Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից առաջ անդրադարձել է Ամանորի գիշերը Հայաստանի մի շարք բնակավայրերում գրանցված հոսանքազրկումներին՝ մեղադրելով «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության նախկին ղեկավարությանը՝ տարիների ընթացքում կուտակված համակարգային անփութության համար։
«Այն փաստը, որ մարդիկ Ամանորի գիշերն անցկացրել են հոսանքազրկված բնակավայրերում, ցույց է տալիս այն կառավարման արդյունքները, որոնք նախորդիվ շրջանում իրականացվել է ՀԷՑ–ում, և այն պրոցեսները, որոնք դուք տեսել եք մայիսից: Դա արդյունք է այն բանի, որ ՀԷՑ–ը չի կատարել իր ներդրումային պարտավորությունները մասնավորապես մարզային բնակավայրերում»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանը նշել է, որ եթե ՀԷՑ-ի շուրջ վերջին 6 ամիսներին տեղի ունեցած գործընթացները տեղի չունենային, ապա հոսանքազրկված համայնքների թիվը «կլիներ երեք անգամ ավելի»։
«Ես շատ լուրջ կասկածներ ունեմ, որ այդ ամենն արվում էր երկար ժամանակ ՀՀ–ում քաղաքական դժգոհություններ գեներացնելու համար այդ ամենը թաքցված լինելով ՀՀ առանցքային, կրիտիկական ենթակառուցվածքներից մեկի թիկունքում։ ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի և նրա գործընկերների աշխատանքի արդյունքում է պարզվել, որ ՀՀ–ում չկա գոնե մեկ ընտանիք, որից ՀԷՑ–ը նախորդող շրջանում փող չի գողացել պետական հիմնարկներ, զորամասեր»,– հայտարարեց Փաշինյանը։
Վարչապետը ընդգծել է, որ ՀԷՑ-ի պետականացման վերաբերյալ կառավարությունն ընդունել է ճիշտ որոշում և համոզված է՝ կարող են այն պաշտպանել բոլոր իրավական ատյաններում։
Նրա խոսքով՝ ՀԷՑ-ի շարքային աշխատակիցները միայն այժմ են սկսել ստանալ պարգևավճարներ ու հավելումներ, ինչը տարիներ շարունակ հասանելի է եղել բացառապես վերնախավին։
«Ռոմանոս Պետրոսյանի գործունեությունից հետո նրանք ստանում են այդ հավելումները, իսկ վերնախավը չի ստանում»,– վստահեցրեց Փաշինյանը։
Նա հերքել է պնդումները, թե ընկերությունը հիմնականում գործել է սեփական միջոցների հաշվին։
«ՀԷՑ–ում չկա մասնավոր միջոց. ընկերության միջոցները ձևավորում են ՀՀ սպառողների վճարած վարձերից։ ՀԷՑ–ում կան վերցված վարկեր, որի համար էլի վճարում ենք մենք, նաև ժամանակին հավելագրումներ են արվել պետական և մասնավոր հիմնարկների վրա»,– եզրափակեл 1 վարչապետը։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովը ընդունել էր «ՀԷՑ»-ի պետականացման մասին օրենսդրական փաթեթը։ Դրանից հետո՝ հուլիսի 18-ին, Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի ժամանակավոր կառավարիչ։ ՀԷՑ-ի սեփականատեր «Տաշիր Կապիտալ» ընկերությունների խումբը վիճարկել է կառավարիչ նշանակելու որոշումը՝ դիմելով Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարան։
Նոյեմբերի 17-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դադարեցրել էր «Տաշիր կապիտալին» տրված լիցենզիան։
«Տաշիր» խմբի ղեկավար Սամվել Կարապետյանը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» ձեռք էր բերել 2016-ին՝ նախորդ կառավարության խնդրանքով և խոստացել էր կատարել հարյուր միլիոնավոր դոլարների ներդրումներ համակարգի արդիականացման նպատակով։

Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства прокомментировал массовые отключения электроэнергии в ряде населённых пунктов Армении в новогоднюю ночь, обвинив в произошедшем бывшее руководство компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) в системной халатности, накапливавшейся годами.
«Тот факт, что люди встретили Новый год в обесточенных населённых пунктах, — результат управления, осуществлявшегося в ЭСА ранее, и процессов, которые вы наблюдаете с мая. Это следствие того, что ЭСА не выполняла свои инвестиционные обязательства, особенно в регионах», — заявил он, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Пашиняна, если бы в последние шесть месяцев не произошли изменения вокруг ЭСА, число отключённых общин «было бы в три раза больше».
«У меня есть серьёзные основания полагать, что всё это делалось долгое время с целью разжигания политического недовольства в Армении, скрываясь за одним из ключевых объектов критической инфраструктуры. Благодаря работе временного управляющего ЭСА Романоса Петросяна и его команды выяснилось, что в Армении нет ни одной семьи, у которой ЭСА не украла деньги в прошлом, включая госучреждения и военные части», — заявил премьер-министр.
Он подчеркнул, что правительство приняло верное решение о национализации ЭСА и выразил уверенность, что сможет защитить его во всех судебных инстанциях.
По его словам, рядовые сотрудники ЭСА только теперь начали получать премии и надбавки, которые раньше доставались исключительно руководству.
«После деятельности Романоса Петросяна они начали получать эти доплаты, а руководство — нет», — заверил Пашинян.
Он также опроверг утверждения о том, что компания в основном работала за счёт собственных средств.
«В ЭСА нет частных средств. Eё финансирование формируется из тарифов, которые оплачивают потребители Армении. У ЭСА есть кредиты, которые до сих пор оплачиваем мы, также в своё время начислялись дополнительные платежи для гос- и частных учреждений», — подытожил премьер.
3 июля Национальное собрание приняло законопроект о национализации ЭСА. 18 июля Романос Петросян был назначен временным управляющим компании. Группа компаний «Ташир Капитал», владевшая ЭСА, оспорила это решение в арбитражном суде в Стокгольме. 17 ноября Комиссия по регулированию общественных услуг лишила «Ташир Капитал» лицензии. Глава «Ташира» Самвел Карапетян приобрёл ЭСА в 2016 году по просьбе прежнего правительства и обещал инвестировать сотни миллионов долларов в модернизацию сети.