Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ բյուջեով նախատեսված հարկային եկամուտներն ապահովվել են և գերազանցել կանխատեսումները:
«Ամբողջ տարվա ընթացքում հարկ վճարողների հետ միասին կարողացանք պահպանել հարկային եկամուտների կայուն երկնիշ աճը՝ տարին ավարտելով բարձր արդյունքներով:
Այսպես, 2025 թ. ընթացքում հարկ վճարողների հետ ապահովել ենք 2 տրլն 725.2 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր, ինչը 2024 թ. ցուցանիշից ավելի է 334.3 մլրդ դրամով կամ 14.5%-ով:
2025 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքով սահմանված 2 տրլն 720.3 մլրդ դրամ ցուցանիշի նկատմամբ հարկերի և տուրքերի փաստացի մուտքը կազմել է 100.2%, իսկ տարվա ընթացքում օրենքի փոփոխություններով վերանայված 2 տրլն 729.4 մլրդ դրամ ցուցանիշի նկատմամբ 99.8%:
Հարկերի և տուրքերի փաստացի մուտքը գերազանցել է նաև 2026-2028 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում (ՄԺԾԾ) և 2026 թ. բյուջետային ուղերձ-բացատրագրում արտացոլված 2025 թ. համար կանխատեսվող ցուցանիշները:
Գրանցված ցուցանիշները կրկին հաստատում են, որ մեր կողմից իրականացվող քաղաքականությունը և ձևավորված մարդակենտրոն միջավայրը, հիմնված երկխոսության և գործընկերության վրա, արդյունավետորեն նպաստում են հարկ վճարելու բարեխիղճ և հոգատար մշակույթի կայացմանը։
Երախտագիտությունս եմ հայտնում մեր հարկ վճարողներին՝ ցուցաբերած կարգապահության, պատասխանատվության և մեր հանդեպ ունեցած վստահության համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
Տարվա ընթացքում բացահայտվել է մոտ 2500 չգրանցված աշխատող, իսկ բիզնեսին և քաղաքացիներին վերադարձվել է 382.1 մլրդ դրամ։

7 Январь 2026 - 13:38 AMT
Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян сообщил на своей странице в Facebook, что налоговые поступления в 2025 году не только обеспечены, но и превысили плановые показатели.
«На протяжении всего года мы вместе с налогоплательщиками смогли сохранить стабильный двузначный рост налоговых поступлений и завершить год с высокими результатами», — написал он.
Общий объем налогов и государственных пошлин за 2025 год составил 2 трлн 725,2 млрд драмов, что на 334,3 млрд драмов (или 14,5%) больше, чем в 2024 году.
По сравнению с показателем, установленным Законом о госбюджете — 2 трлн 720,3 млрд драмов, фактические поступления составили 100,2%. Относительно пересмотренного показателя — 2 трлн 729,4 млрд драмов — выполнение составило 99,8%.
Фактические поступления также превысили прогнозы, заложенные в Среднесрочной программе государственных расходов на 2026–2028 годы и бюджетном послании на 2026 год.
«Эти показатели вновь подтверждают, что проводимая нами политика и сформированная человекоориентированная среда, основанная на диалоге и партнёрстве, эффективно способствуют формированию добросовестной и ответственной налоговой культуры», — отметил Акопян.
Он выразил благодарность налогоплательщикам за проявленную дисциплину, ответственность и доверие к комитету.
В течение года было выявлено около 2500 незарегистрированных работников, а бизнесу и гражданам возвращено 382,1 млрд драмов.