ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ բիզնես վարող երկրների նկատմամբ 25% մաքսատուրք սահմանելու մասին։ Այդ մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Անմիջապես ուժի մեջ է մտնում հետևյալը․ Իրանի հետ գործարքներ կնքող ցանկացած երկիր 25% մաքսատուրք կվճարի ԱՄՆ հետ կատարված ցանկացած գործարքի համար։ Այս որոշումը վերջնական է և վճռորոշ։ Շնորհակալություն այս հարցի նկատմամբ ձեր ուշադրության համար»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը:
Հայաստանի և Իրանի միջև տարեկան ապրանքաշրջանառությունը մոտ 1 միլիարդ դոլարի է հասնում, գրում է Factor.am-ը:
Իրանից ներմուծվում են երկաթ և պողպատ, բնական գազ, նավթային ապրանքներ, պլաստիկ, շինարարական նյութեր։ Հայաստանն իր հերթին Իրան է արտահանում էլեկտրաէներգիա, հանքային նյութեր, սննդամթերք, մեքենաներ և սարքավորումներ։
Ըստ CNN-ի՝ մաքսատուրքեր սահմանելու Թրամփի որոշումը մեծապես կազդի Չինաստանի վրա, որն Իրանի և ԱՄՆ-ի խոշոր առևտրային գործընկերն է։ Իրանի խոշոր առևտրային գործընկերներ են Հնդկաստանը, ԱՄԷ-ն և Թուրքիան։

The United States has announced a new 25% tariff on any country conducting business with Iran, President Donald Trump said in a post on the Truth Social platform.
“Effective immediately, any country engaging in transactions with Iran will pay a 25% tariff on all deals made with the United States. This decision is final and non-negotiable. Thank you for your attention to this matter,” wrote the U.S. President.
Armenia’s annual trade turnover with Iran reaches approximately $1 billion, according to Factor.am .
Imports from Iran to Armenia include iron and steel, natural gas, petroleum products, plastic, and construction materials. In return, Armenia exports electricity, mineral resources, food products, machinery, and equipment to Iran.
According to CNN, Trump’s tariff decision is expected to significantly affect China, a major trading partner of both Iran and the U.S. Other key partners of Iran include India, the United Arab Emirates, and Turkey.