29 Դեկտեմբեր 2025 - 10:06 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ծրագրին՝ նշելով, որ լինելու է կառավարության հատուկ որոշում։
«Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը բոլոր փորձաքննություններն անցած, պատրաստ է, և դրանցից մեկը՝ պարզ փորձաքննությունը, մեկից ավելի տարի է տևել։ Մեր օրենսդրությունը նույնիսկ այս տեսակ նախագծի հետ նախկինում նման առնչություն չի ունեցել՝ այս որակի ու բարդության։ Հիմնական ժամանակային հետաձգումները դրա հետ է կապված»,–ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նրա խոսքով, ավելի լավ է մի փոքր ավել ժամանակ ծախսել նախագծային փուլերի՝ գրագետ տեխհսկողություն ունենալու վրա, «որ հետագայում շինարարության ընթացքում կառավարումը կարողանանք որակային տեսանկյունից ու ժամանակային տեսանկյունից պահել վերահսկողության տակ»։
«Աջափնյակի մետրոյի կայարանի հետ կապված մոտեցումը սա է, և հաջորդ տարի ունենալու ենք կառավարության հատուկ որոշում՝ մետրոյի կայարանի հետ կապված»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել էր, որ «Աջափնյակ» կայարանի շինարարության մեկնարկի համար պետբյուջեից հատկացված 9.6 մլրդ դրամից օգտագործվել է միայն մի մասը, իսկ մնացած 1.6 միլիարդը այս տարի վերաբաշխվել է՝ ուղղվելով Երևանին 45 նոր տրոլեյբուսների ձեռքբերմանը։ Ավինյանն ընդգծել էր, որ այս նախագիծը համարվում է անկախ Հայաստանի ամենաբարդ ինժեներական նախաձեռնություններից, որի նախնական փորձաքննությունը միայն տևել է մեկ տարի, և գործնականում անհնար է եղել ամբողջ գումարը ծախսել ընթացիկ տարում։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի շուրջ ստեղծված վիճակին, նշել է, որ «այս իշխանությունը չի կարողանում մեծ ենթակառուցվածքային պրոեկտներ իրականացնել»։
«Մետրոյի «Աջափնյակ» կայանը էլի փոզմիշ եղավ։ Եկեք արձանագրենք, որ այս իշխանությունը (նախկինն էլ) չի կարողանում մեծ ենթակառուցվածքային պրոեկտներ իրականացնել»,–գրել է նա։

29 Декабрь 2025 - 11:54 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что проект строительства станции метро «Ачапняк» прошёл все необходимые экспертизы, включая «простую экспертизу», которая длилась более года. Он подчеркнул, что подобные масштабные и сложные проекты ранее не имели аналогов в армянском законодательстве, что и стало причиной задержек, передаёт Radar Armenia.
«Лучше потратить немного больше времени на грамотное проектирование и технический контроль, чтобы затем управлять строительством качественно и в срок», — пояснил он.
Авинян добавил, что в следующем году правительство примет специальное постановление, касающееся этой станции.
Ранее он сообщал, что из выделенных из госбюджета 9,6 млрд драмов было использовано лишь часть, а 1,6 млрд драмов перераспределены на закупку 45 новых троллейбусов для Еревана. Мэр подчеркнул, что проект считается одним из самых сложных инженерных начинаний независимой Армении, и полностью освоить средства в рамках одного года было невозможно.
Координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян на своей странице в Facebook прокомментировал ситуацию: «Станция метро “Ачапняк” снова провалилась. Признаем: это правительство (как и предыдущее) не способно реализовывать крупные инфраструктурные проекты».