15 Հունվար 2026 - 06:50 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կասեցնում է միայն ներգաղթային վիզաների տրամադրումը Հայաստանի և 74 այլ երկրների քաղաքացիներին։
Ավելի վաղ Fox News հեռուստաընկերությունը հայտնել է, թե Միացյալ Նահանգները դադարեցրել է այդ պետությունների քաղաքացիներին տրամադրել բոլոր տեսակի մուտքի արտոնագրերը, սակայն որոշ ժամանակ անց լրատվամիջոցը կատարել է ճշգրտում՝ նշելով, որ սահմանափակումը վերաբերում է միայն ներգաղթային վիզաների տրամադրմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Պետդեպը դադարեցնում է ներգաղթային մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը 75 երկրի համար, որտեղից ժամանած միգրանտները անթույլատրելի բարձր սոցիալական նպաստներ են ստանում ԱՄՆ ժողովրդի հաշվին», – ասվում է X սոցցանցում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Պետդեպարտամենտը շեշտել է, որ այս սառեցումը կմնա ուժի մեջ այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԱՄՆ իշխանությունները չեն ստանում երաշխիք, որ միգրանտները չեն ապրի ամերիկացիների միջոցներով։
Պետդեպի ներկայացուցիչ Թոմի Փիգոտը նշել է, որ գերատեսչությունը կիրառելու է իր օրինական լիազորությունները՝ արգելելու այն ներգաղթյալների մուտքը, որոնք կարող են հավելյալ բեռ հանդիսանալ Միացյալ Նահանգների համար։
Որոշման ուժի մեջ մտնելու օրը սահմանվել է հունվարի 21-ը։ Սահմանափակող միջոցառումները կգործեն ոչ միայն Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, այլև Իրանի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Եգիպտոսի, Թաիլանդի և մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների նկատմամբ։

15 January 2026 - 07:05 AMT
The U.S. State Department is suspending the issuance of immigrant visas to citizens of Armenia and 74 other countries, the department has announced.
The move follows reports that migrants from certain countries receive unduly high levels of public assistance funded by U.S. taxpayers.
Earlier, Fox News incorrectly reported that the United States had halted all entry visas for those nations, but later clarified that the restriction applies only to immigrant visas, according to Sputnik Armenia.
In a post on X, the State Department said: “The Department is suspending immigrant entry visas for 75 countries whose incoming migrants are receiving unacceptable levels of social benefits at the expense of the American people.”
The department stressed that the suspension will remain in effect until U.S. authorities receive assurances that migrants will not live at the expense of Americans.
State Department spokesperson Tommy Piggott said the department will use its lawful authority to bar the entry of immigrants who could become an additional burden on the United States.
The policy is set to take effect on January 21 and will apply not only to citizens of Armenia, Georgia, Azerbaijan, and Russia, but also to those from Iran, Iraq, Brazil, Egypt, Thailand, and several other countries.