Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ ԵՄ–ն պատրաստ է ՀՀ–ին հատկացնել 20 միլիոն եվրո, և կարևոր է, որ նույնքան տրամադրվի Ադրբեջանին, գրում է APA-ն։
Նա հավելել է, որ ավելի վաղ հարց էր առաջացել, կապված Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի հետ, երբ Հայաստանին որոշվեց հատկացնել 10 միլիոն դոլար։
«Եղան երկրներ, որոնք հայտարարեցին, որ եթե որոշ երկրներին աջակցություն է ցուցաբերվում, ապա այն պետք է տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։ Այդպիսի սկզբունքային դիրքորոշում էր հայտնել Հունգարիան։ Ադրբեջանին նույնպես հատկացվեց 10 միլիոն եվրո, բայց ոչ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի հաշվին, այլ այլ աղբյուրներից։ Այդ միջոցները ուղղվեցին ականազերծման աշխատանքներին։
Մեր տվյալներով՝ ԵՄ–ն պատրաստվում է Հայաստանին հատկացնել 20 միլիոն եվրո, և կարևոր է, որ նույնքան հատկացվի և Ադրբեջանին։ Այդ ուղղությամբ աշխատանքը կշարունակվի։ Մեր գործընկերները Հունգարիայից աջակցում են մեզ այդ հարցում և հետագայում էլ աջակցելու են»,–ասել է Բայրամովը։
Հայաստանը 2024 թվականի հուլիսին ստացել էր 10 միլիոն եվրո՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու նպատակով։ 2025 թվականի մարտին Հայաստանը ներկայացրել էր երկրորդ հայտը՝ հիմնադրամից նոր աջակցություն ստանալու նպատակով։ Հունգարիան արգելափակել էր այդ որոշումը։ Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն այն ժամանակ հաստատել էր արգելափակման փաստը՝ նշելով, թե իրենք դեմ չեն Հայաստանի աջակցությանը, սակայն հավասար չափով աջակցություն, ըստ նրանց, պետք է տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։

27 December 2025 - 08:41 AMT
Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov has stated that the European Union is ready to allocate €20 million to Armenia and emphasized the importance of providing the same amount to Azerbaijan, APA reports.
He recalled a previous similar case involving the European Peace Facility when €10 million was allocated to Armenia.
“There were countries that stated that if support is provided to some states, then it should also be extended to Azerbaijan. Hungary expressed such a principled stance,” Bayramov noted.
He said Azerbaijan received €10 million as well, but not from the Peace Facility, as those funds were sourced elsewhere and used for demining efforts.
“According to our information, the EU plans to provide €20 million to Armenia, and it is important that the same amount is allocated to Azerbaijan. Work in this direction will continue. Our Hungarian partners support us in this matter and will continue to do so,” Bayramov said.
In July 2024, Armenia received €10 million to establish a field modular camp. In March 2025, Armenia submitted a second request for support from the fund. Hungary blocked the decision. Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó confirmed the veto, saying they were not against helping Armenia, but insisted that equal support should be given to Azerbaijan.