Հալեպի հայաբնակ թաղամասերն արդեն չորս օր շարունակ հայտնվել են Սիրիայի կառավարական բանակի և «Քասաթ» խմբավորման միջև ընթացող ռազմական գործողությունների խաչաձև կրակի տակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան «Արևելքի» վրա հղումով:
Նշվում է, որ իրավիճակը հատկապես լարված է Վիլլաներ շրջանում, որտեղ տեղակայված է Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու թաղամասը։ Լրատվամիջոցի տարածած տեսանյութում երևում են սիրիական բանակի տանկերը, որոնք տեղակայված են հենց այդ հատվածում։
«Քաբրիի շրջանաձև խաչմերուկը (Տուարատ Քաբրի) նույնպես համարվում է նշանակալի բախման վայր և դարձել է ինտենսիվ մարտերի կիզակետ»,–ասվում է հրապարակման մեջ:
Հունվարի 6-ին Հալեպում տեղի են ունեցել բախումներ Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի և Դամասկոսի վերահսկողության տակ գտնվող ուժերի միջև։ Մարտերի արդյունքում զոհվել է 4 քաղաքացի, ևս 26-ը՝ վիրավորվել։
Մարտերն ավելի են սաստկացել հունվարի 8-ին։ Ի պատասխան լարվածության աճին, Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հունվարի 9-ին հայտարարել է, որ Հալեպում հրադադար է հաստատվում տեղական ժամանակով ժամը 3:00-ին (Երևանի ժամանակով՝ 4:00-ին)՝ իրավիճակը լիցքաթափելու նպատակով։

10 Январь 2026 - 10:12 AMT
Армянские районы Алеппо уже четвёртый день подряд находятся под перекрёстным огнём между правительственной армией Сирии и вооружённой группировкой «Касат», сообщает Sputnik Армения со ссылкой на издание «Аревелк».
Особенно тяжёлая обстановка в районе Вилланер, где расположен квартал церкви Сурб Аствацацин (Святой Богородицы). На опубликованных кадрах видно, как танки сирийской армии размещены непосредственно в этом районе.
Кольцевая развязка Кабри (Туарат Кабри) также названа одним из основных очагов боевых действий и интенсивных столкновений.
6 января в Алеппо произошли столкновения между силами Демократической армии Сирии и подразделениями, находящимися под контролем Дамаска. В результате боёв погибли 4 мирных жителя, ещё 26 получили ранения.
Бои усилились 8 января. В ответ на эскалацию Министерство обороны Сирии объявило о введении режима прекращения огня в Алеппо с 3:00 по местному времени (4:00 по ереванскому времени) 9 января с целью снижения напряженности.