26 Դեկտեմբեր 2025 - 10:55 AMT
Թեև Սևանա լճում սիգի արդյունագործական որսի արգելքից առաջ իրականացվել են իրազեկման միջոցառումներ, այդուհանդերձ պարեկային ծառայողները շարունակում են ձկնագողության դեպքեր բացահայտել: Նոյեմբերի 21-ից դեկտեմբերի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում միայն պարեկային ծառայության կողմից հայտնաբերվել և առգրավվել է ավելի քան 1000 կգ ապօրինի որսած 2613 ձուկ։
Բացի այդ, Գեղարքունիքի մարզի պարեկները՝ համագործակցելով Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկների հետ, հայտնաբերել և առգրավել են 13 նավակ, 63 ձկնորսական ցանց, նավակների շարժիչներ ու թիեր, հայտնում է ՆԳՆ–ն։
Նշվում է, որ ձվադրման շրջանում Սևանա լճում ապօրինի ձկնորսությունը ենթադրում է ոչ միայն վարչական, այլև քրեական պատասխանատվություն։
Ձկնագողության դեմ արդյունավետ պայքարը, ըստ ՆԳՆ-ի, պահանջում է պետական կառույցների, հասարակության և յուրաքանչյուր քաղաքացու համատեղ ջանքերը՝ նպատակ ունենալով պահպանել Սևանի բնությունն ու կենսաբազմազանությունը ապագա սերունդների համար։

Несмотря на информационные кампании, проведённые до начала запрета на промысловый лов сига в озере Севан, сотрудники патрульной службы продолжают выявлять случаи браконьерства. С 21 ноября по 23 декабря патрульные обнаружили и изъяли более 1000 килограммов незаконно выловленной рыбы, всего 2613 штук.
Кроме того, патрульные Гегаркуникской области в сотрудничестве с эко-патрулями Министерства окружающей среды выявили и изъяли 13 лодок, 63 рыболовные сети, а также моторы и вёсла от лодок, сообщает МВД.
Уточняется, что незаконный лов рыбы в период нереста в озере Севан влечёт за собой не только административную, но и уголовную ответственность.
По мнению МВД, эффективная борьба с браконьерством требует совместных усилий государственных структур, общества и каждого гражданина для сохранения природы и биоразнообразия Севана для будущих поколений.