8 Հունվար 2026 - 10:47 AMT
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար նախատեսված բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում 2026 թվականի հունվարի 8-ի դրությամբ հավաստագիր է ստացել 4066 ընտանիք։ Նրանցից 1768-ն արդեն իրացրել է այդ հավաստագիրը, հայտնում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Ծրագիրը իրականացվում է տարբեր աջակցության ձևաչափերով, որոնցից ընտանիքները կարող են ընտրել համապատասխան տարբերակ՝
• բնակարան կամ անհատական բնակելի տուն գնելու հավաստագիր (ներառյալ՝ կառուցվող շենքից բնակարան ձեռքբերելու իրավունք),
• անհատական տան կառուցման համար հավաստագիր,
• գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցություն։
Ծրագրով սահմանվել է ֆինանսական աջակցություն՝ յուրաքանչյուր ընտանիքի անդամի համար տրամադրվող 3-ից 5 միլիոն դրամի շրջանակում։
Աջակցության ծրագիրը հասանելի է այն ընտանիքներին, որոնք տեղահանվել են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո, ունեն ՀՀ քաղաքացիություն, չունեն անշարժ գույքի սեփականություն և չեն հանդիսանում նախկինում այլ բնակարանային ծրագրերի շահառու՝ նախատեսված Արցախի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների կամ սահմանամերձ բնակավայրերում բնակվող ընտանիքների համար։

По состоянию на 8 января 2026 года в рамках государственной программы обеспечения жильём семей, насильно перемещённых из Нагорного Карабаха, жилищные сертификаты получили 4066 семей. Из них 1768 уже реализовали своё право на жильё, сообщает Министерство труда и социальных вопросов.
Программа реализуется в нескольких форматах, и семьи могут выбрать один из следующих вариантов:
Сертификат на покупку квартиры или индивидуального жилого дома (включая право приобретения квартиры в строящемся доме);
- Сертификат на строительство индивидуального жилого дома;
- Поддержка по погашению действующего ипотечного кредита.
- Финансовая помощь составляет от 3 до 5 миллионов драмов на каждого члена семьи.
Программа доступна для семей, перемещённых после 27 сентября 2020 года, которые имеют гражданство Армении, не владеют недвижимостью и ранее не являлись получателями других жилищных программ, предназначенных для семей из отдельных районов Арцаха или приграничных населённых пунктов.