27 Դեկտեմբեր 2025 - 09:01 AMT
Պապոյան․ 15,000 էլեկտրամոբիլից 12,000-ը տրամադրվելու է ֆիզիկական անձանց և ոչ դիլեր իրավաբանական անձանց
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ֆեյսբուքյան եթերում մանրամասնել է, թե ինչպես է նախատեսվում բաշխել էլեկտրամոբիլների 2026–ի համար նախատեսված 15,000–ի քվոտան։
Նա հայտնել է, որ 15,000 էլեկտրոմոբիլների քվոտայի շրջանակում 12,000-ը տրամադրվելու է ֆիզիկական անձանց և այն իրավաբանական անձանց, որոնք դիլեր չեն։
«3000-ը տրամադրվելու է դիլեր իրավաբանական անձանց, այսինքն՝ նրանց, ովքեր որևէ արտադրողի պաշտոնական ներկայացուցիչն են Հայաստանում»,–ասել է նա։
Նախարարը նաև հայտնել է, որ արտոնությունը տրամադրվելու է միայն վերջին երկու և 2026–ի արտադրության մեքենաներին։
«Առանց մաքսատուրք, առանց մաքսազերծում իրականացնելու հնարավորությունը ստանալու համար մեքենան պետք է լինի պարտադիր 2024, 2025 և 2026 թվականների արտադրության»,-նշել է նա։
2025 թվականին, ըստ ԵԱՏՄ կանոնակարգերի, Հայաստանին տրամադրվել էր ներմուծման 8000 քվոտա, որի 90 տոկոսն արդեն տարեսկզբին իրացվել էր։

27 December 2025 - 09:24 AMT
Economy Minister Gevorg Papoyan, during a Facebook livestream, provided details on how Armenia’s 15,000 electric vehicle (EV) import quota for 2026 will be distributed.
He stated that out of the 15,000 EV quota, 12,000 will be allocated to private individuals and legal entities that are not authorized dealers.
“3,000 will be distributed to dealer entities, meaning those who officially represent a manufacturer in Armenia,” Papoyan said.
He also noted that tax exemptions will apply only to vehicles manufactured in the last two years or in 2026.
“To qualify for exemption from customs duties and clearance fees, the vehicle must be manufactured in 2024, 2025, or 2026,” he added.
In 2025, Armenia was granted an 8,000-unit EV import quota under EAEU regulations, 90% of which was used up early in the year.