Հալեպի հայաբնակ թաղամասերն արդեն չորս օր շարունակ հայտնվել են Սիրիայի կառավարական բանակի և «Քասաթ» խմբավորման միջև ընթացող ռազմական գործողությունների խաչաձև կրակի տակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան «Արևելքի» վրա հղումով:
Նշվում է, որ իրավիճակը հատկապես լարված է Վիլլաներ շրջանում, որտեղ տեղակայված է Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու թաղամասը։ Լրատվամիջոցի տարածած տեսանյութում երևում են սիրիական բանակի տանկերը, որոնք տեղակայված են հենց այդ հատվածում։
«Քաբրիի շրջանաձև խաչմերուկը (Տուարատ Քաբրի) նույնպես համարվում է նշանակալի բախման վայր և դարձել է ինտենսիվ մարտերի կիզակետ»,–ասվում է հրապարակման մեջ:
Հունվարի 6-ին Հալեպում տեղի են ունեցել բախումներ Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի և Դամասկոսի վերահսկողության տակ գտնվող ուժերի միջև։ Մարտերի արդյունքում զոհվել է 4 քաղաքացի, ևս 26-ը՝ վիրավորվել։
Մարտերն ավելի են սաստկացել հունվարի 8-ին։ Ի պատասխան լարվածության աճին, Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հունվարի 9-ին հայտարարել է, որ Հալեպում հրադադար է հաստատվում տեղական ժամանակով ժամը 3:00-ին (Երևանի ժամանակով՝ 4:00-ին)՝ իրավիճակը լիցքաթափելու նպատակով։

10 January 2026 - 10:11 AMT
For the past four days, Armenian-populated neighborhoods in Aleppo have been caught in the crossfire of military clashes between the Syrian government army and the Qasat group, reports Sputnik Armenia, citing Arevelk.
The situation is particularly tense in the Villaner district, where the Holy Mother of God Church is located. Video footage released by local media shows Syrian army tanks deployed in the immediate vicinity.
Another hotspot is the Kabrie roundabout (Tuwarat Kabrie), identified as a focal point of intense battles.
On January 6, clashes broke out between the Syrian Democratic Forces and groups under Damascus’ control, resulting in four civilian deaths and 26 injuries.
Fighting escalated on January 8. In response to the rising tension, Syria’s Ministry of Defense announced a ceasefire in Aleppo starting at 3:00 a.m. local time (4:00 a.m. Yerevan time) on January 9 to help de-escalate the situation.