14 Հունվար 2026 - 14:59 AMT
ՄՍՊՀ նախագահ․ Հեղուկ գազի թանկացման հիմնական պատճառը սեզոնային պահանջարկի ավելացումն է ու Լարսի փակ լինելը
Վերջին օրերին քաղաքացիների շրջանում ակտիվորեն տարածվում են դժգոհություններ հեղուկ գազի գնի բարձրացման և որոշ լցակայաններում դրա հասանելիության սահմանափակման կապակցությամբ։
Հեղուկ գազի թանկացման թեմային անդրադարձել է Մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը՝ ասուլիսի ընթացքում ներկայացնելով ձևավորված իրավիճակի պատճառները, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա պարզաբանմամբ՝ գների բարձրացման հիմնական գործոններն են սեզոնային պահանջարկի աճը և Վրաստանի տարածքով անցնող Լարսի անցակետի փակ լինելը։
«Լարսը որ փակվում է, այդ մեքենան, որ պետք է, ենթադրենք, 10 օրում գնար, գնում է 20 օրում, տրանսպորտը թանկանում է։ Թողենք այն, որ բորսայի գինը բարձրանում, իջնում է, բորսայից է կախված։ Բորսան միայն Հայաստանով չէ, Հայաստանն ամենամեծ սպառողը չէ։ Նույն ձև մյուս կողքի երկրները՝ ընդհուպ մինչև Պակիստան, եթե սկսում է բորսայից մեծ քանակ առնել, պահանջարկի սեզոնայնություն կա, սկսում է ապրանքի գինը թանկանալ։ Բնականաբար Հայաստանում էլ է թանկանում»,– նշել է ՄՍՊՀ նախագահը։
Գևորգյանը շեշտել է, որ հեղուկ գազի ներմուծմամբ զբաղվում է ավելի քան 100 տնտեսվարող, ուստի այս շուկայում պայմանավորվածություն լինելու վարկածը անհիմն է։
Ըստ նրա՝ առավել մեծ մասնաբաժին ունեցող ընկերության ներմուծման ծավալը չի անցնում 9 տոկոսը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Մենք կարող ենք այդ ոլորտը չնայել, որովհետև ՀՀ-ում 100-ից ավել տնտեսվարող սուբյեկտ է ներմուծում հեղուկ գազ, և ամենաշատ մասնաբաժին ունեցող սուբյեկտի ներմուծման ծավալը 9%-ը չի գերազանցել»,– նշել է Գևորգյանը։

Rising complaints among Armenian citizens over increased liquid gas (LPG) prices and limited availability at some stations have prompted an official response from the State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC).
SCPEC Chairman Gegam Gevorgyan, speaking at a press conference, explained that the main reasons behind the price surge are seasonal demand growth and the closure of the Lars checkpoint, which affects transport times and costs.
“When Lars closes, a truck that would normally make the trip in 10 days takes 20, which increases transportation costs. And that's not even factoring in exchange-based fluctuations. Armenia isn’t the largest consumer. If other countries, even Pakistan, start buying large quantities from the exchange during high-demand seasons, prices rise globally. Naturally, this affects Armenia too,” Gevorgyan said, as quoted by Panorama.am .
He stressed that over 100 operators are involved in LPG imports to Armenia, making market collusion unlikely.
According to Gevorgyan, no single importer holds more than a 9% market share, ruling out monopolistic control. “We could choose not to monitor this sector at all, since no company exceeds 9% market share and over 100 economic entities are importing LPG,” he told Radar Armenia.