29 Դեկտեմբեր 2025 - 13:21 AMT
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը և Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մակա Բոճորիշվիլին դեկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ անդրադարձել են տարածաշրջանային առևտրային և հաղորդակցային կապերին։
Նախարարները գոհունակությամբ նշել են, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել Վրաստանի տարածքով Հայաստան արտահանվող ադրբեջանական նավթամթերքի սակագնի շուրջ՝ շեշտելով այս ուղղությամբ աշխատանքների շարունակության կարևորությունը, հայտնում է APA-ն։
Ջեյհուն Բայրամովը շնորհակալություն է հայտնել վրացական իշխանություններին՝ հարցի արագ լուծման համար։
Կողմերը դրական են գնահատել այս ուղղությամբ գրանցված առաջընթացը և ընդգծել համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։
Նախարարները քննարկել են նաև երկու երկրների միջև ռազմավարական և բարեկամական համագործակցության ներկա վիճակը և ապագա հեռանկարները։
Ավելի վաղ ադրբեջանական բենզինի ներմուծման հարցին է անդրադարձել նաև արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով․ «Բենզինի ձեռքբերումը, որքան հասկանում եմ, շատ շահավետ է ՀՀ քաղաքացիների համար։ Ես տեսա, որ բոյոկոտի կոչեր կան, բայց իմացա, որ նաև հերթեր կան այդ բենզինի համար»Լ

29 Декабрь 2025 - 13:41 AMT
29 декабря министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов и глава внешнеполитического ведомства Грузии Мака Бочоришвили провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили региональные торговые и транспортные связи.
Стороны с удовлетворением отметили, что достигнута договоренность по тарифу на транзит азербайджанских нефтепродуктов через территорию Грузии в Армению, подчеркнув важность продолжения работы в этом направлении, передаёт APA.
Байрамов выразил благодарность грузинским властям за оперативное решение вопроса.
Стороны положительно оценили достигнутый прогресс и отметили необходимость углубления сотрудничества.
Министры также обсудили текущее состояние и перспективы стратегического и дружественного взаимодействия между двумя странами.
Ранее глава МИД Армении Арарат Мирзоян прокомментировал вопрос импорта азербайджанского бензина: «Насколько понимаю, его покупка очень выгодна для граждан Армении. Я видел призывы к бойкоту, но также слышал, что на этот бензин выстраиваются очереди».
На вопрос, почему Азербайджан поставляет Армении дешёвое топливо, Мирзоян ответил: «Потому что установлен мир, нужно формировать сотрудничество, и грузы Азербайджана и Турции должны проходить через нашу территорию, так же как и мы через их».