14 Հունվար 2026 - 14:59 AMT
ՄՍՊՀ նախագահ․ Հեղուկ գազի թանկացման հիմնական պատճառը սեզոնային պահանջարկի ավելացումն է ու Լարսի փակ լինելը
Վերջին օրերին քաղաքացիների շրջանում ակտիվորեն տարածվում են դժգոհություններ հեղուկ գազի գնի բարձրացման և որոշ լցակայաններում դրա հասանելիության սահմանափակման կապակցությամբ։
Հեղուկ գազի թանկացման թեմային անդրադարձել է Մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը՝ ասուլիսի ընթացքում ներկայացնելով ձևավորված իրավիճակի պատճառները, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա պարզաբանմամբ՝ գների բարձրացման հիմնական գործոններն են սեզոնային պահանջարկի աճը և Վրաստանի տարածքով անցնող Լարսի անցակետի փակ լինելը։
«Լարսը որ փակվում է, այդ մեքենան, որ պետք է, ենթադրենք, 10 օրում գնար, գնում է 20 օրում, տրանսպորտը թանկանում է։ Թողենք այն, որ բորսայի գինը բարձրանում, իջնում է, բորսայից է կախված։ Բորսան միայն Հայաստանով չէ, Հայաստանն ամենամեծ սպառողը չէ։ Նույն ձև մյուս կողքի երկրները՝ ընդհուպ մինչև Պակիստան, եթե սկսում է բորսայից մեծ քանակ առնել, պահանջարկի սեզոնայնություն կա, սկսում է ապրանքի գինը թանկանալ։ Բնականաբար Հայաստանում էլ է թանկանում»,– նշել է ՄՍՊՀ նախագահը։
Գևորգյանը շեշտել է, որ հեղուկ գազի ներմուծմամբ զբաղվում է ավելի քան 100 տնտեսվարող, ուստի այս շուկայում պայմանավորվածություն լինելու վարկածը անհիմն է։
Ըստ նրա՝ առավել մեծ մասնաբաժին ունեցող ընկերության ներմուծման ծավալը չի անցնում 9 տոկոսը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Մենք կարող ենք այդ ոլորտը չնայել, որովհետև ՀՀ-ում 100-ից ավել տնտեսվարող սուբյեկտ է ներմուծում հեղուկ գազ, և ամենաշատ մասնաբաժին ունեցող սուբյեկտի ներմուծման ծավալը 9%-ը չի գերազանցել»,– նշել է Գևորգյանը։

На фоне растущих жалоб граждан на рост цен на жидкий газ (LPG) и перебои с его доступностью на некоторых заправках, председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Гегам Геворгян прокомментировал ситуацию на пресс-конференции, сообщает Panorama.am .
По его словам, основными причинами подорожания стали сезонный рост спроса и закрытие КПП Ларс в Грузии, через который проходит импорт.
«Когда Ларс закрыт, машина, которая могла бы приехать за 10 дней, едет 20. Транспорт дорожает. А если учесть ещё и биржевые колебания, цена на газ зависит от спроса не только в Армении. Если, скажем, даже Пакистан начинает закупать в больших объёмах, растёт цена по всему региону, соответственно, и в Армении», — отметил он.
Геворгян подчеркнул, что на рынке более 100 компаний занимаются импортом LPG, и вероятность сговора отсутствует.
По его словам, даже крупнейший участник рынка не превышает долю в 9%. «Мы могли бы вообще не контролировать этот сектор, потому что в Армении более 100 субъектов хозяйствования ввозят жидкий газ, и у крупнейшего — доля менее 9%», — заявил глава комиссии, передаёт Radar Armenia.