Բաքվի բանտում պահվող և առողջական լուրջ խնդիրնեռր ունեցող Վիգեն Էուլջեքջյանն իր կնոջը՝ Լինդա Էուլջեքջյանին, հասցեագրված ձեռագիր նամակ է ուղարկել։ Նամակի փաստը հաստատել է Բուենոս Այրեսում գործող Հայ որբերի օգնության ընկերությունը՝ SOAR-ը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նամակը փոխանցվել է միջազգային Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով:
«Այսօր Ադրբեջանում կալանավորված լիբանանահայ քաղաքացիական անձի՝ պարոն Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքը ստացել է ուլջեքջյանի կողմից իր կնոջը՝ տիկին Լինդա Էուլջեքջյանին ուղարկված անձնական ձեռագիր նամակը։ Այս նամակի ստացումը խորապես հուզիչ և նշանակալից պահ է ընտանիքի համար՝ լռությամբ, անորոշությամբ և հոգեբանական դժվարություններով լի երկարատև ժամանակահատվածից հետո։ Պարոն Էուլջեքջյանի ցանկացած հաղորդակցություն կարևոր նշանակություն ունի՝ ծառայելով ոչ միայն որպես կյանքի հաստատում, այլև որպես կենսական հուզական և մարդկային կապ ամուսնու և կնոջ միջև՝ բացառիկ դժվարին հանգամանքներում»,–նշում են ընկերությունից։
SOAR-ը իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ)՝ այս նամակի փոխանցման գործընթացում ցուցաբերած աջակցության համար՝ ընդգծելով ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական մանդատի շրջանակում կատարած աշխատանքը։
«Չնայած այս նամակի հանձնումը որոշակիորեն հանգստացնում է, սակայն պարոն Էուլջեքջյանի երկարատև կալանքի վերաբերյալ լուրջ մարդասիրական մտահոգությունները շարունակվում են։
SOAR-ը վերահաստատում է միջազգային մշտական մոնիթորինգի, թափանցիկության և մարդասիրական հասանելիության կարևորությունը՝ ապահովելու համար, որ նրա ֆիզիկական և հոգեբանական բարեկեցությունը պաշտպանված լինի, և որ նրա նկատմամբ վերաբերմունքը համապատասխանի միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների չափանիշներին։
SOAR-ը շարունակում է լիակատար համերաշխություն ցուցաբերել Էուլջեքջյան ընտանիքին և վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ պաշտպանելու բոլոր հայ կալանավորվածների արժանապատվությունը և հիմնարար իրավունքները։ Կազմակերպությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանը և համապատասխան հաստատություններին մնալ զգոն և գործում ներգրավված՝ գիտակցելով, որ շարունակական ուշադրությունը կարևոր է մեկուսացումը կանխելու և մարդու հիմնարար իրավունքները պաշտպանելու համար»,–ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
46–ամյա Էուլջեքչյանը Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացի է: Ադրբեջանական զինված ուժերը Արցախում նրան առևանգել են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի հաստատումից մեկ օր անց: Բաքվի ռազմական դատարանը 2021-ի հունիսին Էուլջեքչյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման «վարձկանություն», «ահաբեկչություն», «Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածներով։

9 Январь 2026 - 09:39 AMT
Содержавшийся в тюрьме Баку и имеющий серьезные проблемы со здоровьем Виген Эулджекчян отправил рукописное письмо своей супруге Линде Эулджекчян. Факт получения письма подтвердило общество помощи армянским сиротам SOAR, действующее в Буэнос-Айресе, сообщает «Panorama.am ».
Письмо было передано через Международный комитет Красного Креста (МККК).
«Сегодня семья господина Вигена Эулджекчяна — армяно-ливанского гражданского лица, задержанного в Азербайджане — получила личное рукописное письмо, адресованное его супруге, госпоже Линде Эулджекчян. Получение этого письма стало для семьи глубоко трогательным и значимым моментом после длительного периода молчания, неопределенности и психологических трудностей. Любое сообщение от господина Эулджекчяна имеет важное значение, служа не только подтверждением того, что он жив, но и жизненно важной эмоциональной и человеческой связью между супругами в исключительно сложных обстоятельствах», — говорится в сообщении организации.
SOAR выразила глубокую благодарность Международному комитету Красного Креста за содействие в передаче письма, подчеркнув важность деятельности МККК в рамках его гуманитарного мандата.
«Хотя получение письма принесло некоторое облегчение, серьезные гуманитарные опасения в связи с длительным заключением господина Эулджекчяна сохраняются», — добавили в организации.
SOAR вновь подчеркнула необходимость постоянного международного мониторинга, прозрачности и гуманитарного доступа с целью обеспечения физического и психологического благополучия Эулджекчяна, а также соответствующего обращения с ним в соответствии с международными стандартами в области гуманитарного права и прав человека.
Организация вновь выразила полную солидарность с семьей Эулджекчяна и подтвердила свою приверженность защите достоинства и основных прав всех армянских заключенных. Она также призвала международное сообщество и соответствующие структуры сохранять бдительность и оставаться вовлеченными, подчеркивая, что постоянное внимание имеет решающее значение для предотвращения изоляции и защиты основных прав человека.
46-летний Эулджекчян является гражданином Армении и Ливана. 10 ноября 2020 года, на следующий день после заключения перемирия между Арменией и Азербайджаном, он был захвачен вооруженными силами Азербайджана в Арцахе. В июне 2021 года военный суд Баку приговорил его к 20 годам лишения свободы по обвинениям в «наемничестве», «терроризме» и «незаконном пересечении государственной границы». В последнее время поступали сообщения об ухудшении его состояния здоровья.