Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում անդրադարձել է Ադրբեջանից Հայաստան բենզինի և դիզվառելիքի ներմուծման գործընթացին՝ ներկայացնելով դրա արդյունքները:
Նա ընդունել է նաև, որ այս հարցում կա քննադատություն, և ոչ միայն Հայաստանում, այլև Ադրբեջանում:
«Ադրբեջանից ներմուծվել է հիմնականում Premium տեսակի բենզին, և այսօրվա դրությամբ Հայաստանում Premium տեսակի բենզինի նվազագույն գինը նվազել է 15 տոկոսով` նախկին 510 դրամի փոխարեն 430 դրամ է։
Երկու օր առաջ արդեն Ադրբեջանից Հայաստան է ներմուծվել նաև դիզվառելիք, որի նվազագույն գինն այս ընթացքում նվազել է 2 տոկոսով։ Նաև Regular տեսակի բենզինի գինն է նվազել՝ դեկտեմբերի համեմատ մոտ 8 տոկոսով։ Այսինքն՝ եթե դեկտեմբերի 11-ին Regular տեսակի բենզինի նվազագույն գինը 500 դրամ էր, հիմա 460 դրամ է»,-ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դա խաղաղության արդյունքներն ու օգուտներն են:
Անդրադառնալովբ քննադատություններին՝ նա ասել է․ «Հայաստանում ասում են՝ բենզին եք գնում, փողերը ուղարկում եք Ադրբեջան, որ այդ փողերով հարձակվեն Հայաստանի վրա, իսկ Ադրբեջանում ասում են, թե բենզինը և դիզվառելիքը ուղարկում եք Հայաստան, որ իրենց տանկերն ու զինտեխնիկան լիցքավորեն և հարձակվեն Ադրբեջանի վրա»։
Ըստ նրա՝ այդ մտահոգությունները տեղին չեն, քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված է խաղաղություն, որն աստիճանաբար պետք է դառնա ինստիտուցիոնալ։
Նա հավելել է, որ Հայաստանում նման քննադատությունները գալիս են այն շրջանակներից, որոնք երկար տարիներ մենաշնորհային դիրք են ունեցել բենզինի շուկայում։
«Նրանք ստիպված են լինելու իջեցնել գները, ինչից տուժելու են, ենթադրում եմ, այդ մոնոպոլիաները, որոնք փաստացի և վերջնականապես վերանալու են, և օգտվելու են ՀՀ քաղաքացիները», – նշել է վարչապետը։
Դեկտեմբերի 19-ին Հայաստան էր ներմուծվել ադրբեջանական A-95 տեսակի բենզին՝ 1218 տոննա քաշով։ 2026 թվականի հունվարի 7-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը վառելիքի երկրորդ խմբաքանակն է մատակարարում Հայաստան՝ 1000 տոննա A-92 տեսակի բենզին, նույնքան դիզվառելիք և 1800 տոննա A-95 տեսակի բենզին:

13 Январь 2026 - 14:12 AMT
В видеобращении на Facebook премьер-министр Никол Пашинян рассказал о процессе импорта бензина и дизельного топлива из Азербайджана в Армению, представив достигнутые результаты.
Он признал, что по этому поводу звучит критика как в Армении, так и в Азербайджане.
«Из Азербайджана в основном ввозился бензин марки Premium. На сегодняшний день минимальная цена Premium-бензина в Армении снизилась на 15% — с 510 до 430 драмов.
Два дня назад из Азербайджана также был завезён дизель, цена на который за это время упала на 2%. Также снизилась цена на бензин марки Regular — примерно на 8% по сравнению с декабрём. Если 11 декабря минимальная цена Regular-бензина составляла 500 драмов, то сейчас — 460 драмов», — отметил Пашинян, добавив, что это — результаты и выгоды от мира.
Касаясь критики, он сказал: «В Армении говорят, что мы покупаем бензин и отправляем деньги в Азербайджан, чтобы за эти деньги они напали на нас, а в Азербайджане говорят, что топливо отправляют в Армению, чтобы армяне заправили свою технику и напали на них».
По его словам, такие опасения не обоснованы, поскольку между Арменией и Азербайджаном установлен мир, который должен со временем приобрести институциональный характер.
Он также отметил, что в Армении критику чаще всего озвучивают круги, долгое время удерживавшие монополию на топливном рынке.
«Теперь им приходится снижать цены, что, полагаю, нанесёт удар по этим монополиям, которые фактически исчезнут. В результате выиграют граждане Армении», — сказал премьер-министр.
19 декабря в Армению было ввезено 1218 тонн азербайджанского бензина марки A-95. 7 января 2026 года стало известно о второй поставке из Азербайджана: 1000 тонн бензина марки A-92, 1000 тонн дизельного топлива и 1800 тонн бензина A-95.