7 Հունվար 2026 - 09:26 AMT
Կառավարությունը բիզնեսին կազատի հումքի և սարքավորումների մաքսազերծման վճարներից՝ գերակա ոլորտներում ներդրում անելու դեպքում: Այդ մասին տեսաուղերձում հայտնել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը: Նա պարզաբանել է, թե ում կարող է տրամադրվել մաքսատուրքի արտոնությունը:
«Այն գործարարները, ներդրողները, որոնք կառավարության կողմից գերակա հայտարարված ոլորտներում ներդրումներ են իրականացնում և ներմուծում են հումք կամ սարքավորումներ երրորդ երկրներից, ոչ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, ազատվում են մաքսատուրքի վճարման պարտավորությունից»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ 2025-ին այդ ծրագրի շրջանակում աջակցություն է ստացել 67 ներդրումային նախաձեռնություն՝ 3405 աշխատատեղ է ստեղծվել:
«Այդ արտոնությունը կտրամադրվի ցանկացած գործարարի, ցանկացած ներդրողի, ով նախապես հայտարարված գերակա ոլորտներում ներդրումներ կիրականացնի, ցանկացած՝ առանց բացառության»,-ասել է նա:
2025-ին ծրագիրը ենթադրել է 100 միլիոն 500 հազար դոլարի աջակցություն։
«Այս գումարից 1 միլիոն 200 հազար դոլարը պետք է ՀՀ պետական բյուջե մտներ, և 99 միլիոն 300 հազար դոլարը ԵԱՏՄ երկրների բյուջեներ պետք է գնար, բայց մենք նախընտրել ենք, որ 100 մլն 500 հազարը մնար ՀՀ-ում, ստեղծվեն աշխատատեղեր, վճարվեն հարկեր, զարգանա տնտեսությունը և, հետևաբար, ՀՀ-ն։ Եթե կան այդպիսի նախաձեռնություններ, դիմեք»,-ասել է նախարարը:

7 Январь 2026 - 10:52 AMT
Правительство Армении освобождает бизнес от уплаты таможенных пошлин на ввоз сырья и оборудования при инвестициях в приоритетные отрасли. Об этом сообщил министр экономики Геворг Папоян в своем видеопослании, пояснив, кто может воспользоваться этой льготой.
«Те предприниматели и инвесторы, которые осуществляют инвестиции в приоритетные отрасли, объявленные правительством, и ввозят сырье или оборудование из третьих стран, не входящих в ЕАЭС, освобождаются от уплаты таможенной пошлины», — сказал он.
По его словам, в 2025 году в рамках данной программы поддержку получили 67 инвестиционных инициатив, благодаря которым было создано 3405 рабочих мест.
«Эта льгота будет предоставляться любому бизнесу, любому инвестору, который реализует инвестиции в заранее объявленных приоритетных сферах, без каких-либо исключений», — отметил Папоян.
В 2025 году объем поддержки по программе составил 100,5 миллиона долларов. Из этой суммы 1,2 миллиона долларов должны были поступить в государственный бюджет Армении, а 99,3 миллиона — в бюджеты стран ЕАЭС. Однако, по словам министра, было принято решение сохранить всю сумму в Армении для создания рабочих мест, уплаты налогов и стимулирования экономического развития.