7 Հունվար 2026 - 10:36 AMT
Հալեպում, որտեղ բախումներ են կառավարական և քրդական ուժերի միջև, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը շարունակում է իր գործունեությունը՝ ծառայություններ մատուցելով ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիներին, հայտնում է հյուպատոսությունը:
Հյուպատոսությունը հրապարակել է նաև իր հետ կապ հաստատելու եղանակները՝ ապահովելու համար հասանելիությունը արտակարգ իրավիճակում։
Հալեպում բախումների հետևանքով հայերի շրջանում տուժածների վերաբերյալ տվյալներ չկան, սակայն, փակ են բոլոր կրթական հաստատությունները, չեղարկվել են Մեռելոցի միջոցառումները:
Հալեպում բախումների հետևանքով առնվազն չորս քաղաքացի զոհվել է, կան տասնյակ վիրավորներ:
Սիրիայի ավիացիոն մարմինները որոշում են կայացրել 24 ժամով կասեցնել Հալեպի օդանավակայանի գործունեությունը:
Հալեպում իրավիճակը լարվել է կառավարական ուժերի և քրդերի գլխավորած Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի միջև ծագած բախումների արդյունքում։գնդակոծման տակ հայտնված թաղամասերից փախստականների մեծ հոսք կա:
Հունվարի 5-ին Դամասկոսում տեղի են ունեցել հերթական բանակցությունները քրդական զինված կազմավորումները երկրի ԶՈւ շարքերում ինտեգրելու շուրջ: Քրդական կողմը հայտնել է, որ առաջընթաց կա, սակայն, մանրամասների հետագա համաձայնեցում է անհրաժեշտ:

Armenia’s Consulate General in Aleppo continues to operate and provide services to Armenian and foreign citizens, despite ongoing armed clashes between Syrian government forces and Kurdish-led Syrian Democratic Forces, the consulate announced.
It also published contact information to ensure accessibility during the emergency.
There are no reports of Armenian casualties, but all educational institutions in Aleppo are currently closed, and memorial day events have been canceled.
At least four civilians have been killed and dozens injured in the violence. Syrian aviation authorities have suspended operations at Aleppo International Airport for 24 hours.
The conflict escalated between Syrian government forces and the Kurdish-led Syrian Democratic Forces, resulting in shelling and a surge of displaced civilians fleeing affected neighborhoods. On January 5, talks were held in Damascus regarding the integration of Kurdish armed units into the Syrian Armed Forces. The Kurdish side reported progress, but further negotiation on details is required.