5 Հունվար 2026 - 08:52 AMT
Բաքվի բանտում շինծու գործով պահվող հայտնի գործարար, բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր նամակների և աջակցության խոսքերի համար: Նրա խոսքի ձայնագրությունը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը:
«Մենք կորցրել ենք հավատն առ Աստված և հավատն ինքներս մեր նկատմամբ. շատ դժվար է այս աշխարհում մնալ ինչպիսին կաս, երբ չունես հենման կետ: Ցանկանում եմ, որ բոլորդ ունենաք այդ հենման կետը:
…Ինչ-որ տեղ կարդացել եմ, որ ամենակարևոր ճանապարհորդությունն ինքդ քո ներսում է, իսկ տոն ինքդ քո համար պետք է ստեղծես: Երբ դիտողի դերում ես, այն չէ, ինքդ պետք է ստեղծես այդ տոնը: Մենք ինքներս ենք ստեղծում տոնը՝ անկախ այն բանից, թե որտեղ ենք և ինչ պայմաններում»,-ասել է նա:
Նա ասել է, որ կասկած չունի, որ այն ամենն, ինչ կատավում է, ի վերջո, լավ է ավարտվելու և ամեն ինչ լավ է լինելու:
«Միևնույնէ աշխարհում իշխում է լույսն ու բարին»,-ասել է նա:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԿԽՄԿ պատվիրակները դեկտեմբերի 24-ին և 25-ին այցելել են Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ անձանց։ Այդ մասին ասել է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման պատասխանատու Զառա Ամատունին:Նա նշել է, որ այցելող թիմի կազմում՝ պատվիրակների մեջ եղել է նաև բժիշկ:

Известный предприниматель, меценат и бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, который находится в заключении в Азербайджане по политически мотивированному делу, сумел передать поздравительное обращение, в котором выразил благодарность за полученные письма и слова поддержки. Аудиозапись была опубликована в Facebook соучредителем партии «Страна для жизни» Манe Тандилян.
«Мы потеряли веру в Бога и в самих себя. Очень трудно оставаться собой в этом мире, когда у тебя нет точки опоры. Я желаю каждому из вас найти такую опору», — сказал Варданян.
Он отметил: «Где-то я прочитал, что самое важное путешествие — это внутрь себя, а праздник нужно создавать самому. Будучи просто наблюдателем, не ощутишь настоящего праздника — его нужно создавать. Мы сами создаём праздник, вне зависимости от того, где находимся и в каких условиях».
Варданян выразил уверенность, что происходящее завершится хорошо: «У меня нет сомнений, что всё в итоге будет хорошо».
«В этом мире в конечном итоге побеждают свет и добро», — добавил он.
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) 24 и 25 декабря посетили всех содержащихся в Азербайджане армян. Об этом сообщила Зара Аматуни, пресс-секретарь ереванского офиса МККК. В составе команды посетителей также был врач.