8 Հունվար 2026 - 10:20 AMT
Հալեպում կառավարական և քրդական ուժերի միջև շարունակվող բախումների արդյունքում պայթյունի հետևանքով նյութական վնասներ են կրել քաղաքի հայաբնակ Շէյխ Թահա և Վիլլաներ թաղամասերը, հայտնում է «Գանձասար» պարբերականը։
Վիրավորներ կամ զոհեր չկան, վնասները բացառապես նյութական բնույթի են։
Նշվում է, որ այժմ Հալեպում պահպանվում է զգուշավոր հանդարտություն, թեև երբեմն շարունակում են լսվել կրակոցների ձայներ։
Սիրիական բանակը հայտարարել է հունվարի 8-ին ժամը 13:30-ից մինչև հետագա ծանուցում Հալեպի Շեյխ Մակսուդ, Աշրաֆիե և Բանի Զեյդ թաղամասերում պարետային ժամ սահմանելու մասին։
Հալեպում հունվարի 6-ին բախումներ են սկսվել քրդերի գլխավորած Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի (ՍԴՈւ) և սիրիական բանակի միջև, որոնք հանգեցրել են քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի և լայնածավալ նյութական վնասների։

Как сообщает армянское издание «Гандзасар», в армянонаселённых кварталах Шейх Таха и Вилланер в Алеппо зафиксированы материальные повреждения в результате взрыва, вызванного столкновениями между правительственными войсками и курдскими силами.
Согласно информации, жертв и раненых нет, повреждения касаются только имущества.
В городе сохраняется осторожное спокойствие, хотя периодически слышны выстрелы.
Сирийская армия объявила комендантский час в кварталах Шейх Максуд, Ашрафие и Бани Зейд, начиная с 13:30 8 января и до особого распоряжения.
6 января в Алеппо вспыхнули столкновения между возглавляемыми курдами Сирийскими демократическими силами (СДС) и правительственными войсками, приведшие к жертвам среди мирных жителей и значительным разрушениям.