26 Դեկտեմբեր 2025 - 12:45 AMT
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է «Արմենիան քարդ» ընկերության «Արքա» վճարային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց կողմից անկանխիկ եղանակով իրականացված գնումներից գումարի վերադարձի ծրագիրը և դրա կարգավորումները։
Մանրամասները ներկայացնելով՝ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդգար Մկրտչյանը նշել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող ծրագրով յուրաքանչյուր անկանխիկ վճարման դիմաց քաղաքացիներին կտրամադրվի 2 տոկոսի չափով հետվճար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հետվճարի 2 տոկոսից 1 տոկոսը տալու է պետությունը, իսկ մյուս 1 տոկոսը «Արմենիան քարդ» ընկերությունը։ Գումարը հետ է վերադարձվելու մինչև հաջորդ ամսվա 25-ը։ Գործարքները պետք է լինեն 1000 դրամից ավելի։ Մեկ գործարքի դեպքում առավելագույն հետ վերադարձի գումարը սահմանափակված է 6 հազար դրամ, իսկ մեկ ֆիզիկական անձի հաշվով ամսական հանրագումարային հետ վերադարձի չափը կլինի 60 հազար դրամ։ Նշեմ, որ խոսքը բացառապես «Արքա» տեսակի քարտերին է վերաբերում»,-ասել է նախարարի տեղակալը։
Նա հավելել է, որ որոշ ծառայությունների դեպքում ծրագրից օգտվելու հնարավորություն չի նախատեսվում։ Այդ բացառությունների շարքում են հեռահաղորդակցության ոլորտը, կոմունալ վճարումները, պետական և համայնքային բյուջեներին ուղղված փոխանցումները, ինչպես նաև խաղատների, խաղային գործունեության, կրիպտոակտիվների, ազարտային խաղերի, թանկարժեք քարերի ու մետաղների առևտրի հետ կապված ծախսերը։
Մկրտչյանը նաև հայտնել է, որ ցանկացողները կարող են դիմել և ձեռք բերել «Արքա» քարտեր։ Ըստ նրա՝ այժմ քննարկվում է նաև համատեղ քարտերի թողարկման հարցը, որոնք ևս կվերաբերվեն այս ծրագրին, և դրանցով կատարված գործարքներն էլ կներառվեն վերադարձի մեխանիզմում։

The Armenian government has approved a cashback program for individual users making non-cash purchases via ArCa cards, operated by the Armenian Card company. The program and its regulations were presented by Deputy Finance Minister Edgar Mkrtchyan, Armenpress reports.
According to Mkrtchyan, starting January 1, 2026, citizens will receive 2% cashback on each eligible transaction.
“One percent will be covered by the government and one percent by Armenian Card. The refund will be transferred by the 25th of the following month. Transactions must exceed 1,000 AMD, with a maximum refund of 6,000 AMD per transaction and a monthly limit of 60,000 AMD per person. The program applies exclusively to ArCa cards,” he said.
Certain categories are excluded from the program, including telecommunications services, utility payments, payments to state and municipal budgets, as well as spending related to casinos, gambling, crypto-assets, and the trade of precious metals and stones.
Mkrtchyan also noted that individuals can apply for and obtain ArCa cards, and that co-branded cards currently under consideration will also be included in the cashback system once available.