8 Հունվար 2026 - 08:07 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարությունը հաստատել է․ Ադրբեջանից բենզինի նոր խմբաքանակ է գալիս ՀՀ, սակայն որևէ լրացուցիչ տեղեկատվություն չի տրամադրվել, հայտնում է Factor.am-ը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական մամուլը հաղորդել էր, որ հունվարի 8-ին Ադրբեջանից Հայաստան է ուղարկվելու նավթամթերքի հերթական խմբաքանակը՝ Գյուզդեկի երկաթուղային և Բաքվի բեռնատար կայարաններից։
APA լրատվական գործակալության տվյալներով՝ Հայաստանի համար նախատեսված է փոխադրել 1000 տոննա AI-92 բենզին, 1000 տոննա դիզելային վառելիք և 1800 տոննա AI-95 բենզին։
Առաջին խմբաքանակը Հայաստան է հասել 2025 թվականի դեկտեմբերին՝ 22 վագոն բենզինով։ SOCAR-ի արտադրած AI-95 տեսակի բենզինի ներկրմամբ զբաղվում են հայկական երկու ընկերություններ՝ «Մեգա Թրեյդ»-ը, որը պատկանում է Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին, և «Շիշա ուորլդ»-ը, որը փոխկապակցված է Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքի հետ։
Այս մատակարարումը համարվել է երկու պետությունների միջև վերջին տասնամյակներում կնքված առաջին ուղիղ առևտրային համաձայնագիրը։

Министерство экономики Армении подтвердило, что в страну направляется новая партия нефтепродуктов из Азербайджана, сообщает Factor.am . Однако никаких дополнительных подробностей не раскрывается.
Ранее азербайджанские СМИ сообщили, что 8 января из железнодорожной станции Гюздек и бакинского грузового терминала отправится новая партия нефтепродуктов для Армении.
По данным агентства APA, планируется доставка 1000 тонн бензина AI-92, 1000 тонн дизельного топлива и 1800 тонн бензина AI-95.
Первая партия прибыла в Армению в декабре 2025 года. Это был состав из 22 вагонов с бензином. Ввозом бензина AI-95, производимого компанией SOCAR, занимаются две армянские компании: «Мега Трейд», принадлежащая семье Хачатура Сукиасяна, и «Шиша уорлд», связанная с семьей Самвела Алексаняна.
Эта поставка считается первым прямым коммерческим соглашением между двумя странами за последние десятилетия.