7 Հունվար 2026 - 10:36 AMT
Հալեպում, որտեղ բախումներ են կառավարական և քրդական ուժերի միջև, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը շարունակում է իր գործունեությունը՝ ծառայություններ մատուցելով ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիներին, հայտնում է հյուպատոսությունը:
Հյուպատոսությունը հրապարակել է նաև իր հետ կապ հաստատելու եղանակները՝ ապահովելու համար հասանելիությունը արտակարգ իրավիճակում։
Հալեպում բախումների հետևանքով հայերի շրջանում տուժածների վերաբերյալ տվյալներ չկան, սակայն, փակ են բոլոր կրթական հաստատությունները, չեղարկվել են Մեռելոցի միջոցառումները:
Հալեպում բախումների հետևանքով առնվազն չորս քաղաքացի զոհվել է, կան տասնյակ վիրավորներ:
Սիրիայի ավիացիոն մարմինները որոշում են կայացրել 24 ժամով կասեցնել Հալեպի օդանավակայանի գործունեությունը:
Հալեպում իրավիճակը լարվել է կառավարական ուժերի և քրդերի գլխավորած Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի միջև ծագած բախումների արդյունքում։գնդակոծման տակ հայտնված թաղամասերից փախստականների մեծ հոսք կա:
Հունվարի 5-ին Դամասկոսում տեղի են ունեցել հերթական բանակցությունները քրդական զինված կազմավորումները երկրի ԶՈւ շարքերում ինտեգրելու շուրջ: Քրդական կողմը հայտնել է, որ առաջընթաց կա, սակայն, մանրամասների հետագա համաձայնեցում է անհրաժեշտ:

7 Январь 2026 - 11:04 AMT
Генеральное консульство Армении в сирийском городе Алеппо продолжает свою деятельность, обслуживая как граждан Армении, так и иностранцев, сообщается в заявлении консульства.
Для обеспечения доступа в условиях чрезвычайной ситуации консульство опубликовало свои контактные данные.
Среди армян пострадавших нет, однако все учебные заведения в городе закрыты, а мероприятия по случаю дня поминовения отменены.
По данным местных источников, в результате столкновений погибли как минимум четыре мирных жителя, десятки получили ранения.
Авиационные службы Сирии приняли решение приостановить работу аэропорта Алеппо на 24 часа.
Обострение ситуации связано со столкновениями между правительственными силами Сирии и курдскими Отрядами демократических сил. В результате артобстрелов наблюдается массовый отток населения из пострадавших районов. 5 января в Дамаске прошел очередной раунд переговоров о возможной интеграции курдских вооруженных формирований в состав сирийской армии. Курдская сторона отметила наличие прогресса, но указала на необходимость дальнейшего согласования деталей.