Համաձայն Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO) 2025 թվականի նոյեմբերի 13-ի կայացված որոշման՝ ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը տարածվել է ՀՀ տարածքի վրա։
ISDA ապրանքանիշի իրավական պաշտպանության տարածումը Հայաստանի վրա ապահովում է իրավական հստակություն և համահունչություն միջազգային չափանիշներին, հայտնում է ՀՀ կենտրոնական բանկը:
ISDA-ի անվան տակ հրապարակվող ձևաթղթերի, սահմանումների, ուղեցույցների և կրթական նյութերի պաշտպանված լինելը երաշխավորում է դրանց իսկությունը և կանխում է չարտոնված օգտագործումը հայկական շուկայում։
«Սա կարևոր է հատկապես այն պայմաններում, երբ տեղական շուկան կիրառության մեջ է դնում միջազգային ստանդարտների վրա հիմնված պայմանագրեր։ Բացի այդ՝ այն նպաստում է ֆինանսական շուկայի զարգացմանն ու միջազգային ինտեգրմանը։ ASDA-ի ներդրումը ուղղված է ածանցյալ գործիքների, ռեպո և արժեթղթերի ֆինանսավորման գործարքների զարգացմանը՝ նվազեցնելով իրավական ռիսկերը և բարձրացնելով շուկայի մասնակիցների վստահությունը։
ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը լրացուցիչ ամրապնդում է այս գործընթացը՝ ստեղծելով վստահելի միջավայր ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային գործընկերների համար և խթանելով համաշխարհային պրակտիկային համապատասխան ռիսկերի կառավարման մշակույթի տարածումը Հայաստանում»,– ասված է ԿԲ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը և ASDA ստանդարտ պայմանագրերի ներդրումը համատեղորեն դիտարկվել են որպես Հայաստանի ֆինանսական շուկայի ենթակառուցվածքների արդիականացման նշանակալի քայլ՝ նպաստելով շուկայի թափանցիկության բարձրացմանը, գործարքների կանխատեսելիությանը և երկրի ֆինանսական համակարգի մրցունակության աճին միջազգային հարթակում։

9 January 2026 - 12:19 AMT
According to a November 13, 2025 decision by the World Intellectual Property Organization (WIPO), the ISDA trademark is now legally protected in Armenia, the Central Bank of Armenia (CBA) announced.
This extension ensures legal clarity and alignment with international standards, securing the authenticity of ISDA’s templates, definitions, guides, and educational materials while preventing unauthorized use in the Armenian market.
The CBA noted that this is especially important as Armenia’s domestic market increasingly adopts contracts based on international standards. The introduction of ISDA standards supports the development of derivatives, repo, and securities financing markets by reducing legal risks and strengthening market confidence.
“The trademark protection further reinforces this process, fostering a reliable environment for both local and international partners and promoting a global-standard risk management culture in Armenia,” the statement reads.
The protection of the ISDA trademark and adoption of ASDA standard agreements are considered major steps in modernizing Armenia’s financial market infrastructure, improving transparency, transaction predictability, and the country’s global competitiveness.