Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առթիվ կատարված Հայրապետական պատարագի իր ուղերձում իր զորակցությունն ու ողջույններն է հղել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Անթիլիասի մայրավանքից եղբայրական ջերմ սիրով ողջունում ենք մեր հոգևոր եղբայր ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին՝ Գարեգին Երկրորդին, եղբայրական սիրով ողջունում ենք Երուսաղեմի հայոց պատրիարք, Տեր Նուրհան արքեպիսկոպոսին, և Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարք՝ Տեր Սահակ արքեպիսկոպոսին՝ իրենց մաղթելով եկեղեցաշեն ծառայությամբ լեցուն երկար գահականություն։
Հայրական ջերմ սիրով ողջունում ենք մեր Սուրբ աթոռի թեմակալ առաջնորդ սրբազաններին, իրենց գլխավորած ազգային իշխանություններին, մեր հոգևոր դասին, մեր կրթական մշակութային, բարեսիրական և ազգային կառույցներին՝ իրենց մաղթելով երկար տարիների ծառայություն»,- նշել է նա։
Հունվարի սկզբին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող 10 եպիսկոպոսներ և արքեպիսկոպոսներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով միանալ ՀԱԵ բարեփոխմանը: Փաշինյանն ընթերցել է հայտարարությունը ֆեյսբուքյան եթերում, որից հետո հայտարարությանը միացած եպիսկոպոսներն ու արքեպիսկոպոսները ստորագրել են այն:

7 Январь 2026 - 07:52 AMT
Католикос Великого дома Киликии Арам I в своем послании по случаю Рождества и Богоявления выразил поддержку и направил приветствие Католикосу всех армян Гарегину II, сообщает Aysor.am.
«Из монастыря Антелиаса с братской горячей любовью приветствуем нашего духовного брата, Католикоса всех армян Гарегина Второго; с братской любовью приветствуем Армянского Патриарха Иерусалима — владыку архиепископа Нурхана и Армянского Патриарха Константинополя — владыку архиепископа Саака, желая им долгого первосвятительства, наполненного служением церкви», — сказал он.
«С отеческой горячей любовью приветствуем епархиальных предстоятелей нашего Святого Престола, возглавляемые ими национальные структуры, наше духовенство, образовательные, культурные, благотворительные и национальные учреждения, желая им долгих лет служения», — добавил Арам I.
В начале января премьер-министр Никол Пашинян и десять епископов и архиепископов, требующих отставки католикоса, выступили с заявлением с призывом присоединиться к реформе Армянской Апостольской Церкви. Пашинян зачитал заявление в прямом эфире на Facebook, после чего епископы подписали документ.
Пашинян сообщил, что формируется координационный совет, на который возложена задача организации реформы Армянской Апостольской Церкви. Совет может быть расширен только при единогласном решении.