ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է, որ Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովը պետք է համակողմանի քննություն անցկացնի՝ Ադրբեջանից ներկրվող էժան բենզինի գործարքների մասով։ Այդ մասին նա ասել է ՍիվիլՆեթին տված հարցազրույցում։
«21-րդ դարում փակ սահմաններ ունենալն անհեթեթություն է, բայց պետք է հասկանանք, թե ինչի դիմաց ենք դա ստանում։ Ինչի՞ դիմաց ենք ստանում այդ բենզինը»,-ասել է նա։
Ըստ նրա՝ սա դեմպինգ է։
«Ինչ-որ մի փուլում 430 դրամով կծախեն, բոլոր խաղացողներին կհանեն շուկայից, հետո կսարքեն բենզինը 600 դրամ, բայց շուկայում այլ խաղացողներ չեն լինի»,–ասել է նա։
Նրա կարծիքով՝ իշխանությունները դա անում են քաղաքական PR-ի համար։
«Վերցնում են ու ցածր գին դնում, ասում են, տեսեք, ժողովուրդ, ադրբեջանական բենզինի գինը ցածր է։ Գրագետ մարդիկ, վստահ եմ, գիտեն, բենզինի, դիզվառելիքի գինը ձևավորվում է բորսայում։ Ես ուսումնասիրել եմ, վերջին երկու ամսում պրեմիում տեսակի բենզինի գինը, 1333 լիտրի հաշվով տատանվել է 670-700 դոլարի սահմաններում։ Եթե այդ հաշվարկն անում ենք, գումարում ենք Վրաստանի տարածքով երկաթգծով տեղափոխման ծախսերը, ակցիզային հարկը, մաքսատուրքը, բնապահպանական վճարը, այդ բենզինի մեկ լիտրի գինը լինում է 380 դրամ։ Սա ասում եմ ռուսական բենզինի մասին։
Եթե իշխանությունները ցանկանային 430 դրամով վաճառել, կկարողանայի՞ն, թե ոչ։ Իհարկե, կկարողանային։ Նույն տրամաբանությունն է ադրբեջանական բենզինի հետ կապված։ Բնզինի գինը որոշվում է բորսայում, եթե Ադրբեջանն իջացրեց այդ գինը, մենք պետք է հարց տանք՝ ինչո՞ւ իջեցրեց, մեր սիրուն աչքերի համա՞ր։ Ճանապարհածախսն էլ գրեթե նույնն է։ Հիմա պետությունն այդ բենզինն իրացնող ցանցին ասել է՝ կամ եկամուտ չգեներացնես, կամ մինիմալ եկամուտ աշխատի։ Նա էլ անում է։ Ասացվածք կա չէ՝ անվճար պանիրը միայն թակարդում է լինում»,-ասել է Վանեցյանը։
Ավելի վաղ ադրբեջանական բենզինի ներմուծման հարցին է անդրադարձել նաև արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով․ «Բենզինի ձեռքբերումը, որքան հասկանում եմ, շատ շահավետ է ՀՀ քաղաքացիների համար։ Ես տեսա, որ բոյոկոտի կոչեր կան, բայց իմացա, որ նաև հերթեր կան այդ բենզինի համար»Լ

30 Декабрь 2025 - 06:57 AMT
Бывший директор СНБ и председатель партии «Родина» Артур Ванецян заявил, что Комиссия по защите экономической конкуренции должна провести всестороннее расследование по сделкам, связанным с импортом дешевого бензина из Азербайджана. Об этом он сказал в интервью CivilNet.
«В XXI веке наличие закрытых границ — это абсурд, но нужно понять, что мы получаем взамен», — отметил он. «Что мы отдаем за этот бензин?»
По его словам, речь идет о типичном демпинге.
«На каком-то этапе будут продавать по 430 драмов, вытеснят всех игроков с рынка, а потом поднимут цену до 600 драмов — но других игроков уже не останется», — пояснил он.
Он считает, что власти используют ситуацию в целях политического пиара.
«Они устанавливают низкую цену и говорят: смотрите, народ, азербайджанский бензин дешевый. Грамотные люди, уверен, знают, что цена на бензин и дизельное топливо формируется на бирже. Я изучал рынок: за последние два месяца цена на премиум-бензин в объеме 1333 литра колебалась в пределах 670–700 долларов. Если к этому добавить затраты на перевозку по территории Грузии, акциз, таможенные пошлины и экологические сборы, то цена одного литра, в случае с российским бензином, составляет примерно 380 драмов».
«Если бы власти захотели продавать по 430 драмов, смогли бы? Конечно. Та же логика работает и с азербайджанским бензином. Если Азербайджан снизил цену, возникает вопрос: зачем? Из-за нашей красоты? Расходы на транспортировку почти одинаковы. Государство говорит розничной сети: либо не получай прибыли, либо зарабатывай минимально. Они и выполняют. Есть ведь поговорка — бесплатный сыр бывает только в мышеловке», — сказал Ванецян.
Ранее глава МИД Арарат Мирзоян также прокомментировал ситуацию: «Насколько я понимаю, покупка бензина по этой цене очень выгодна для граждан Армении. Я видел призывы к бойкоту, но также слышал о том, что выстраиваются очереди».
На вопрос, почему Азербайджан поставляет Армении дешевый бензин, Мирзоян ответил: «Потому что установлен мир, нужно формировать сотрудничество. Через нашу территорию должны проходить грузы Азербайджана и Турции, и мы также должны проходить через их территорию».