Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը Կոմիտեի ղեկավար անձնակազմի և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների մասնակցությամբ հանդիպմանը, ամփոփելով 2025 թվականին իրականացված աշխատանքները և ընդգծելով համակարգի հետագա առաջնահերթությունները, ասել է, որ հաջողվել է ապահովել հարկային եկամուտների կայուն և բարձր աճ։
Նա նշել է, որ 2025-ին հաջողվել է ձևավորել միասնական պատկերացում այն մասին, թե ինչպիսին պետք է լինի կոմիտեն առաջիկա տարիներին։
«ՊԵԿ-ը պետք է դառնա դինամիկ զարգացող և առաջատար կառույց, որը հայտնի կլինի տեխնոլոգիական համարձակ նորարարությամբ և մարդակենտրոն մոտեցմամբ։ Եվ հենց այս որակները պետք է մրցունակ դարձնել տարածաշրջանում և, ընդհանրապես, համաշխարհային մակարդակով»,- ընդգծել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ համակարգում ներգրավված յուրաքանչյուր ծառայողի առաքելությունը պետք է լինի արդար ու թափանցիկ հարկային ու մաքսային միջավայրի ստեղծումը, կամավոր կարգապահության խթանումը և քաղաքացուն ու բիզնեսին ծառայելը՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության շարունակական զարգացման։
Նշվել է, որ տարվա ընթացքում աճել է նաև հարկային վարչարարության արդյունավետությունը։ Ստուգումների կրճատմանը զուգահեռ մեծացել է վերլուծական գործիքների դերը՝ ապահովելով ավելի բարձր արդյունքներ։ Ստվերի դեմ պայքարում արձանագրվել են լուրջ բացահայտումներ՝ հիմնականում թվային հետախուզության գործիքակազմի շնորհիվ։
Մաքսային վարչարարության ոլորտում նույնպես արձանագրվել են երկնիշ աճի ցուցանիշներ։ Մաքսային ռիսկերի համակարգի կատարելագործման արդյունքում նկատվել է շեշտակի աճ «կանաչ ուղի» ընթացակարգով հայտարագրվող ապրանքների և ինքնաշխատ բացթողումների դեպքերի քանակում։ Բացի այդ, ավելացել է նախնական մաքսային հայտարարագրից օգտվողների թիվը։
Մաքսանենգության դեմ պայքարում արձանագրվել են խոշոր բացահայտումներ՝ կապված թմրամիջոցների ներմուծման փորձերի հետ։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում արձանագրվել են աննախադեպ արդյունքներ. հաղորդվել է 20-ից ավելի դեպք։
ՊԵԿ ղեկավարը կարևորել է թվային համակարգերում խափանումների կառավարման նոր մեխանիզմների ներդրումը, որի շնորհիվ հաջողվել է կանխել հնարավոր խնդիրները։ Հակոբյանը նաև կրկին շեշտել է, որ հարկ վճարելու մշակույթի ամրապնդումը պետք է ընկալվի ոչ միայն սահմանադրական պարտավորություն, այլև յուրաքանչյուր քաղաքացու ներդրում՝ համընդհանուր բյուջեի կայունացման գործում։

27 December 2025 - 10:39 AMT
Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Eduard Hakobyan, during a year-end meeting with top SRC officials and department heads, stated that 2025 marked stable and significant growth in tax revenues. He also outlined key future priorities for the system.
Hakobyan noted that a common vision was formed this year about the Committee’s future.
“The SRC must become a dynamically developing and leading institution, known for bold technological innovation and a human-centered approach. These qualities must make it competitive regionally and globally,” he emphasized.
He said every official in the system must aims to create a fair and transparent tax and customs environment, promote voluntary compliance, and serve both citizens and businesses for Armenia’s continued development.
Throughout the year, tax administration efficiency also improved. As the number of audits decreased, analytical tools played a greater role and delivered stronger results. Major breakthroughs in fighting the shadow economy were achieved, particularly using digital intelligence tools.
The customs sector also recorded double-digit growth. Thanks to improvements in the customs risk management system, there was a sharp increase in the number of goods cleared under the “green lane” procedure and in automated clearances. Additionally, the number of businesses using preliminary customs declarations rose.
Major smuggling attempts, particularly drug-related, were uncovered. Anti-corruption efforts also produced unprecedented outcomes, with over 20 cases reported.
Hakobyan highlighted the introduction of new mechanisms to manage disruptions in digital systems, which helped prevent potential issues. He reiterated that strengthening the culture of tax payment must be seen not only as a constitutional duty but as every citizen’s contribution to the stability of the national budget.