ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները փոխանակել են առուվաճառքի պոտենցիալ ապրանքախմբերի ցանկ:
«Դեռևս ուսումնասիրության պրոցես է գնում»,– նշել է վարչապետը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանից բենզինի նոր խմբաքանակի ներկրմանը՝ նշելով, որ առաջին խմբաքանակը ներկրելիս տեղեկացվել են հայկական այն ընկերությունները, որոնք դրանից քաղաքական ակցիա չէին ստեղծի, ինչի մտավախությունը հաստատվեց այն ժամանակ, երբ հայկական որոշ ընկերություններ հրաժարվեցին վաճառել Ադրբեջանից ներկրված բենզինը:
«Այս գործընթացի արդյունքում բոլորի համար հասկանալի կլինի, որ այդ շուկան և հնարավորությունը բաց է բոլորի համար, և ով ուզում է, կարող է դրանից օգտվել»,- նշել է Փաշինյանը:
Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի ներմուծումը մեկնարկել է 2025 թվականի դեկտեմբերին։ Դեկտեմբերի 19-ին Վրաստանի տարածքով Հայաստան է ժամանել 22 վագոնից բաղկացած գնացք՝ բեռնված 1218 տոննա A-95 տեսակի բենզինով, որը հասել է Այրումի երկաթուղային կայարան։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հաստատել է նաև, որ ընթացքի մեջ է բենզինի երկրորդ խմբաքանակի ներկրումը Ադրբեջանից։ Ըստ ադրբեջանական աղբյուրների՝ նախատեսվում է առաքել 1000 տոննա A-92 տեսակի բենզին, 1000 տոննա դիզվառելիք և 1800 տոննա A-95 տեսակի բենզին։

8 Январь 2026 - 14:35 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что правительства Армении и Азербайджана обменялись перечнями товарных групп с потенциальным экспортно-импортным интересом, сообщает «Арменпресс».
«Пока идет процесс изучения», — отметил он.
Пашинян также прокомментировал новую поставку бензина из Азербайджана, уточнив, что при первой партии были уведомлены только те армянские компании, которые не попытались бы политизировать ситуацию. Это решение оказалось обоснованным — некоторые компании в итоге отказались реализовывать бензин азербайджанского происхождения.
«В результате станет понятно, что рынок и возможность открыты для всех, и любой может воспользоваться этим», — подчеркнул премьер.
Импорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению начался в декабре 2025 года. 19 декабря через территорию Грузии прибыл поезд из 22 вагонов с 1 218 тоннами бензина марки A-95. Состав прибыл на железнодорожную станцию Айрум. Министерство экономики Армении подтвердило, что в пути находится вторая партия. Согласно азербайджанским источникам, планируется поставка 1 000 тонн бензина A-92, 1 000 тонн дизельного топлива и 1 800 тонн бензина A-95.