ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները փոխանակել են առուվաճառքի պոտենցիալ ապրանքախմբերի ցանկ:
«Դեռևս ուսումնասիրության պրոցես է գնում»,– նշել է վարչապետը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանից բենզինի նոր խմբաքանակի ներկրմանը՝ նշելով, որ առաջին խմբաքանակը ներկրելիս տեղեկացվել են հայկական այն ընկերությունները, որոնք դրանից քաղաքական ակցիա չէին ստեղծի, ինչի մտավախությունը հաստատվեց այն ժամանակ, երբ հայկական որոշ ընկերություններ հրաժարվեցին վաճառել Ադրբեջանից ներկրված բենզինը:
«Այս գործընթացի արդյունքում բոլորի համար հասկանալի կլինի, որ այդ շուկան և հնարավորությունը բաց է բոլորի համար, և ով ուզում է, կարող է դրանից օգտվել»,- նշել է Փաշինյանը:
Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի ներմուծումը մեկնարկել է 2025 թվականի դեկտեմբերին։ Դեկտեմբերի 19-ին Վրաստանի տարածքով Հայաստան է ժամանել 22 վագոնից բաղկացած գնացք՝ բեռնված 1218 տոննա A-95 տեսակի բենզինով, որը հասել է Այրումի երկաթուղային կայարան։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հաստատել է նաև, որ ընթացքի մեջ է բենզինի երկրորդ խմբաքանակի ներկրումը Ադրբեջանից։ Ըստ ադրբեջանական աղբյուրների՝ նախատեսվում է առաքել 1000 տոննա A-92 տեսակի բենզին, 1000 տոննա դիզվառելիք և 1800 տոննա A-95 տեսակի բենզին։

8 January 2026 - 14:34 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the governments of Armenia and Azerbaijan have exchanged lists of potential product groups for trade, according to Armenpress.
“The review process is still underway,” he said.
Pashinyan also addressed the recent import of a new batch of gasoline from Azerbaijan, explaining that during the first delivery, only Armenian companies unlikely to politicize the issue were informed. This approach proved justified, as some Armenian firms later refused to sell the Azerbaijani gasoline.
“As a result of this process, it will become clear to everyone that the market and the opportunity are open to all, and anyone can take advantage of it,” the Prime Minister added.
Armenia began importing oil products from Azerbaijan in December 2025. On December 19, a train carrying 1,218 tons of A-95 gasoline in 22 wagons arrived in Armenia via Georgia, reaching the Ayrum railway station. The Ministry of Economy has confirmed a second shipment is in progress, with Azerbaijani sources reporting plans to deliver 1,000 tons of A-92 gasoline, 1,000 tons of diesel fuel, and 1,800 tons of A-95 gasoline.