Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պետական եկամուտների կոմիտեում գերատեսչության ղեկավար կազմի և աշխատակիցների հետ հանդիպմանն ասել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում գործունեության մեծ դաշտ է բացվելու։
Նա ասել է, որ զարգացումներ սպասվում են ոչ միայն Հայաստան-Ադրբեջան, այլ նաև Հայաստան-Թուրքիա սահմանին։
«Այդ դաշտը կապված է TRIPP ուղի նախագծի իրագործման գործնական փուլի հետ։ Մենք 2026 թվին գործնական փուլ ենք մտնելու, բայց այս առիթը, ինչպես ասել եմ, օգտագործելու ենք մեր բոլոր մաքսային կետերում տեխնիկական և բովանդակային հագեցվածության բոլորովին նոր մակարդակի հասնելու համար։ Սա մեզ համար մարտահրավեր է, բայց մյուս կողմից էլ շատ մեծ հնարավորություն է, որովհետև մենք այսօր, 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի համաձայնությունների բերումով, ժամանակակից բոլոր տեխնոլոգիաներին հասանելիության հնարավորություն ունենք, և այդ տեխնոլոգիաները մեզ օգնելու են, որպեսզի ավելի որակով իրականացնենք մեր աշխատանքը»,–ասել է նա։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է Հայաստանում ձևավորել տնտեսական լոգիստիկայի նոր կարողություններ՝ հատկապես կառավարման կազմակերպչական կողմով։ Ըստ նրա՝ այդ կարողությունները կբացեն տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի նոր ուղիներ։
«Շատ կարևոր եմ համարում հայեցակարգի բովանդակային հատվածը, որովհետև մենք ավելի ու ավելի շատ պետք է կարևորություն տանք հայեցակարգերին։ Որևէ բան կարող է որակյալ տեղի ունենալ, եթե իր հիմքում ինչ-որ տեքստ, բովանդակություն է դրված, որն ուղենիշ է ծառայում բոլորի համար, և այդ տեքստը հրապարակային է, և բոլորը գիտեն ինչ է արվում, ինչի համար, որն է նպատակը, պատճառահետևանքային կապերը։ Եվ այդ առումով կարևոր եմ համարում, որ մենք հասել ենք այս կետին, որ գրեթե ամեն օր այս թեմաներով խոսում ենք։ Պետք է ի վերջո գիտակցվի, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իրոք չկա ոչ մի ընտանիք, որ իր կարիքների համար ավելի շատ գումար է ծախսում, քան Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեն։ Պետական բյուջեն է ցանկացած ընտանիքի բարեկեցության թիվ մեկ աղբյուրը, և իմ համոզմունքը նաև այն է, և դա գնալով ավելի է հիմնավորվում, որ ՀՀ յուրաքանչյուր ընտանիքի և մարդու բարեկեցությունն առաջին հերթին կախված չէ նրանից, թե ինքն ինչքան է ծախսում իր բարեկեցությունն ապահովելու համար, առաջին հերթին կախված է նրանից, թե պետական և համայնքային բյուջեներն ինչքան են ծախսում իր բարեկեցությունն ապահովելու համար»,- ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер-министр Никол Пашинян, выступая на встрече с руководством и сотрудниками Комитета государственных доходов, заявил, что в рамках проекта «Перекресток мира» ожидается широкое поле деятельности.
По его словам, ожидаются процессы не только на границе Армения-Азербайджан, но и на границе Армения-Турция, поскольку начинается практическая фаза реализации маршрута TRIPP.
«В 2026 году мы переходим к практическому этапу, и, как я уже говорил, используем эту возможность для выхода на абсолютно новый уровень технической и содержательной оснащенности всех наших таможенных пунктов. Это вызов, но и большая возможность. Благодаря соглашениям от 8 августа 2025 года, у нас есть доступ ко всем современным технологиям, и они помогут нам выполнять работу более качественно», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул необходимость формирования в Армении новых логистических возможностей, особенно в части организационного управления. По его словам, это откроет новые пути для экономической диверсификации.
«Очень важным считаю содержательную часть концепции. Качественные процессы могут происходить только тогда, когда в основе лежит четкий, содержательный и публичный текст, который служит ориентиром для всех. Мы дошли до стадии, когда почти каждый день говорим на эти темы. И нужно понять: нет ни одной семьи в Армении, которая тратит на свои нужды больше, чем государственный бюджет. Бюджет — это источник благополучия номер один. И я всё больше убеждаюсь, что благополучие каждого человека и семьи зависит не столько от их личных расходов, сколько от расходов гос- и общинных бюджетов», — добавил премьер-министр.