Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ ԵՄ–ն պատրաստ է ՀՀ–ին հատկացնել 20 միլիոն եվրո, և կարևոր է, որ նույնքան տրամադրվի Ադրբեջանին, գրում է APA-ն։
Նա հավելել է, որ ավելի վաղ հարց էր առաջացել, կապված Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի հետ, երբ Հայաստանին որոշվեց հատկացնել 10 միլիոն դոլար։
«Եղան երկրներ, որոնք հայտարարեցին, որ եթե որոշ երկրներին աջակցություն է ցուցաբերվում, ապա այն պետք է տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։ Այդպիսի սկզբունքային դիրքորոշում էր հայտնել Հունգարիան։ Ադրբեջանին նույնպես հատկացվեց 10 միլիոն եվրո, բայց ոչ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի հաշվին, այլ այլ աղբյուրներից։ Այդ միջոցները ուղղվեցին ականազերծման աշխատանքներին։
Մեր տվյալներով՝ ԵՄ–ն պատրաստվում է Հայաստանին հատկացնել 20 միլիոն եվրո, և կարևոր է, որ նույնքան հատկացվի և Ադրբեջանին։ Այդ ուղղությամբ աշխատանքը կշարունակվի։ Մեր գործընկերները Հունգարիայից աջակցում են մեզ այդ հարցում և հետագայում էլ աջակցելու են»,–ասել է Բայրամովը։
Հայաստանը 2024 թվականի հուլիսին ստացել էր 10 միլիոն եվրո՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու նպատակով։ 2025 թվականի մարտին Հայաստանը ներկայացրել էր երկրորդ հայտը՝ հիմնադրամից նոր աջակցություն ստանալու նպատակով։ Հունգարիան արգելափակել էր այդ որոշումը։ Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն այն ժամանակ հաստատել էր արգելափակման փաստը՝ նշելով, թե իրենք դեմ չեն Հայաստանի աջակցությանը, սակայն հավասար չափով աջակցություն, ըստ նրանց, պետք է տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։

27 Декабрь 2025 - 08:42 AMT
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что ЕС готов выделить Армении 20 миллионов евро, и подчеркнул необходимость предоставить такую же сумму Азербайджану, сообщает APA.
Он напомнил, что ранее уже возникал аналогичный вопрос, когда в рамках Европейского фонда мира Армении было решено выделить 10 миллионов евро.
«Некоторые страны заявили, что если оказывается поддержка одной стороне, такая же помощь должна быть предоставлена и Азербайджану. Венгрия заняла такую принципиальную позицию», — отметил Байрамов.
Он добавил, что Азербайджан тогда тоже получил 10 миллионов евро, но не из фонда, а из других источников. Эти средства направили на разминирование.
«По нашим данным, ЕС планирует выделить Армении 20 миллионов евро. Важно, чтобы аналогичная сумма была предоставлена и Азербайджану. Работа в этом направлении продолжается. Наши партнёры из Венгрии оказывают и продолжат оказывать поддержку», — подчеркнул министр.
В июле 2024 года Армения получила 10 миллионов евро на создание модульного полевого лагеря. В марте 2025 года Армения подала вторую заявку на получение помощи из фонда. Венгрия заблокировала это решение. Глава МИД Венгрии Петер Сийярто подтвердил факт вето, заявив, что страна не против поддержки Армении, но она должна быть равной и для Азербайджана.