13 Հունվար 2026 - 06:15 AMT
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը պարզաբանել է, որ, հակառակ տարածվող լուրերի, «Արմենիան քարդ» ընկերությունը քաղաքացիների գործարքների վերաբերյալ որևէ անձնական տվյալ չի տրամադրելու ֆինանսների նախարարությանը։ Այդ մասին ասվում է նախարարության պարզաբանման մեջ:
Հունվարի 1-ից բացառապես ԱՐՔԱ վճարային համակարգի միջոցով անկանխիկ եղանակով վճարում կատարելու դեպքում քաղաքացիները կստանան հետվճար՝ 2%-ի չափով:
«Սոցիալական հարթակներում տարածվող և իրականությանը չհամապատասխանող լուրերին ի պատասխան՝ տեղեկացնում ենք, որ ԱՐՔԱ վճարային համակարգի միջոցով (ԱՐՔԱ քարտերով) անկանխիկ վճարումների իրականացման դեպքում գործող 2 % հետվճարի միջոցառման շրջանակում «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ-ն ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը չի փոխանցելու և չի տրամադրելու քաղաքացիների իրականացրած գործարքների վերաբերյալ անձնական տվյալներ կամ բանկային գաղտնիք հանդիսացող որևէ տեղեկություն», ասվում է հայտարարության մեջ:
Նախարարությունը հորդորել է վստահել միայն պաշտոնական աղբյուրներով տարածվող տեղեկատվությանը և կոչ է արել խուսափել չստուգված լուրերից։
Անդրադառնալով այդ որոշմանը՝ Amicus Legal Consulting ընկերության հիմնադիր Հայկ Ղազարյանը նշել է, որ, ըստ որոշման, «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ-ն (նույն ինքը ARCA-ն) յուրաքանչյուր ամիս էլ.փոստով ֆինանսների նախարարություն է ներկայացնում հաշվետվություն, որը «ներառում է յուրաքանչյուր շահառուի կողմից իրականացված գործարքների վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ շահառուի անձնական տվյալների ապանձնավորմամբ»։ Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ շահառուին տրամադրվում է յուրահատուկ նույնականացման համար և գաղտնագրման բանալիները նախարարությանը չեն տրամադրվում։

13 Январь 2026 - 06:51 AMT
Министерство финансов Армении опровергло распространяемые слухи, отметив, что компания «Аrmenian Card» не предоставляет никаких личных данных граждан о совершённых транзакциях министерству. Об этом говорится в официальном заявлении ведомства.
С 1 января граждане будут получать 2% кешбэк при безналичной оплате исключительно через платёжную систему ARCA.
«В ответ на распространяемые в социальных сетях недостоверные сведения сообщаем, что в рамках действующей программы 2% кешбэка за безналичные платежи с использованием карт ARCA компания «Аrmenian Card» не передаёт и не будет передавать Министерству финансов РА персональные данные о транзакциях граждан или любую информацию, относящуюся к банковской тайне», — говорится в сообщении.
В министерстве призвали доверять исключительно информации из официальных источников и воздерживаться от распространения непроверенных данных.
Комментируя данное решение, основатель компании Amicus Legal Consulting Айк Казарян указал, что согласно документу, «Аrmenian Card» (также известная как ARCA) ежемесячно отправляет в Минфин отчёт по электронной почте. В нём содержится информация о транзакциях каждого получателя кешбэка, при этом персональные данные обезличены. Также в документе отмечено, что каждому получателю присваивается уникальный идентификационный номер, а ключи шифрования министерству не предоставляются.