9 Հունվար 2026 - 09:28 AMT
ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ արված հայտարարությանը այն մասին, թե «ՀՀ-ում չկա գոնե մի ընտանիք, որից նախորդող շրջանում ՀԷՑ-ը փող չի գողացել»։
Նա գրել է, որ տիրապետում է ահռելի տեղեկատվության և փաստերի, որոնք ուղղակիորեն հաստատում են վարչապետի խոսքերը:
«ՀԾԿՀ նախագահի կողմից ՀԷՑ-ի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում վերջինիս կողմից նշանակվելով ՀԷՑ-ի Ժամանակավոր կառավարիչ՝ ավելի քան 5 ամիսների գործունեության ընթացքում տիրապետում եմ ահռելի տեղեկատվության և փաստերի, որոնք ուղղակիորեն հաստատում են Վարչապետի խոսքերը, և ավելին՝ ՀԷՑ-ի կառավարման նախորդ շրջանի բազմաթիվ խախտումների, առերեւույթ հանցակազմ պարունակող փաստերի հիմամբ այս պահին Քննչական կոմիտեում և Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված են շուրջ երկու տասնյակ քրեական վարույթներ։ Այդ փաստերի ու համակարգային խավտումների հիմքով էր նաև, որ ՀԾԿՀ-ն հարուցված վարույթի արդյունքում 2025թ. նոյեմբերի 17-ին ՀԷՑ-ին զրկեց բաշխման լիցենզիայից»,-գրել է նա:
Պետրոսյանը նաև մեկնաբանել է վարչապետի խոսքերը՝ թե ի՞նչ նկատի ունի վերջինս, երբ ասում է, որ «ՀԷՑ-ը փող է գողացել» մեր ժողովրդից։
Ըստ Պետրոսյանի, դա այն դեպքերն են, երբ ՀԷՑ-ի կողմից տասնյակ հազարավոր բաժանորդների հաշվառման սարքերին հավելագրվել են մեծածավալ էլեկտրաէներգիայի սպառումներ, որոնք իրականում չեն եղել, սակայն քաղաքացիներն ու կազմակերպությունները ստիպված են եղել տարիներ շարունակ վճարել դրանց դիմաց։
Բացի այդ, նա ընդգծել է, որ խոսքն այն դեպքերի մասին է, երբ ինքնավար արևային կայաններ ունեցող հազարավոր ընտանիքների կողմից բաշխիչ ցանցին փոխանցված էլեկտրաէներգիան թերագնահատվել է, և այդ քաղաքացիներն այդպես էլ փոխհատուցում չեն ստացել իրենց օրինական արտադրած հոսանքի դիմաց։
Նա հավելել է նաև, որ երկար տարիներ ՀՀ-ում գործող էլեկտրաէներգիայի բարձր սակագնի մեջ ներառվել են ներդրումային ծրագրերի այնպիսի ծախսեր, որոնք իրականացվել են փակ տնտեսական մոնոպոլ համակարգով՝ շուկայական արժեքներից բազմապատիկ բարձր գներով, և այդ ամենի վճարողը եղել է ՀՀ քաղաքացին՝ սակագնի տեսքով։
«Եվս տասնյակ նման օրինակներ կարող եմ բերել…… ՀԷՑ-ն այլեւս ծառայում է մեր ժողովրդին», – գրել է Պետրոսյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից առաջ անդրադարձել է Ամանորի գիշերը Հայաստանի մի շարք բնակավայրերում գրանցված հոսանքազրկումներին՝ մեղադրելով «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության նախկին ղեկավարությանը՝ տարիների ընթացքում կուտակված համակարգային անփութության համար։

Временный управляющий «Электрических сетей Армении» (ЭСА) Романос Петросян прокомментировал заявление премьер-министра Никола Пашиняна, сделанное после заседания правительства, о том, что «в Армении нет ни одной семьи, у которой ЭСА в прошлом не украли бы деньги».
В публикации на своей странице в Facebook Петросян заявил, что располагает обширной информацией и фактами, прямо подтверждающими слова главы правительства. По его словам, за более чем пять месяцев в должности временного управляющего, назначенного в рамках административного производства, инициированного председателем Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ), он выявил многочисленные нарушения и признаки преступлений. На их основе уже возбуждено около двух десятков уголовных дел в Следственном комитете и Антикоррупционном комитете.
Именно эти данные, по словам Петросяна, стали основанием для решения КРОУ лишить ЭСА лицензии на распределение 17 ноября 2025 года.
Комментируя фразу премьера о том, что ЭСА «воровала деньги» у граждан, Петросян пояснил, что речь идет о случаях, когда потребителям — десяткам тысяч абонентов — систематически приписывали несуществующее потребление электроэнергии, за которое им приходилось платить годами.
Он также отметил, что у владельцев автономных солнечных электростанций переданная в сеть электроэнергия часто оценивалась ниже положенного, и компенсации они так и не получали.
Кроме того, Петросян заявил, что в высокие тарифы на электроэнергию годами включались завышенные расходы по инвестиционным программам, реализуемым через закрытые монопольные схемы по ценам, значительно превышающим рыночные. В итоге все эти затраты оплачивались населением.
«Я могу привести еще десятки подобных примеров… ЭСА теперь служит нашему народу», — написал он.
Ранее премьер-министр Пашинян обвинил прежнее руководство ЭСА в систематической халатности, приведшей, по его мнению, к массовым отключениям электроэнергии в ряде населенных пунктов Армении в новогоднюю ночь.