Երևանն ու Բաքուն բանակցում են Հայաստանից Ադրբեջան ալյումինի փայլաթիթեղի, այլումինի փայլաթիթեղի հումքի, ֆերոմոլիբդենի, ընտանի կենդանիների, կոնյակի հումքի, ծխախոտի, տեքստիլ արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները։ Այս մասին ասել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ադրբեջանական ընկերություններ էլ կան, որ հետաքրքրություն են հայտնել կոնկրետ ապրանքեր ներմուծելու։ Ադրբեջանական կողմը կոնկրետ ապրանքերի ցանկ է ներկայացրել, որը իրենց հետաքրքրում է, մենք ուղարկել ենք քանակը, որը կարող ենք արտահանել։ Մեր ցանկի մեջ կան նաև վարդ, ջերմոցային արտադրանքեր՝ լոլիկ, պղպեղ։ Մոտավոր գին ենք առաջարկել»,- ասել է Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարն ընդգծել է, որ առաջին արտահանման ժամկետների մասին խոսելը դեռ վաղ է։ Նրա խոսքով՝ մատակարարումներն կսկսվեն այն պահից, երբ հայկական և ադրբեջանական ընկերությունները համատեղ պայմանավորվածության գան։
Ադրբեջանից գնված նավթամթերքի երկրորդ խմբաքանակը այս պահին գտնվում է ճանապարհին։ Ադրբեջանից Հայաստան ուղարկվել է 7600 տոննա նավթամթերք, որից 6100 տոննան բենզին է, իսկ 1500 տոննան՝ դիզելային վառելիք։ Մինչ այդ էլ ներմուծվել է 1200 տոննա բարձրակարգ բենզին։
Ներկրող կազմակերպությունները փոխկապակցված են ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի և ՀՀԿ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի հետ։

9 Январь 2026 - 12:21 AMT
Армения и Азербайджан обсуждают возможности экспорта из Армении в Азербайджан алюминиевой фольги, сырья для её производства, ферромолибдена, домашнего скота, сырья для коньяка, табачной продукции и текстиля, заявил министр экономики Геворг Папоян, передает Factor.am .
По его словам, азербайджанские компании выразили интерес к конкретным товарам. «Азербайджанская сторона передала нам список интересующих их товаров, и мы в ответ указали объемы, которые можем экспортировать. В нашем списке также розы и тепличная продукция — помидоры, перец. Мы предложили ориентировочные цены», — сказал министр.
Он добавил, что говорить о конкретных сроках первых поставок пока рано. Поставки начнутся после достижения договоренностей между армянскими и азербайджанскими компаниями.
Тем временем в пути находится вторая партия нефтепродуктов из Азербайджана: 7600 тонн, из них 6100 тонн бензина и 1500 тонн дизельного топлива. Ранее было импортировано 1200 тонн высокооктанового бензина.
Импортеры связаны с депутатом от правящей партии «Гражданский договор» Хачатуром Сукиасяном и бывшим депутатом от РПА Самвелом Алексаняном.