Սիրիայի Հալեպ քաղաքի հայաշատ թաղամասում վերսկսվել են բախումները, ինչի հետևանքով Սուրբ Ծննդայնը հաջորդող Մեռելոցի արարողությունն անվտանգության նկատառումներով չեղարկվել է, հայտնում է «Գանձասարը»:
«Խնդրում ենք բնակարաններում աղոթել ննջեցյալների հոգիների խաղաղության համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ նույն աղբյուրը հայտնել էր, որ նահանգապետի որոշմամբ, հունվարի 7-ին Հալեպի բոլոր կրթական հաստատություններում դասեր չեն լինի, պետական կառույցները փակ կլինեն, բոլոր տեսակի հավաքներն ու միջոցառումներն արգելվում են:
Հալեպի օդանավակայանը ևս դադարեցրել է աշխատանքը՝ 24 ժամով:
Հալեպում բախումներ են քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ուժեր» խմբավորման և Դամասկոսի իշխանություններին ենթակա ստորաբաժանումների միջև: Զոհվել է 4 մարդ, վիրավորների թիվը երկու տասնյակից ավելի է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ գնդակոծման տակ հայտնված թաղամասերից փախստականների մեծ հոսք կա:
Հունվարի 5-ին Դամասկոսում տեղի են ունեցել հերթական բանակցությունները քրդական զինված կազմավորումները երկրի ԶՈւ շարքերում ինտեգրելու շուրջ: Քրդական կողմը հայտնել է, որ առաջընթաց կա, սակայն, մանրամասների հետագա համաձայնեցում է անհրաժեշտ:

7 Январь 2026 - 08:02 AMT
В армянонаселенном районе сирийского города Алеппо возобновились столкновения, в связи с чем армянская община отменила поминальную церемонию, приуроченную к Рождеству, по соображениям безопасности, сообщает «Гандзасар».
«Просим молиться дома за упокой душ усопших», — говорится в сообщении.
Ранее тот же источник сообщил, что по решению губернатора 7 января в Алеппо все учебные заведения будут закрыты, государственные учреждения не будут работать, а все собрания и мероприятия запрещены.
Аэропорт Алеппо также прекратил работу на 24 часа.
По данным РИА Новости, в Алеппо происходят столкновения между курдскими силами «Сирийские демократические силы» и подразделениями, подчиненными властям Дамаска. Погибли 4 человека, более двадцати получили ранения.
Отмечается массовый отток беженцев из районов, подвергшихся обстрелу.
5 января в Дамаске состоялся очередной раунд переговоров по вопросу интеграции курдских вооружённых формирований в состав вооружённых сил Сирии. Курдская сторона заявила о достигнутом прогрессе, однако подчеркнула необходимость дальнейших согласований.