Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է, որ առաջիկայում հնարավոր է ոչ միայն ներմուծում իրականացնել Ադրբեջանից, այլև կազմակերպել արտահանում Հայաստանից դեպի Ադրբեջան։ Այդ մասին նա ասել է դեկտեմբերի 28–ին Գառնիում Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու մերձակայքում, որտեղ վարչապետի հետ մասնակցում էր պատարագի։
«Ոչ միայն ներմուծում է հնարավոր, այլ նաև արտահանում է հնարավոր: Այս պահի դրությամբ բավականին մրցունակ գին ենք ստացել վրացական երկաթուղուց, հետևաբար հնարավորությունները շատ են: Ինչպես սովորաբար պրակտիկան է եղել, իրենք հայտարարել են, մենք հաստատել ենք: Կարծում եմ վրացական, ադրբեջանական կողմերը հերթական հաջող գործարքի մասին կհայտարարեն, դուք էլ մեզ հարցում կանեք, կհաստատենք», – ասել է Պապոյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նախարարը նշել է արտահանման ենթակա ապրանքների շրջանակը, որոնք ներառում են ալյումին, ալյումինից պատրաստված փայլաթիթեղ, ֆերոմոլիբդեն, մրգեր և բանջարեղեն, որոշ տեսակի խմիչքներ, ինչպես նաև տեքստիլ արտադրանք։
Ադրբեջանական բենզինի ներմուծման հարցին է անդրադարձել նաև արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով, որ «հերթեր կան այդ բենզինի համար»։
«Բենզինի ձեռքբերումը, որքան հասկանում եմ, շատ շահավետ է ՀՀ քաղաքացիների համար։ Ես տեսա, որ բոյոկոտի կոչեր կան, բայց իմացա, որ նաև հերթեր կան այդ բենզինի համար»,–ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Auroranerws.am-ը։

Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что в ближайшее время возможно не только осуществление импорта из Азербайджана, но и организация экспорта армянских товаров. Об этом он сказал 28 декабря в Гарни у церкви Святой Богородицы, где присутствовал на литургии вместе с премьер-министром.
«Речь идёт не только об импорте, но и об экспорте. На сегодняшний день мы получили довольно конкурентную цену от грузинской железной дороги, что открывает широкие возможности. Как это обычно бывает, они делают объявление, мы подтверждаем. Думаю, грузинская и азербайджанская стороны вскоре объявят о новой успешной сделке, и вы зададите нам вопросы, а мы подтвердим», — сказал Папоян в интервью «Азатутюн».
Он перечислил продукцию, которую Армения может экспортировать: алюминий, алюминиевая фольга, ферромолибден, фрукты и овощи, отдельные виды напитков, а также текстиль.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, в свою очередь, прокомментировал импорт азербайджанского бензина, отметив высокий спрос.
«Насколько мне известно, этот бензин очень выгоден для граждан Армении. Я видел призывы к бойкоту, но также узнал, что есть очереди за этим бензином», — отметил он, по данным Auroranews.am.
На вопрос, почему Азербайджан поставляет дешёвый бензин Армении, Мирзоян ответил: «Потому что мир установлен, и необходимо формировать сотрудничество. Грузы Азербайджана и Турции должны проходить через нашу территорию, а мы — через их».