15 Հունվար 2026 - 06:50 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կասեցնում է միայն ներգաղթային վիզաների տրամադրումը Հայաստանի և 74 այլ երկրների քաղաքացիներին։
Ավելի վաղ Fox News հեռուստաընկերությունը հայտնել է, թե Միացյալ Նահանգները դադարեցրել է այդ պետությունների քաղաքացիներին տրամադրել բոլոր տեսակի մուտքի արտոնագրերը, սակայն որոշ ժամանակ անց լրատվամիջոցը կատարել է ճշգրտում՝ նշելով, որ սահմանափակումը վերաբերում է միայն ներգաղթային վիզաների տրամադրմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Պետդեպը դադարեցնում է ներգաղթային մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը 75 երկրի համար, որտեղից ժամանած միգրանտները անթույլատրելի բարձր սոցիալական նպաստներ են ստանում ԱՄՆ ժողովրդի հաշվին», – ասվում է X սոցցանցում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Պետդեպարտամենտը շեշտել է, որ այս սառեցումը կմնա ուժի մեջ այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԱՄՆ իշխանությունները չեն ստանում երաշխիք, որ միգրանտները չեն ապրի ամերիկացիների միջոցներով։
Պետդեպի ներկայացուցիչ Թոմի Փիգոտը նշել է, որ գերատեսչությունը կիրառելու է իր օրինական լիազորությունները՝ արգելելու այն ներգաղթյալների մուտքը, որոնք կարող են հավելյալ բեռ հանդիսանալ Միացյալ Նահանգների համար։
Որոշման ուժի մեջ մտնելու օրը սահմանվել է հունվարի 21-ը։ Սահմանափակող միջոցառումները կգործեն ոչ միայն Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, այլև Իրանի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Եգիպտոսի, Թաիլանդի և մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների նկատմամբ։

15 Январь 2026 - 07:06 AMT
Госдепартамент Соединённых Штатов объявил, что останавливает выдачу иммиграционных виз гражданам Армении и ещё 74 государств.
Это решение последовало после сообщений о том, что мигранты из некоторых стран получают непозволительно высокий уровень социальных пособий за счёт американских налогоплательщиков.
Ранее телеканал Fox News сообщил о прекращении выдачи всех видов въездных виз для этих стран, однако позже уточнил, что ограничение касается только иммиграционных виз, передаёт Sputnik Армения.
В сообщении Госдепа в социальной сети X говорится: «Госдепартамент приостанавливает выдачу иммиграционных въездных виз для 75 стран, откуда прибывшие мигранты получают недопустимо высокие социальные пособия за счёт народа США».
Ведомство подчеркнуло, что эта приостановка останется в силе до тех пор, пока власти США не получат гарантии, что мигранты не будут жить за счёт американцев.
Представитель Госдепартамента Томми Пигготт отметил, что департамент будет применять свои законные полномочия, чтобы не допускать въезд иммигрантов, которые могут стать дополнительным бременем для Соединённых Штатов.
Дата вступления решения в силу назначена 21 января, и ограничения распространяются не только на граждан Армении, Грузии, Азербайджана и России, но также Ирана, Ирака, Бразилии, Египта, Таиланда и ряда других стран.