Կենտրոնական բանկը հրապարակել է Բնակելի անշարժ գույքի գների ինդեքսը (ԲԱԳԳԻ), որը նոր վիճակագրական ցուցանիշ է և նպատակ ունի արտացոլել բնակելի անշարժ գույքի շուկայում գների փոփոխությունների դինամիկան Հայաստանում: ԲԱԳԳԻ-ն հաշվարկվում է եռամսյակային պարբերականությամբ՝ հիմնվելով Հայաստանի Հանրապետության կադաստրի կոմիտեի կողմից գրանցված շուկայական գործարքների տվյալների վրա։ Ցուցանիշի հաշվարկման ընթացքում կիրառվում է այնպիսի մեթոդաբանություն, որը հնարավորություն է տալիս գների փոփոխությունները ճշգրտել գույքի որակական հատկանիշների ազդեցությունից և ապահովել գների միջին փոփոխությունների առավել ճշգրիտ գնահատումը, հայտնում է Կենտրոնական բանկը։
2025 թվականի երրորդ եռամսյակում բնակելի անշարժ գույքի գները նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ աճել են 5.5 տոկոսով, իսկ նախորդ եռամսյակի համեմատ՝ 1.9 տոկոսով։ Մասնավորապես, նույն ժամանակահատվածում բնակարանների գներն աճել են 2.0 տոկոսով, իսկ բնակելի տների գները՝ 18.6 տոկոսով։ 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանում իրականացվել է 7113 բնակելի անշարժ գույքի առուվաճառքի գործարք՝ մոտ 215.1 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով:
Բնակելի անշարժ գույքի գների ինդեքսը Կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակվում է անշարժ գույքի շուկայի վերաբերյալ տեղեկատվության թափանցիկության բարձրացման, ինչպես նաև դրամավարկային և մակրոպրուդենցիալ քաղաքականությունների վերլուծական հիմքերի ամրապնդման նպատակով։ Ցուցանիշը կարող է օգտագործվել քաղաքականություն մշակողների, վերլուծաբանների, գնահատողների և լայն հանրության կողմից՝ շուկայի միտումների գնահատման համար։
ԲԱԳԳԻ-ն հաշվարկվում է եռամսյակային պարբերականությամբ և հրապարակվում է հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող 45-րդ օրը։

29 Декабрь 2025 - 08:45 AMT
Центральный банк Армении опубликовал новый статистический показатель — Индекс цен на жилую недвижимость (ИЦЖН), который отражает динамику изменения цен на рынке жилой недвижимости в стране.
Индекс рассчитывается ежеквартально на основе данных о рыночных сделках, зарегистрированных Кадастровым комитетом Армении. При расчёте применяется методика, учитывающая качественные характеристики недвижимости, что позволяет более точно оценить средние изменения цен, сообщили в ЦБ.
В третьем квартале 2025 года цены на жильё выросли на 5,5% по сравнению с тем же периодом прошлого года и на 1,9% по сравнению с предыдущим кварталом. В частности, цены на квартиры увеличились на 2,0%, а на частные дома — на 18,6%.
В отчётном квартале было заключено 7113 сделок купли-продажи жилья на общую сумму около 215,1 млрд драмов.
Индекс публикуется с целью повышения прозрачности рынка недвижимости и усиления аналитической базы денежно-кредитной и макропруденциальной политики. Он может использоваться государственными органами, аналитиками, оценщиками и широкой общественностью для оценки рыночных тенденций.