Կառավարության նիստից առաջ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ ադրբեջանական բենզինի երկրորդ խմբաքանակը ներկրում են նույն ընկերությունները:
Ադրբեջանից բենզինի նոր խմբաքանակը Հայաստան են ներմուծում նույն ընկերությունները՝ Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող «Մեգա Թրեյդը» և «Sisha world»-ը, որը, ըստ լրատվամիջոցների, կապվում է գործարար Սամվել Ալեքսանյանի կնոջ՝ Շողերինա Մկրտչյանի եղբորորդու՝ 24-ամյա Սամվել Մկրտչյանի անվան հետ, հայտնում է «Ազատությունը»:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ մի քանի հազար տոննա վառելիք է ներկրվում՝ և՛ պրեմիում, և՛ ռեգուլյար տեսակի բենզին, ինչպես նաև դիզելային վառելիք:
«Ով ուզի, կարող է գնալ, բերել, ազատ է», – հավաստիացրել է Գևորգ Պապոյանը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցներն էին հաղորդել, որ նախատեսվում է Հայաստան ուղարկել AI-92 տեսակի բենզինի և դիզելային վառելիքի 1000-ական տոննա։ Բացի այդ, Հայաստան կառաքվի 1800 տոննա AI-95 տեսակի բենզին։

Ahead of a cabinet session, Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan confirmed that the second batch of Azerbaijani gasoline is being imported by the same companies as before.
The importers are Mega Trade, owned by the family of MP Khachatur Sukiasyan, and Sisha World, which, according to media reports, is linked to businessman Samvel Aleksanyan through his wife Shogherina Mkrtchyan’s nephew, 24-year-old Samvel Mkrtchyan, as reported by RFE/RL.
According to Papoyan, several thousand tonnes of fuel are being imported, including both premium and regular gasoline, as well as diesel fuel.
“Anyone can import. The market is open,” Papoyan emphasized.
Earlier, Azerbaijani media reported that the shipment to Armenia would include 1,000 tonnes of AI-92 gasoline, 1,000 tonnes of diesel fuel, and 1,800 tonnes of AI-95 gasoline.