13 Հունվար 2026 - 13:30 AMT
Իդրամ ընկերության համար 2025 թվականը հագեցած տարի էր նոր՝ միջազգային խոշոր գործընկերների հետ նշանակալի համագործակցություններով, վաճառակետերի թվի մեծ աճով, միջազգային մրցանակներով և բազմաթիվ այլ հաջողություններով։ Տարվա կարևոր իրադարձությունները հարցազրույցում ամփոփել է Իդրամ ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Գրիգորի Յոլյանը։
Նա նշել է, որ 2025 թվականին Հայաստանի տարածքում ֆիզիկական վաճառակետերի թիվը, որտեղ հնարավոր է վճարել Իդրամ QR-ով, հատել է 26,000-ը, իսկ առցանց խանութներինը՝ 1000-ը։ Բոլոր թե՛ ֆիզիկական, թե՛ առցանց վաճառակետերում հնարավոր է վճարել Rocket Line թվային ապառիկի միջոցով, իսկ 12,000-ից ավելի վաճառակետերում գործում է Rocket Line 0%-ը։
Նա անդրադարձել է նաև տարվա առաջին մեծ համագործակցությանը AliPay+-ի հետ, որի արդյունքում Alipay+-ի օգտատերերին հնարավորություն է ընձեռվել Հայաստանում իրականացնել միջսահմանային QR-վճարումներ Իդրամ QR ենթակառուցվածքի միջոցով։ Կարևոր է նշել, որ Իդրամի օգտատերերի համար նույնպես լայն հնարավորություններ են բացվում, քանի որ այս պահին արդեն իրենց Idram&IDBank հավելվածով նրանք հնարավորություն ունեն վճարումներ իրականացնել AliPay+-ի QR-ով աշխարհի 57 երկրում։
Երկրորդ նշանակալի համագործակցությունը առևտրային ծավալներով աշխարհում մեծությամբ երկրորդ կրիպտո բորսայի՝ Bybit-ի հետ էր։ Արդյունքում Հայաստանում գտնվելիս Bybit հավելվածի օգտատերերը կարող են իրենց հավելվածով մոտ 26,000 առևտրային կետերում և 1000-ից ավել առցանց խանութներում կատարել Իդրամ QR վճարումներ։
Գրիգորի Յոլյանի խոսքով՝ արդեն իսկ հայտարարվել է նոր ռազմավարական համագործակցության մեկնարկի մասին Tencent-ի TenPay Global և WeChat Pay (Weixin Pay) վճարային հարթակների հետ։

13 January 2026 - 14:03 AMT
2025 was a successful year for Idram, marked by significant partnerships with major international players, a substantial increase in points of sale, international awards, and many other achievements.
Grigori Yolyan, Commercial Director of Idram, highlighted the key events of the year in an interview.
In 2025, the number of physical points of sale in Armenia where customers can pay with Idram QR exceeded 26,000, while online stores reached 1,000. At all physical and online points of sale, payments via Rocket Line digital installment plan are available, and Rocket Line 0% can be used at over 12,000 locations.
He also touched upon the first major partnership of the year with AliPay+, as a result of which Alipay+ users were given the opportunity to make cross-border QR payments in Armenia via the Idram QR infrastructure. It is important to note that wide opportunities are also opening up for Idram users, as at the moment they already have the opportunity to make payments with AliPay+ QR in 57 countries around the world with their Idram&IDBank application.
The second significant partnership was with Bybit, the second largest crypto exchange in the world by trading volume. As a result, while in Armenia, Bybit application users can make Idram QR payments with their application at about 26,000 points of sale and more than 1,000 online stores.
According to Grigori Yolyan, the launch of a new strategic partnership has already been announced with Tencent's TenPay Global and WeChat Pay (Weixin Pay) payment platforms.