8 Հունվար 2026 - 07:57 AMT
ՀՀ ավելի քան 630 քաղաքացի հետ կստանա 2025-ին էլեկտրամոբիլի համար վճարած մաքսատուրքը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան եթերում հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«636 քաղաքացի, որոնք անցյալ տարի էլեկտրական մեքենա են ներմուծել և մաքսազերծել, իրենց վճարած մի քանի միլիոն դրամ մաքսատուրքը պետությունից հետ կստանան։
2025-ին տրամադրվել է 5000 քվոտա անհատների և իրավաբանական անձանց և 3000 դիլեր կազմակերպություններին՝ էլեկտրամոբիլ ներմուծելու և առանց մաքսատուրքի մասազերծելու նպատակով։ Դիլերներն իրենց 3000 քվոտայից 636-ը չեն օգտագործել, մենք էլ այն տեղափոխել էինք անհատների և իրավաբանական անձանց դաշտ։
Այդ տրամաբանությամբ՝ 5001-րդ քաղաքացին, որը մոտեցել է ու վճարել է մաքսատուրքը՝ հետ կստանա իր մաքսատուրքը։ Այդպես գումարները հետ կստանան նաև 5002-րդ, 5003-րդ և մինչև 5636-րդ մարդը»,- ասել է Պապոյանը։
Պապոյանը հավելել է, որ պետական եկամուտների կոմիտեն պարտավորվել է հրապարակել փոխհատուցում ստացող անձանց ցանկը մինչև հունվարի 10-ը։
Ավելի վաղ Պապոյանը հայտնել էր, որ ԱԱՀ-ից ազատություն կտրվի այն քաղաքացիներին, ովքեր էլեկտրամոբիլ կներկրեն Հայաստան մինչև փետրվարի 1-ը։
Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի շրջանակում 2026-ին ստացել է 15,000 քվոտա առանց մաքսատուրքի էլեկտրամոբիլների ներմուծման համար։ Այդ արտոնությունը որոշվել է կիրառել նաև հիբրիդային մեքենաների, ինչպես նաև էլեկտրական ավտոբուսների և բեռնատարների նկատմամբ։

Более 630 граждан Армении получат обратно таможенные пошлины, уплаченные в 2025 году за ввоз электромобилей. Об этом заявил министр экономики Геворг Папоян в прямом эфире на Facebook.
«636 граждан, которые в прошлом году ввезли и растаможили электромобили, получат обратно несколько миллионов драмов, уплаченных ими в виде пошлины», — отметил Папоян.
В 2025 году было выделено 5 000 квот для физических и юридических лиц и 3 000 — для дилеров, с целью ввоза электромобилей без уплаты пошлины. Из 3 000 квот дилеры не использовали 636, и эти квоты были переданы физическим и юридическим лицам.
«Таким образом, начиная с 5001‑го гражданина, который оплатил пошлину, будет произведён возврат. То же касается 5002‑го, 5003‑го и так далее, вплоть до 5636‑го», — сообщил министр.
Он также добавил, что Комитет государственных доходов обязался опубликовать список лиц, подлежащих компенсации, до 10 января.
Ранее Папоян объявил, что граждане, которые ввезут электромобили в Армению до 1 февраля, будут освобождены от НДС.
Армения получила в рамках ЕАЭС квоту на беспошлинный ввоз 15 000 электромобилей в 2026 году. Привилегия будет распространяться и на гибридные автомобили, а также на электрические автобусы и грузовики.