29 Դեկտեմբեր 2025 - 10:06 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ծրագրին՝ նշելով, որ լինելու է կառավարության հատուկ որոշում։
«Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը բոլոր փորձաքննություններն անցած, պատրաստ է, և դրանցից մեկը՝ պարզ փորձաքննությունը, մեկից ավելի տարի է տևել։ Մեր օրենսդրությունը նույնիսկ այս տեսակ նախագծի հետ նախկինում նման առնչություն չի ունեցել՝ այս որակի ու բարդության։ Հիմնական ժամանակային հետաձգումները դրա հետ է կապված»,–ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նրա խոսքով, ավելի լավ է մի փոքր ավել ժամանակ ծախսել նախագծային փուլերի՝ գրագետ տեխհսկողություն ունենալու վրա, «որ հետագայում շինարարության ընթացքում կառավարումը կարողանանք որակային տեսանկյունից ու ժամանակային տեսանկյունից պահել վերահսկողության տակ»։
«Աջափնյակի մետրոյի կայարանի հետ կապված մոտեցումը սա է, և հաջորդ տարի ունենալու ենք կառավարության հատուկ որոշում՝ մետրոյի կայարանի հետ կապված»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել էր, որ «Աջափնյակ» կայարանի շինարարության մեկնարկի համար պետբյուջեից հատկացված 9.6 մլրդ դրամից օգտագործվել է միայն մի մասը, իսկ մնացած 1.6 միլիարդը այս տարի վերաբաշխվել է՝ ուղղվելով Երևանին 45 նոր տրոլեյբուսների ձեռքբերմանը։ Ավինյանն ընդգծել էր, որ այս նախագիծը համարվում է անկախ Հայաստանի ամենաբարդ ինժեներական նախաձեռնություններից, որի նախնական փորձաքննությունը միայն տևել է մեկ տարի, և գործնականում անհնար է եղել ամբողջ գումարը ծախսել ընթացիկ տարում։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի շուրջ ստեղծված վիճակին, նշել է, որ «այս իշխանությունը չի կարողանում մեծ ենթակառուցվածքային պրոեկտներ իրականացնել»։
«Մետրոյի «Աջափնյակ» կայանը էլի փոզմիշ եղավ։ Եկեք արձանագրենք, որ այս իշխանությունը (նախկինն էլ) չի կարողանում մեծ ենթակառուցվածքային պրոեկտներ իրականացնել»,–գրել է նա։

29 December 2025 - 11:53 AMT
Yerevan Mayor Tigran Avinyan stated that the project for building the Ajapnyak metro station is fully prepared and has passed all required expert reviews, including a “simple examination” phase that alone took more than a year.
He noted this was due to the unprecedented complexity of the project, which Armenian legislation had not previously encountered at such a scale, Radar Armenia reported.
“This is why the main delays occurred. Our approach is to invest more time in the design and technical oversight stages so that construction management remains under control both in terms of quality and timing,” Avinyan explained.
He announced that a special government decision concerning the station will be adopted next year, marking the next major step for the project.
Earlier, Avinyan had revealed that only a portion of the AMD 9.6 billion allocated from the state budget for the project had been used. AMD 1.6 billion was reallocated toward purchasing 45 new trolleybuses for Yerevan. He had emphasized that this was one of independent Armenia’s most complex engineering projects, and that spending the full amount within one fiscal year had been practically impossible.
In a Facebook post, Daniel Ioannisyan, programs coordinator for the Union of Informed Citizens NGO, criticized the delays, writing: “This government, like the previous one, is incapable of implementing large infrastructure projects. The Ajapnyak metro station got botched again.”