Հալեպի քրդաբնակ թաղամասերում հայտարարված հրադադարից հետո քաղաքում այժմ իրավիճակն ամբողջովին փոխվել է. եռօրյա մղձավանջային օրերից հետո որոշակի անդորր է տիրում, այդուհանդերձ, իրավիճակն արագորեն փոփոխվում է, և ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը դեռ պահպանվում է: Այդ մասին հայտնել է Սիրիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, Բերիո Հայոց թեմի խոսնակ Մարիա Գաբրիելյանը ներկայացնելով վերջին զարգացումները Հալեպում, հատկապես հայ համայնքի տեսանկյունից։
«Այսօր պատկերը բոլորովին փոխվեց, եռօրյա սարսափելի օրերից հետո այսօր որոշակի անդորր է տիրում»,- ասել է Գաբրիելյանը՝ հավելելով, որ սիրիական բանակը և քրդական ուժերը վերջին անգամ բախվել են առավոտյան ժամերին, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նրա խոսքով, սիրիական ուժերը կարողացել են վերահսկողություն հաստատել այն տարածքներում, որտեղ տեղակայված էին քրդական ուժերը։
«Հիմա իրականացվում են երեք շրջաններից՝ Աշրաֆիեից, Շեյխ Մաքսուդից և Բանի Զեյդից քրդական ուժերի դուրսբերման և նրանց Եփրատի արևելք տեղափոխելու աշխատանքները։ Ռազմական գործողություններն ընդհանրապես դադարեցին, կոչ եղավ երեք շրջաններից տեղահանվածներին պատրաստվել վերադառնալ իրենց տներ։ Փառք Աստծո, որ եռօրյա ռազմական գործողությունները նվազագույն վնասներով ավարտվեցին»,- ասել է նա։
Սակայն Գաբրիելյանը զգուշացրել է, որ իրավիճակն շարունակում է մնալ անկայուն։ Վերջին ժամերին լարվածություն է նկատվել Շեյխ Մաքսուդում, քանի որ քրդական ուժերը հրաժարվել են լքել շրջանը։
«Ամեն ժամ բան է փոխվում. Շեյխ Մաքսուդի շրջանում, կարծես, խնդիր կա և ռազմական գործողությունները կարող են վերսկսվել»,- նշել է նա։
Մարիա Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ տեղական իշխանությունները հայտարարություն են տարածել, ըստ որի՝ տեղահանվածները կարող են վերադառնալ իրենց տները, իսկ սիրիական բանակը պատրաստվում է սկսել ականազերծման և անվտանգության ապահովման աշխատանքները։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ կիրակի օրը նախատեսվում է վերսկսել պետական ու կրթական հաստատությունների աշխատանքը՝ եթե իրավիճակը մնա կայուն։
Բացի այդ, սիրիական բանակը տեղական ժամանակով 16։00-ից 18։00 բացել է միջանցքներ Շեյխ Մաքսուդի շրջանից դուրս գալ ցանկացողների համար և կոչ է արել քրդական ուժերին հանձնել զենքերը։ Գաբրիելյանի գնահատմամբ՝ եթե այդ պայմանները չկատարվեն, հնարավոր է սիրիական ուժերը ռազմական գործողությունների նոր փուլ սկսեն։
Ինչ վերաբերում է հայ համայնքին՝ Գաբրիելյանը նշել է, որ հայերը համեմատաբար քիչ են տուժել։
«Հայերը շատ չեն տուժել։ Մի քանի տներ վնասվել են և տասնյակ տների պատուհանների ապակիներն են փշրվել միայն»,- նշել է նա։
Հունվարի 6-ին Հալեպում սկսվել էին բախումներ Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի (ՍԴՈւ) և սիրիական բանակի միջև, ինչը հանգեցրել էր քաղաքացիական զոհերի և մեծ նյութական վնասների։
Հունվարի 9-ին Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հրադադարի մասին հայտարարություն էր տարածել՝ Աշրաֆիե, Շեյխ Մաքսուդ և Բանի Զեյդ թաղամասերում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու նպատակով։ Բանակը պահանջել էր քրդական ուժերի հեռացում՝ միայն անձնական թեթև զենք կրելու թույլտվությամբ, և պատրաստակամություն հայտնել ուղեկցել նրանց դեպի երկրի հյուսիս-արևելք՝ ապահովելով անվտանգ անցում։

После объявления перемирия в курдских районах Алеппо ситуация в городе существенно изменилась. По словам Марии Габриелян — бывшего депутата парламента Сирии и представителя Бейрутской армянской епархии — после трех кошмарных дней в городе установилось определенное затишье, однако вероятность возобновления боевых действий по-прежнему велика.
«Сегодня картина изменилась полностью, после трех ужасных дней наблюдается определенное затишье», — заявила Габриелян, отметив, что последние столкновения между сирийской армией и курдскими силами произошли утром, передает Арменпресс.
По её словам, сирийским силам удалось установить контроль над районами, где ранее располагались курдские подразделения.
«Сейчас осуществляется вывод курдских сил из Ашрафие, Шейх-Максуда и Бани-Зейда с их последующим перемещением на восточный берег Евфрата. Боевые действия полностью прекратились, и местных жителей, покинувших районы, призвали готовиться к возвращению в дома. Слава Богу, что трехдневные столкновения завершились с минимальными потерями», — добавила она.
Однако, по словам Габриелян, ситуация остается нестабильной. В последние часы в Шейх-Максуде вновь возникла напряженность, так как курдские силы отказываются покидать район.
«Все меняется каждый час. Кажется, в Шейх-Максуде вновь проблемы, и боевые действия могут возобновиться», — сказала она.
Габриелян сообщила, что местные власти распространили заявление о возможности возвращения эвакуированных жителей, а сирийская армия готовится начать работы по разминированию и обеспечению безопасности.
Она добавила, что если обстановка останется стабильной, в воскресенье возобновится работа государственных и образовательных учреждений.
Также сирийская армия открыла гуманитарные коридоры из Шейх-Максуда с 16:00 до 18:00 по местному времени и призвала курдские силы сдать оружие. По оценке Габриелян, в случае невыполнения этих условий сирийская армия может начать новую фазу военной операции.
Что касается армянской общины, Габриелян отметила, что ущерб был минимальным.
«Армяне пострадали незначительно. Повреждены несколько домов, и в десятках квартир выбиты окна», — сказала она.
6 января в Алеппо начались столкновения между Сирийскими демократическими силами (СДС) и сирийской армией, приведшие к жертвам среди мирного населения и значительным разрушениям. 9 января Минобороны Сирии объявило о перемирии в районах Ашрафие, Шейх-Максуд и Бани-Зейд. Армия потребовала вывода курдских сил с разрешением носить только личное легкое оружие и выразила готовность обеспечить их безопасный переход на северо-восток страны.