Կառավարությունն ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «ԼԵՔՍ ՏՈԲԱԿՈ ՔՈՄՓԱՆԻ» ընկերությանը մոտ 2 մլրդ դրամ մաքսատուրքից ազատման ատոնություն է տրամադրել։ Նախագիծն ընդգրկված էր կառավարության նիստի օրակարգում որպես չզեկուցվող, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ըստ հիմնավորման՝ արտոնություն տրամադրվել է գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումների, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի, հումքի և (կամ) նյութերի համար մաքսատուրքից ազատվելու հնարավորությամբ:
Ընկերությունն իր ծրագիրը իրականացնում է Երևանում, և նախագծի հիմնավորմամբ՝ «ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 32․4 մլրդ դրամի ներդրում հումքի ձեռքբերման համար և 4․3 մլրդ դրամի կապիտալ ներդրում»:
Ներկայում գործում է 258 աշխատատեղ՝ 311 հազ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով, իսկ մինչև 2028 թվականը «նախատեսվում է աշխատատեղերի թիվը հասցնել մինչև 333-ի՝ 390 հազար դրամ միջին ամսական աշխատավարձով»:
Ավելի վաղ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել էր, որ կառավարությունը բիզնեսին կազատի հումքի և սարքավորումների մաքսազերծման վճարներից՝ գերակա ոլորտներում ներդրում անելու դեպքում:
«Այն գործարարները, ներդրողները, որոնք կառավարության կողմից գերակա հայտարարված ոլորտներում ներդրումներ են իրականացնում և ներմուծում են հումք կամ սարքավորումներ երրորդ երկրներից, ոչ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, ազատվում են մաքսատուրքի վճարման պարտավորությունից»,- ասել է նա։

8 Январь 2026 - 11:36 AMT
Правительство Армении предоставило освобождение от таможенной пошлины на сумму почти 2 млрд драмов компании «Lex Tobacco Company», связанной с семьёй бывшего депутата и бизнесмена Самвела Алексаняна, сообщает Panorama.am. Проект был включён в повестку заседания правительства как неподлежащий докладу.
Льгота касается импортируемого технологического оборудования, его комплектующих, а также сырья и материалов в рамках инвестиционного проекта, отнесённого к приоритетной отрасли.
Компания работает в Ереване. Согласно обоснованию проекта, планируется инвестировать 32,4 млрд драмов в закупку сырья и 4,3 млрд драмов в капитальные вложения.
В компании сейчас работает 258 человек со средней зарплатой 311 000 драмов. До 2028 года планируется увеличить штат до 333 сотрудников со средней зарплатой 390 000 драмов.
Ранее министр экономики Геворг Папоян заявил, что правительство будет освобождать бизнес от уплаты пошлин на оборудование и сырьё при инвестициях в приоритетные сферы, если импорт осуществляется из стран вне ЕАЭС.