15 Հունվար 2026 - 09:18 AMT
Տեղական արտադրության և շրջակա միջավայրի պահպանության առաջնահերթություններից ելնելով՝ խորհրդարանը քննարկել է օրենքների փաթեթ, որով նախատեսվում է սահմանափակել պլաստիկ տարաների օգտագործումը առևտրում և հանրային սննդի ոլորտում։
Ազգային ժողովի Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 14-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Շուկայի վերահսկողության մասին օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Նախագիծն հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը։
Ներկայացված փաթեթի համաձայն՝
2027 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի և հանրային սննդի ոլորտներում՝ մանրածախ առևտրի կետերում, տոնավաճառներում, ցուցահանդես-վաճառքներում, շրջիկ առևտրի վայրերում կդրվի արգելք՝
• պոլիէթիլենային տոպրակների ու պարկերի, ինչպես նաև միանգամյա օգտագործման տարաների և սպասքի (ափսեներ, բաժակներ, գդալներ, պատառաքաղներ, դանակներ, խմելու կամ խառնելու ձողիկներ) առկայության կամ իրացման վրա՝ բացառությամբ կշռափաթեթավորման համար նախատեսված պարկերի և երկրորդային հումքից արտադրված աղբի պարկերի, ինչպես նաև կափարիչով պլաստիկ տարաների, որոնք նախատեսված են կշռափաթեթավորման համար,
• առաջարկվում է խախտման առաջին դեպքում կիրառել նախազգուշացում, իսկ կրկնվելու դեպքում՝ նշանակել 100.000-ից 150.000 դրամ տուգանք,
• վերահսկողությունն առաջարկվում է վերապահել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին և Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին համատեղ,
• նախատեսվում է նաև ամրագրել «դիտարկման» ձևաչափով վերահսկողության իրականացման մեխանիզմը։
Մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկի սահմանափակումը դիտարկվում է ոչ միայն բնապահպանական նախաձեռնություն, այլև քաղաքական ու տնտեսական ուղղվածությամբ քայլ, որի միջոցով Հայաստանը COP 17 համաժողովի նախաշեմին ձգտում է ներկայանալ որպես պատասխանատու պետություն, հավատարիմ՝ կայուն զարգացման սկզբունքներին։
Հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը նշել է, որ այդ ապրանքատեսակների արգելքի մասին օրենքի նախագիծ փորձ է արվել ընդունել դեռ 2023-2024 թվականներին:
«Ուզում եմ նշել, որ այդ ապրանքատեսակներին շատ արագ փոխարինելու են թղթե պարկերը, որոնց արտադրությունը Հայաստանում կա»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը:

15 Январь 2026 - 11:52 AMT
В парламенте Армении обсуждается пакет законопроектов, направленный на ограничение использования пластиковых контейнеров в торговле и сфере общественного питания в рамках приоритетов по защите окружающей среды и развитию местного производства.
14 января на заседании Постоянной комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды был проведен первый этап обсуждения поправок в законы «О торговле и услугах», «Об административных правонарушениях» и «О контроле за рынком». Проект представил замминистра Ара Мкртчян.
Согласно документу, с 1 января 2027 года будет запрещено использование и продажа полиэтиленовых пакетов и мешков, а также одноразовой пластиковой посуды (тарелки, стаканы, ложки, вилки, ножи, трубочки для питья и перемешивания) в розничной торговле, на ярмарках, выставках-продажах и в передвижных торговых точках.
Исключения составят:
• мешки для взвешивания и упаковки,
• мешки для мусора из вторичного сырья,
• пластиковые контейнеры с крышками, предназначенные для упаковки при взвешивании.
За первое нарушение предусмотрено предупреждение, за повторное — штраф от 100 000 до 150 000 драмов.
Контроль будет осуществляться совместно органами местного самоуправления и Инспекцией по контролю за рынком. Также будет введен механизм надзора в формате «мониторинга».
Ограничение одноразового пластика рассматривается не только как экологическая мера, но и как политико-экономический шаг, с помощью которого Армения намерена представить себя ответственной страной накануне конференции COP 17 и подтвердить приверженность принципам устойчивого развития.
Председатель комиссии Ваге Галумян напомнил, что подобную инициативу пытались реализовать еще в 2023–2024 годах.
«Хочу отметить, что этим товарам быстро найдется замена. В Армении уже производится бумажная упаковка», — отметил он.