է հատկապես հավատքի և կրոնի հարցերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու անթույլատրելիությունը` ընդգծելով, որ Մոսկվան հետևողականորեն հավատարիմ է այլ պետությունների ինքնիշխանությունը հարգելու և ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքներին, և դրանից ելնելով է հայ գործընկերների հետ երկխոսություն վարում: Նրա խոսքով՝ մի շարք արևմտյան քաղաքական գործիչներ նման մոտեցում չեն ցուցաբերում։ Զախարովան, մասնավորապես, մատնանշել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասի հայտարարությունը, որով Հայաստանին բացահայտ առաջարկում է Մոլդովայում փորձարկված ընտրությունների կազմակերպման «լավագույն եվրոպական փորձը»:
Անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը՝ Զախարովան ասել է, որ Մոսկվան դրական դինամիկա է տեսնում, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»։
Զախարովայի խոսքով՝ տեսանելի է տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ գործընթացների դրական զարգացումը: Նա կարևորել է նման նախաձեռնությունները տնտեսական համագործակցության համատեքստում։
«Մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի ցորենի շարունակվող մատակարարումները դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով տարանցմամբ։ Սա հաստատում է «3+3» ձևաչափի զարգացման արդիականությունը», — ավելացրել է Զախարովան։
Զախարովան նաև նշել է, որ Ռուսաստանը կցանկանար, որ վրացի գործընկերները ևս ներգրավված լինեն Հարավային Կովկասում ընթացող բոլոր գործընթացներում՝ կարևորելով տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնումը։
Ավելի վաղ իշխանական ռեսուրսներից մեկը հրապարակել էր ՀՀ ԱԱԾ կողմից տրամադրված հայերեն լեզվով ինչ-որ փաստաթուղթ, որը ներկայացվել էր որպես կաթողիկոսի եղբայր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի՝ ԽՍՀՄ պետական անվտանգության կոմիտեի հետ 1986-1988թթ. ընթացքում ենթադրյալ համագործակցության մասին տեղեկանք:
Նշվում էր, որ ԱԱԾ-ի տվյալներով` արքեպիսկոպոսը ներկայում «կապեր է պահպանում օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչը կարող է վտանգ ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության և շահերի համար»:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова 25 декабря на брифинге выразила недоумение в связи с происходящим в Армении «поиском российских агентов влияния». По словам Захаровой, в Москве следят за действиями армянских властей, которые якобы рассматривают любого оппозиционного политика как «агента влияния», передает Sputnik Армения.
«Кто они — те, кто выступает за развитие двусторонних отношений? Но ведь премьер-министр Никол Пашинян регулярно говорит о необходимости укрепления связей с Россией и демонстрирует дружелюбное отношение к нашей стране», — отметила она.
Захарова подчеркнула, что использование «российского фактора» для давления на оппозицию недопустимо.
«Это недружелюбно, нечеловечно и недемократично. Если есть обвинения, то должны быть и конкретные доказательства», — заявила дипломат.
По её словам, происходящее может свидетельствовать о националистической и антироссийской кампании в СМИ и социальных сетях.
«Ищут врагов по национальному признаку. Как это назвать?» — спросила Захарова, добавив, что армянский народ, прошедший сложный исторический путь, хорошо понимает, к чему ведут подобные проявления, и не будет их поддерживать.
Она выразила надежду, что армянское общество не допустит распространения подобных настроений, а власти не станут их поощрять.
Особое внимание Захарова уделила использованию религии в политических целях, назвав это недопустимым. Она подчеркнула, что Россия неизменно придерживается принципов уважения суверенитета и невмешательства во внутренние дела других государств, исходя из чего и строит диалог с армянскими партнерами. При этом она обвинила некоторых западных политиков в обратном подходе, в частности, указала на главу дипломатии ЕС Кайю Каллас, которая предложила Армении «лучший европейский опыт», применённый ранее в Молдове.
Говоря о диалоге между Арменией и Азербайджаном, Захарова отметила, что Москва видит положительную динамику, сообщает Вести Кавказа.
Она подчеркнула, что фиксируется прогресс по вопросам разблокировки транспортных коридоров и обратила внимание на продолжающиеся поставки российского зерна в Армению через территорию Азербайджана, что, по её словам, подтверждает актуальность формата «3+3».
Также Захарова заявила, что Россия хотела бы видеть Грузию вовлечённой во все процессы в Южном Кавказе, подчеркнув важность расширения регионального сотрудничества.
*Ранее один из провластных ресурсов в Армении опубликовал предоставленный СНБ документ на армянском языке, в котором утверждалось о предполагаемом сотрудничестве архиепископа Езраса Нерсисяна, брата Католикоса, с Комитетом госбезопасности СССР в 1986–1988 гг.
В документе также говорилось, что, по данным СНБ, архиепископ в настоящее время поддерживает контакты с представителями спецслужб иностранных государств, что может представлять угрозу для безопасности и интересов Армении.*