Կենտրոնական բանկը հրապարակել է Բնակելի անշարժ գույքի գների ինդեքսը (ԲԱԳԳԻ), որը նոր վիճակագրական ցուցանիշ է և նպատակ ունի արտացոլել բնակելի անշարժ գույքի շուկայում գների փոփոխությունների դինամիկան Հայաստանում: ԲԱԳԳԻ-ն հաշվարկվում է եռամսյակային պարբերականությամբ՝ հիմնվելով Հայաստանի Հանրապետության կադաստրի կոմիտեի կողմից գրանցված շուկայական գործարքների տվյալների վրա։ Ցուցանիշի հաշվարկման ընթացքում կիրառվում է այնպիսի մեթոդաբանություն, որը հնարավորություն է տալիս գների փոփոխությունները ճշգրտել գույքի որակական հատկանիշների ազդեցությունից և ապահովել գների միջին փոփոխությունների առավել ճշգրիտ գնահատումը, հայտնում է Կենտրոնական բանկը։
2025 թվականի երրորդ եռամսյակում բնակելի անշարժ գույքի գները նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ աճել են 5.5 տոկոսով, իսկ նախորդ եռամսյակի համեմատ՝ 1.9 տոկոսով։ Մասնավորապես, նույն ժամանակահատվածում բնակարանների գներն աճել են 2.0 տոկոսով, իսկ բնակելի տների գները՝ 18.6 տոկոսով։ 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանում իրականացվել է 7113 բնակելի անշարժ գույքի առուվաճառքի գործարք՝ մոտ 215.1 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով:
Բնակելի անշարժ գույքի գների ինդեքսը Կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակվում է անշարժ գույքի շուկայի վերաբերյալ տեղեկատվության թափանցիկության բարձրացման, ինչպես նաև դրամավարկային և մակրոպրուդենցիալ քաղաքականությունների վերլուծական հիմքերի ամրապնդման նպատակով։ Ցուցանիշը կարող է օգտագործվել քաղաքականություն մշակողների, վերլուծաբանների, գնահատողների և լայն հանրության կողմից՝ շուկայի միտումների գնահատման համար։
ԲԱԳԳԻ-ն հաշվարկվում է եռամսյակային պարբերականությամբ և հրապարակվում է հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող 45-րդ օրը։

The Central Bank of Armenia has released the Residential Real Estate Price Index (RREPI), a new statistical measure designed to track price trends in the country’s housing market.
The index is calculated quarterly using data from market transactions registered by Armenia’s Cadastre Committee. It applies a methodology that adjusts for the quality characteristics of the properties, offering a more accurate estimate of average price changes, the Central Bank said.
In the third quarter of 2025, residential property prices increased by 5.5% year-over-year and by 1.9% compared to the previous quarter. During the same period, apartment prices rose by 2.0%, while house prices surged by 18.6%.
A total of 7,113 housing transactions were recorded in Q3 2025, with a combined value of approximately AMD 215.1 billion.
The Central Bank launched the RREPI to enhance transparency in the real estate market and to strengthen the analytical foundations of its monetary and macroprudential policies. The index is intended for use by policymakers, analysts, appraisers, and the broader public for assessing market trends.