Բաքվի բանտում պահվող և առողջական լուրջ խնդիրնեռր ունեցող Վիգեն Էուլջեքջյանն իր կնոջը՝ Լինդա Էուլջեքջյանին, հասցեագրված ձեռագիր նամակ է ուղարկել։ Նամակի փաստը հաստատել է Բուենոս Այրեսում գործող Հայ որբերի օգնության ընկերությունը՝ SOAR-ը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նամակը փոխանցվել է միջազգային Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով:
«Այսօր Ադրբեջանում կալանավորված լիբանանահայ քաղաքացիական անձի՝ պարոն Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքը ստացել է ուլջեքջյանի կողմից իր կնոջը՝ տիկին Լինդա Էուլջեքջյանին ուղարկված անձնական ձեռագիր նամակը։ Այս նամակի ստացումը խորապես հուզիչ և նշանակալից պահ է ընտանիքի համար՝ լռությամբ, անորոշությամբ և հոգեբանական դժվարություններով լի երկարատև ժամանակահատվածից հետո։ Պարոն Էուլջեքջյանի ցանկացած հաղորդակցություն կարևոր նշանակություն ունի՝ ծառայելով ոչ միայն որպես կյանքի հաստատում, այլև որպես կենսական հուզական և մարդկային կապ ամուսնու և կնոջ միջև՝ բացառիկ դժվարին հանգամանքներում»,–նշում են ընկերությունից։
SOAR-ը իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ)՝ այս նամակի փոխանցման գործընթացում ցուցաբերած աջակցության համար՝ ընդգծելով ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական մանդատի շրջանակում կատարած աշխատանքը։
«Չնայած այս նամակի հանձնումը որոշակիորեն հանգստացնում է, սակայն պարոն Էուլջեքջյանի երկարատև կալանքի վերաբերյալ լուրջ մարդասիրական մտահոգությունները շարունակվում են։
SOAR-ը վերահաստատում է միջազգային մշտական մոնիթորինգի, թափանցիկության և մարդասիրական հասանելիության կարևորությունը՝ ապահովելու համար, որ նրա ֆիզիկական և հոգեբանական բարեկեցությունը պաշտպանված լինի, և որ նրա նկատմամբ վերաբերմունքը համապատասխանի միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների չափանիշներին։
SOAR-ը շարունակում է լիակատար համերաշխություն ցուցաբերել Էուլջեքջյան ընտանիքին և վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ պաշտպանելու բոլոր հայ կալանավորվածների արժանապատվությունը և հիմնարար իրավունքները։ Կազմակերպությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանը և համապատասխան հաստատություններին մնալ զգոն և գործում ներգրավված՝ գիտակցելով, որ շարունակական ուշադրությունը կարևոր է մեկուսացումը կանխելու և մարդու հիմնարար իրավունքները պաշտպանելու համար»,–ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
46–ամյա Էուլջեքչյանը Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացի է: Ադրբեջանական զինված ուժերը Արցախում նրան առևանգել են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի հաստատումից մեկ օր անց: Բաքվի ռազմական դատարանը 2021-ի հունիսին Էուլջեքչյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման «վարձկանություն», «ահաբեկչություն», «Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածներով։

Vicken Euljeckjian, who is being held in a Baku prison and is reportedly facing serious health issues, has sent a handwritten letter to his wife, Linda Euljeckjian. The letter’s delivery has been confirmed by the Society for Orphaned Armenian Relief (SOAR) based in Buenos Aires, according to Panorama.am .
The letter was delivered through the International Committee of the Red Cross (ICRC).
“Today, the family of Mr. Vicken Euljeckjian, an Armenian-Lebanese civilian detained in Azerbaijan, received a personal handwritten letter addressed to his wife, Mrs. Linda Euljeckjian. This moment marks a deeply emotional and meaningful event for the family after a long period marked by silence, uncertainty, and psychological hardship. Any communication from Mr. Euljeckjian is vital, serving not only as proof of life but also as a deeply human and emotional link between husband and wife under extraordinarily difficult circumstances,” the organization stated.
SOAR expressed its sincere gratitude to the ICRC for facilitating the letter’s transfer, highlighting the organization's role within its humanitarian mandate.
“While the letter’s arrival provides a degree of comfort, serious humanitarian concerns regarding Mr. Euljeckjian’s prolonged detention persist,” SOAR noted.
The organization reaffirmed the importance of continuous international monitoring, transparency, and humanitarian access to ensure that his physical and psychological well-being is protected and that he is treated in accordance with international humanitarian and human rights standards.
SOAR also reiterated its unwavering solidarity with the Euljeckjian family and its commitment to defending the dignity and fundamental rights of all Armenian detainees. It called on the international community and relevant institutions to remain vigilant and engaged, stressing that sustained attention is essential to prevent isolation and uphold basic human rights.
Euljeckjian, 46, is a dual citizen of Armenia and Lebanon. He was abducted by Azerbaijani forces in Artsakh on November 10, 2020, one day after the ceasefire between Armenia and Azerbaijan was declared. In June 2021, Baku’s military court sentenced him to 20 years in prison on charges of “mercenary activity,” “terrorism,” and “illegal border crossing.” Recent reports have indicated a decline in his health condition.