ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ բիզնես վարող երկրների նկատմամբ 25% մաքսատուրք սահմանելու մասին։ Այդ մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Անմիջապես ուժի մեջ է մտնում հետևյալը․ Իրանի հետ գործարքներ կնքող ցանկացած երկիր 25% մաքսատուրք կվճարի ԱՄՆ հետ կատարված ցանկացած գործարքի համար։ Այս որոշումը վերջնական է և վճռորոշ։ Շնորհակալություն այս հարցի նկատմամբ ձեր ուշադրության համար»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը:
Հայաստանի և Իրանի միջև տարեկան ապրանքաշրջանառությունը մոտ 1 միլիարդ դոլարի է հասնում, գրում է Factor.am-ը:
Իրանից ներմուծվում են երկաթ և պողպատ, բնական գազ, նավթային ապրանքներ, պլաստիկ, շինարարական նյութեր։ Հայաստանն իր հերթին Իրան է արտահանում էլեկտրաէներգիա, հանքային նյութեր, սննդամթերք, մեքենաներ և սարքավորումներ։
Ըստ CNN-ի՝ մաքսատուրքեր սահմանելու Թրամփի որոշումը մեծապես կազդի Չինաստանի վրա, որն Իրանի և ԱՄՆ-ի խոշոր առևտրային գործընկերն է։ Իրանի խոշոր առևտրային գործընկերներ են Հնդկաստանը, ԱՄԷ-ն և Թուրքիան։

Президент США Дональд Трамп объявил о введении 25-процентной пошлины для всех стран, ведущих бизнес с Ираном. Об этом он сообщил на платформе Truth Social.
«Немедленно вступает в силу следующее: любая страна, заключающая сделки с Ираном, будет платить 25% пошлину на любые операции с США. Это решение является окончательным и безоговорочным. Благодарю за внимание к этому вопросу», — написал американский лидер.
По данным «Factor.am », годовой товарооборот между Арменией и Ираном составляет около 1 миллиарда долларов.
Армения импортирует из Ирана железо и сталь, природный газ, нефтепродукты, пластик и строительные материалы. В ответ Армения экспортирует в Иран электроэнергию, полезные ископаемые, продукты питания, машины и оборудование.
Как сообщает CNN, решение Трампа о пошлинах сильно повлияет на Китай — одного из крупнейших торговых партнеров и Ирана, и США. Ключевыми торговыми партнерами Ирана также являются Индия, ОАЭ и Турция.