ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է, որ Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովը պետք է համակողմանի քննություն անցկացնի՝ Ադրբեջանից ներկրվող էժան բենզինի գործարքների մասով։ Այդ մասին նա ասել է ՍիվիլՆեթին տված հարցազրույցում։
«21-րդ դարում փակ սահմաններ ունենալն անհեթեթություն է, բայց պետք է հասկանանք, թե ինչի դիմաց ենք դա ստանում։ Ինչի՞ դիմաց ենք ստանում այդ բենզինը»,-ասել է նա։
Ըստ նրա՝ սա դեմպինգ է։
«Ինչ-որ մի փուլում 430 դրամով կծախեն, բոլոր խաղացողներին կհանեն շուկայից, հետո կսարքեն բենզինը 600 դրամ, բայց շուկայում այլ խաղացողներ չեն լինի»,–ասել է նա։
Նրա կարծիքով՝ իշխանությունները դա անում են քաղաքական PR-ի համար։
«Վերցնում են ու ցածր գին դնում, ասում են, տեսեք, ժողովուրդ, ադրբեջանական բենզինի գինը ցածր է։ Գրագետ մարդիկ, վստահ եմ, գիտեն, բենզինի, դիզվառելիքի գինը ձևավորվում է բորսայում։ Ես ուսումնասիրել եմ, վերջին երկու ամսում պրեմիում տեսակի բենզինի գինը, 1333 լիտրի հաշվով տատանվել է 670-700 դոլարի սահմաններում։ Եթե այդ հաշվարկն անում ենք, գումարում ենք Վրաստանի տարածքով երկաթգծով տեղափոխման ծախսերը, ակցիզային հարկը, մաքսատուրքը, բնապահպանական վճարը, այդ բենզինի մեկ լիտրի գինը լինում է 380 դրամ։ Սա ասում եմ ռուսական բենզինի մասին։
Եթե իշխանությունները ցանկանային 430 դրամով վաճառել, կկարողանայի՞ն, թե ոչ։ Իհարկե, կկարողանային։ Նույն տրամաբանությունն է ադրբեջանական բենզինի հետ կապված։ Բնզինի գինը որոշվում է բորսայում, եթե Ադրբեջանն իջացրեց այդ գինը, մենք պետք է հարց տանք՝ ինչո՞ւ իջեցրեց, մեր սիրուն աչքերի համա՞ր։ Ճանապարհածախսն էլ գրեթե նույնն է։ Հիմա պետությունն այդ բենզինն իրացնող ցանցին ասել է՝ կամ եկամուտ չգեներացնես, կամ մինիմալ եկամուտ աշխատի։ Նա էլ անում է։ Ասացվածք կա չէ՝ անվճար պանիրը միայն թակարդում է լինում»,-ասել է Վանեցյանը։
Ավելի վաղ ադրբեջանական բենզինի ներմուծման հարցին է անդրադարձել նաև արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով․ «Բենզինի ձեռքբերումը, որքան հասկանում եմ, շատ շահավետ է ՀՀ քաղաքացիների համար։ Ես տեսա, որ բոյոկոտի կոչեր կան, բայց իմացա, որ նաև հերթեր կան այդ բենզինի համար»Լ

30 December 2025 - 06:57 AMT
Former National Security Service chief and Homeland party leader Arthur Vanetsyan has stated that the Competition Protection Commission must conduct a thorough investigation into the import of cheap gasoline from Azerbaijan. He made this comment in an interview with CivilNet.
“In the 21st century, having closed borders is absurd, but we must understand what we’re getting in return,” he said. “What are we giving up for this gasoline?”
According to Vanetsyan, this is clear economic dumping.
“At some point, they’ll sell it for 430 drams, drive all other players out of the market, then raise the price to 600 drams—but by then, no competitors will be left,” he warned.
He believes the authorities are leveraging the situation for political PR.
“They set a low price and say, ‘Look, people, Azerbaijani gasoline is cheap.’ But informed individuals know that gasoline and diesel prices are set on the exchange,” he noted. “I’ve studied the data. Over the past two months, the price of premium gasoline, based on 1,333 liters, has ranged between $670 and $700. Adding in rail transport via Georgia, excise tax, customs duty, and environmental fees, the cost of one liter of this gasoline, specifically Russian, totals about 380 drams.”
He then asked: “If the government wanted to sell it for 430 drams, could they? Of course. The same logic applies to Azerbaijani gasoline. If Azerbaijan has lowered the price, we should ask: why? Out of kindness? Transport costs are nearly identical. Now the state tells the distribution network either to generate no profit or to settle for minimal gains, and they comply. You know the saying: the only free cheese is in a mousetrap.”
Earlier, Foreign Minister Ararat Mirzoyan also addressed the issue, saying: “As far as I understand, acquiring gasoline at these prices is very beneficial for Armenian citizens. I’ve seen boycott calls, but I’ve also heard about lines forming for this fuel.”
When asked why Azerbaijan is offering cheap gasoline to Armenia, Mirzoyan responded: “Because peace has been established, and cooperation is necessary. Their cargo must cross our territory, and ours must pass through theirs.”