Համաձայն Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO) 2025 թվականի նոյեմբերի 13-ի կայացված որոշման՝ ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը տարածվել է ՀՀ տարածքի վրա։
ISDA ապրանքանիշի իրավական պաշտպանության տարածումը Հայաստանի վրա ապահովում է իրավական հստակություն և համահունչություն միջազգային չափանիշներին, հայտնում է ՀՀ կենտրոնական բանկը:
ISDA-ի անվան տակ հրապարակվող ձևաթղթերի, սահմանումների, ուղեցույցների և կրթական նյութերի պաշտպանված լինելը երաշխավորում է դրանց իսկությունը և կանխում է չարտոնված օգտագործումը հայկական շուկայում։
«Սա կարևոր է հատկապես այն պայմաններում, երբ տեղական շուկան կիրառության մեջ է դնում միջազգային ստանդարտների վրա հիմնված պայմանագրեր։ Բացի այդ՝ այն նպաստում է ֆինանսական շուկայի զարգացմանն ու միջազգային ինտեգրմանը։ ASDA-ի ներդրումը ուղղված է ածանցյալ գործիքների, ռեպո և արժեթղթերի ֆինանսավորման գործարքների զարգացմանը՝ նվազեցնելով իրավական ռիսկերը և բարձրացնելով շուկայի մասնակիցների վստահությունը։
ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը լրացուցիչ ամրապնդում է այս գործընթացը՝ ստեղծելով վստահելի միջավայր ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային գործընկերների համար և խթանելով համաշխարհային պրակտիկային համապատասխան ռիսկերի կառավարման մշակույթի տարածումը Հայաստանում»,– ասված է ԿԲ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
ISDA ապրանքանիշի պաշտպանությունը և ASDA ստանդարտ պայմանագրերի ներդրումը համատեղորեն դիտարկվել են որպես Հայաստանի ֆինանսական շուկայի ենթակառուցվածքների արդիականացման նշանակալի քայլ՝ նպաստելով շուկայի թափանցիկության բարձրացմանը, գործարքների կանխատեսելիությանը և երկրի ֆինանսական համակարգի մրցունակության աճին միջազգային հարթակում։

Согласно решению Всемирной организации интеллектуальной собственности (WIPO) от 13 ноября 2025 года, бренд ISDA получил правовую защиту на территории Республики Армения, сообщает Центральный банк Армении.
Распространение правовой защиты на бренд ISDA обеспечивает юридическую определенность и соответствие международным стандартам. Это также гарантирует подлинность форм, определений, руководств и учебных материалов, публикуемых под брендом ISDA, и предотвращает их несанкционированное использование на армянском рынке.
Как отмечает ЦБ, данный шаг особенно важен в условиях, когда на местном рынке внедряются договоры, основанные на международных стандартах. Внедрение стандартов ISDA направлено на развитие рынка производных финансовых инструментов, сделок и операций по финансированию с использованием ценных бумаг, снижая юридические риски и укрепляя доверие участников рынка.
«Правовая защита бренда ISDA дополнительно укрепляет этот процесс, создавая надежную среду как для местных, так и международных партнеров, а также способствует распространению культуры управления рисками в соответствии с международной практикой», — говорится в заявлении ЦБ.
Правовая защита бренда ISDA и внедрение стандартных договоров ASDA рассматриваются как важный этап в модернизации финансовой инфраструктуры Армении, способствуя повышению прозрачности рынка, предсказуемости сделок и конкурентоспособности финансовой системы страны на международной арене.