26 Դեկտեմբեր 2025 - 08:23 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան դեկտեմբերի 25–ի ճեպազրույցում տարակուսանք է հայտնել Հայաստանում այսպես կոչված «ռուսական ազդեցության գործակալների» որոնման կապակցությամբ: Նրա խոսքով՝ Մոսկվայում հետևում են ՀՀ պատկան մարմինների գործողություններին, որոնք ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ցանկացած քաղաքական գործչի դիտարկում են որպես «ազդեցության գործակալ», գրում է Sputnik Արմենիան։
«Ովքե՞ր են նրանք՝ ովքեր կողմ են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմա՞նը։ Սակայն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար հայտարարում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության մասին: Նա մշտապես խոսում է մեր երկրի հանդեպ բարեկամական վերաբերմունքից», – նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Զախարովան ընդգծել է, որ եթե խոսքը գնում է ընդդիմության վրա ճնշում գործադրելու նպատակով «ռուսական գործոնի» օգտագործման մասին, ապա նման գործելաոճն անթույլատրելի է:
«Դա ընկերական, մարդկային և ժողովրդավարական չէ։ Այդ դեպքում պետք է կոնկրետ ապացույցներ ներկայացվեն», – հայտարարել է նա։
Զախարովայի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը կարող է վկայել ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում ազգայնականության և հակառուսական արշավի դրսևորումների մասին:
«Ազգային հողի վրա թշնամիներ են փնտրում։ Ինչպե՞ս դա կոչել»,- ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ դժվար պատմական ճանապարհ անցած հայ ժողովուրդը լավ գիտի, թե ինչի են հանգեցնում ազգային հիմքով ճնշումները, և չի աջակցում նման երևույթներին։
Նա հույս է հայտնել, որ հայ հասարակությունը թույլ չի տա նման տրամադրությունների տարածումը, իշխանությունները ևս դա չեն խրախուսի:
Զախարովան նշել է հատկապես հավատքի և կրոնի հարցերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու անթույլատրելիությունը` ընդգծելով, որ Մոսկվան հետևողականորեն հավատարիմ է այլ պետությունների ինքնիշխանությունը հարգելու և ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքներին, և դրանից ելնելով է հայ գործընկերների հետ երկխոսություն վարում: Նրա խոսքով՝ մի շարք արևմտյան քաղաքական գործիչներ նման մոտեցում չեն ցուցաբերում։ Զախարովան, մասնավորապես, մատնանշել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասի հայտարարությունը, որով Հայաստանին բացահայտ առաջարկում է Մոլդովայում փորձարկված ընտրությունների կազմակերպման «լավագույն եվրոպական փորձը»:
Անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը՝ Զախարովան ասել է, որ Մոսկվան դրական դինամիկա է տեսնում, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»։
Զախարովայի խոսքով՝ տեսանելի է տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ գործընթացների դրական զարգացումը: Նա կարևորել է նման նախաձեռնությունները տնտեսական համագործակցության համատեքստում։
«Մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի ցորենի շարունակվող մատակարարումները դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով տարանցմամբ։ Սա հաստատում է «3+3» ձևաչափի զարգացման արդիականությունը», — ավելացրել է Զախարովան։
Զախարովան նաև նշել է, որ Ռուսաստանը կցանկանար, որ վրացի գործընկերները ևս ներգրավված լինեն Հարավային Կովկասում ընթացող բոլոր գործընթացներում՝ կարևորելով տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնումը։
Ավելի վաղ իշխանական ռեսուրսներից մեկը հրապարակել էր ՀՀ ԱԱԾ կողմից տրամադրված հայերեն լեզվով ինչ-որ փաստաթուղթ, որը ներկայացվել էր որպես կաթողիկոսի եղբայր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի՝ ԽՍՀՄ պետական անվտանգության կոմիտեի հետ 1986-1988թթ. ընթացքում ենթադրյալ համագործակցության մասին տեղեկանք:
Նշվում էր, որ ԱԱԾ-ի տվյալներով` արքեպիսկոպոսը ներկայում «կապեր է պահպանում օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչը կարող է վտանգ ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության և շահերի համար»:

26 December 2025 - 08:40 AMT
According to Sputnik Armenia, she said Moscow is monitoring actions by Armenian authorities who allegedly label any opposition figure as a foreign agent.
“Who are these agents—those who support developing bilateral relations? Even Prime Minister Nikol Pashinyan regularly speaks about the need to strengthen ties with Russia and shows a friendly attitude toward our country,” she noted.
Zakharova emphasized that if the “Russian factor” is being used as a tool to pressure opposition forces, such an approach is unacceptable.
“That is neither friendly, humane, nor democratic. In such cases, concrete evidence must be provided,” she added.
She warned that such actions could indicate a rise in nationalist and anti-Russian rhetoric in media and social networks.
“They are looking for enemies based on ethnicity. What should we call that?” Zakharova asked, adding that the Armenian people, having endured a difficult history, understand the dangers of such narratives and are unlikely to support them.
She expressed hope that Armenian society would reject such sentiments and that the authorities would not promote them.
Zakharova also condemned the use of religion and faith for political ends, reaffirming that Moscow remains committed to respecting the sovereignty of other states and does not interfere in internal affairs—a principle guiding its dialogue with Armenian partners. In contrast, she accused some Western politicians of failing to do the same, specifically referencing EU foreign policy chief Kaja Kallas, who recently offered Armenia “best European practices” from Moldova for election processes.
Commenting on Armenia-Azerbaijan dialogue, Zakharova said Moscow sees a positive dynamic, according to Vesti Kavkaza.
She noted progress in the unblocking of transport routes and highlighted continued Russian grain shipments to Armenia via Azerbaijan, calling it proof of the relevance of the "3+3" regional cooperation format.
Zakharova added that Russia would also welcome Georgia’s involvement in regional discussions, underlining the importance of broader South Caucasus cooperation.
Earlier, a pro-government outlet in Armenia published a document allegedly from the National Security Service (NSS), claiming that Archbishop Ezras Nersisyan, brother of the Catholicos, had ties with the Soviet KGB in 1986–1988. The document further alleged that he currently maintains connections with foreign intelligence agents, posing a potential threat to Armenia’s national security and interests.