Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առթիվ կատարված Հայրապետական պատարագի իր ուղերձում իր զորակցությունն ու ողջույններն է հղել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Անթիլիասի մայրավանքից եղբայրական ջերմ սիրով ողջունում ենք մեր հոգևոր եղբայր ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին՝ Գարեգին Երկրորդին, եղբայրական սիրով ողջունում ենք Երուսաղեմի հայոց պատրիարք, Տեր Նուրհան արքեպիսկոպոսին, և Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարք՝ Տեր Սահակ արքեպիսկոպոսին՝ իրենց մաղթելով եկեղեցաշեն ծառայությամբ լեցուն երկար գահականություն։
Հայրական ջերմ սիրով ողջունում ենք մեր Սուրբ աթոռի թեմակալ առաջնորդ սրբազաններին, իրենց գլխավորած ազգային իշխանություններին, մեր հոգևոր դասին, մեր կրթական մշակութային, բարեսիրական և ազգային կառույցներին՝ իրենց մաղթելով երկար տարիների ծառայություն»,- նշել է նա։
Հունվարի սկզբին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող 10 եպիսկոպոսներ և արքեպիսկոպոսներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով միանալ ՀԱԵ բարեփոխմանը: Փաշինյանն ընթերցել է հայտարարությունը ֆեյսբուքյան եթերում, որից հետո հայտարարությանը միացած եպիսկոպոսներն ու արքեպիսկոպոսները ստորագրել են այն:

7 January 2026 - 07:51 AMT
On the occasion of the Feast of the Nativity and Theophany, Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia delivered a Patriarchal message in which he extended his support and greetings to Catholicos of All Armenians Кarekin II, according to Aysor.am.
“From the Mother See of Antelias, with brotherly and warm love, we greet our spiritual brother, Catholicos of All Armenians Karekin II; with fraternal affection, we also greet the Armenian Patriarch of Jerusalem, Archbishop Nourhan, and the Armenian Patriarch of Constantinople, Archbishop Sahak, wishing them long patriarchates filled with church-building service,” Aram I said.
“With fatherly and warm love, we greet the diocesan primates of our Holy See, their respective national leaderships, our clergy, as well as our educational, cultural, charitable, and national institutions, wishing them many years of service,” he added.
Earlier in January, Prime Minister Nikol Pashinyan and ten bishops and archbishops demanding the resignation of the Catholicos issued a joint statement calling for reforms in the Armenian Apostolic Church. Pashinyan read the statement during a Facebook broadcast, after which the bishops signed it.
Pashinyan announced the formation of a coordinating council tasked with organizing church reforms. The council can only expand through unanimous consent.