Հնդկաստանի իշխանությունները ցանկանում են ակտիվացնել երկխոսությունը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) հետ՝ արագացնելու ազատ առևտրի գոտու վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը ԵԱՏՄ հետ։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում Հնդկաստանի դեսպան Վինայ Կումարը։
«Բանակցությունները սկսվել են նոյեմբերին, տեղի է ունեցել առաջին փուլը։ Կասեի, որ երկու կողմերն էլ լավ պատկերացում ունեն այն մասին, թե ինչի ենք ցանկանում հասնել։ Եվ երկու կողմերն էլ ունեն քաղաքական կամք՝ այս նպատակի իրագործման համար։ Ուստի հույս ունենք արագ արդյունքի», – ասել է Կումարը, հայտնում է «Վեստնիկ Կավկազա»–ն։
Դիվանագետը նշել է, որ Հնդկաստանի հիմնական նպատակը երկկողմ առևտրում անհամամասնության վերացումն է ԵԱՏՄ երկրների հետ՝ հնդկական ապրանքների արտահանման ընդլայնման միջոցով։
Նշվում է, որ համաձայնագրի ստորագրումը հնարավորություն կընձեռի ռուս տնտեսվարողներին արտոնյալ մուտք ստանալ շուկա, որի ծավալը մոտ 1.5 միլիարդ մարդ է։ Ռուսաստանը հատկապես շահագրգռված է Հնդկաստանի հետ տնտեսական և առևտրային համագործակցության ընդլայնմամբ՝ նպատակ ունենալով դիվերսիֆիկացնել իր արտահանումը։
Նոյեմբերի 28-ին Նյու Դելիում կայացել է ԵԱՏՄ երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունների առաջին փուլը։

29 December 2025 - 07:55 AMT
India plans to intensify talks with the Eurasian Economic Commission (EEC) to expedite the signing of a free trade agreement with the Eurasian Economic Union (EAEU), Indian Ambassador to Russia Vinay Kumar stated.
“Negotiations began in November, and the first round has already taken place. I’d say both sides have a clear understanding of their goals and the political will to achieve them. So we’re hoping for quick results,” Kumar said, as reported by Vestnik Kavkaza.
The ambassador noted that India’s main objective is to reduce trade imbalances with EAEU member states by increasing Indian exports.
The agreement would allow Russian businesses preferential access to a market of approximately 1.5 billion people. Russia is particularly interested in expanding its economic and trade ties with India to diversify its export portfolio.