5 Հունվար 2026 - 08:52 AMT
Բաքվի բանտում շինծու գործով պահվող հայտնի գործարար, բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր նամակների և աջակցության խոսքերի համար: Նրա խոսքի ձայնագրությունը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը:
«Մենք կորցրել ենք հավատն առ Աստված և հավատն ինքներս մեր նկատմամբ. շատ դժվար է այս աշխարհում մնալ ինչպիսին կաս, երբ չունես հենման կետ: Ցանկանում եմ, որ բոլորդ ունենաք այդ հենման կետը:
…Ինչ-որ տեղ կարդացել եմ, որ ամենակարևոր ճանապարհորդությունն ինքդ քո ներսում է, իսկ տոն ինքդ քո համար պետք է ստեղծես: Երբ դիտողի դերում ես, այն չէ, ինքդ պետք է ստեղծես այդ տոնը: Մենք ինքներս ենք ստեղծում տոնը՝ անկախ այն բանից, թե որտեղ ենք և ինչ պայմաններում»,-ասել է նա:
Նա ասել է, որ կասկած չունի, որ այն ամենն, ինչ կատավում է, ի վերջո, լավ է ավարտվելու և ամեն ինչ լավ է լինելու:
«Միևնույնէ աշխարհում իշխում է լույսն ու բարին»,-ասել է նա:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԿԽՄԿ պատվիրակները դեկտեմբերի 24-ին և 25-ին այցելել են Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ անձանց։ Այդ մասին ասել է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման պատասխանատու Զառա Ամատունին:Նա նշել է, որ այցելող թիմի կազմում՝ պատվիրակների մեջ եղել է նաև բժիշկ:

5 January 2026 - 09:08 AMT
Renowned businessman, philanthropist, and former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan, who is currently imprisoned in Baku on politically motivated charges, has managed to send a holiday message expressing gratitude for the letters and support he has received. The audio message was shared on Facebook by Mane Tandilyan, co-founder of the Country to Live party.
“We have lost faith in God and in ourselves. It’s very difficult to stay true to who you are in this world when you lack a point of support. I wish for all of you to have such a foundation,” Vardanyan said.
He went on, “I once read that the most important journey is the one within yourself, and that a celebration must be created from within. If you’re just an observer, it won’t feel real. You have to create that joy yourself. We shape the holiday regardless of where we are or the conditions we face.”
Vardanyan expressed confidence that all that is happening will ultimately end well: “I have no doubt that everything will eventually be fine.”
“In the end, light and goodness prevail in this world,” he concluded.
Delegates from the International Committee of the Red Cross (ICRC) visited all Armenians held in Azerbaijan on December 24 and 25, according to Zara Amatuni, spokesperson for the ICRC’s Armenia office. The visiting team included a physician.