27 Դեկտեմբեր 2025 - 09:01 AMT
Պապոյան․ 15,000 էլեկտրամոբիլից 12,000-ը տրամադրվելու է ֆիզիկական անձանց և ոչ դիլեր իրավաբանական անձանց
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ֆեյսբուքյան եթերում մանրամասնել է, թե ինչպես է նախատեսվում բաշխել էլեկտրամոբիլների 2026–ի համար նախատեսված 15,000–ի քվոտան։
Նա հայտնել է, որ 15,000 էլեկտրոմոբիլների քվոտայի շրջանակում 12,000-ը տրամադրվելու է ֆիզիկական անձանց և այն իրավաբանական անձանց, որոնք դիլեր չեն։
«3000-ը տրամադրվելու է դիլեր իրավաբանական անձանց, այսինքն՝ նրանց, ովքեր որևէ արտադրողի պաշտոնական ներկայացուցիչն են Հայաստանում»,–ասել է նա։
Նախարարը նաև հայտնել է, որ արտոնությունը տրամադրվելու է միայն վերջին երկու և 2026–ի արտադրության մեքենաներին։
«Առանց մաքսատուրք, առանց մաքսազերծում իրականացնելու հնարավորությունը ստանալու համար մեքենան պետք է լինի պարտադիր 2024, 2025 և 2026 թվականների արտադրության»,-նշել է նա։
2025 թվականին, ըստ ԵԱՏՄ կանոնակարգերի, Հայաստանին տրամադրվել էր ներմուծման 8000 քվոտա, որի 90 տոկոսն արդեն տարեսկզբին իրացվել էր։

Министр экономики Армении Геворг Папоян в прямом эфире на Facebook рассказал, как будет распределена квота на ввоз 15 000 электромобилей в 2026 году.
По его словам, из 15 000 автомобилей 12 000 предназначены для физических лиц и юридических лиц, не являющихся официальными дилерами.
«3000 автомобилей выделены юридическим лицам-дилерам, то есть официальным представителям производителей в Армении», — отметил министр.
Он добавил, что льготы будут распространяться только на автомобили последних двух лет выпуска и 2026 года.
«Чтобы воспользоваться возможностью ввоза без уплаты пошлин и оформления, автомобиль должен быть обязательно выпущен в 2024, 2025 или 2026 году», — уточнил он.
В 2025 году, согласно правилам ЕАЭС, Армении была предоставлена квота на 8000 электромобилей, 90% которой было использовано уже в начале года.