Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում վստահեցրել է, որ 2026-ի դեկտեմբերին հեղուկ գազի գնի բարձրացման հետ կապված խնդիր այլևս չի լինի:
Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանն, անդրադառնալով հեղուկ գազի գնի թանկացման վերաբերյալ հնչող քննարկումներին, պնդել է, որ դա սովորական երևույթ է, որը գրեթե ամեն տարվա դեկտեմբերին է արձանագրվում։ Նրա խոսքով, դրա համար որևէ արտառոց բացատրություն չկա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ամեն տարի, երբ Լարսը ճանապարհային հանգույցի խնդիր է ունենում, տրանսպորտային հանգույցները թանկանում են, և ամեն տարի նոր պատճառաբանություններ են լինում: Սովորական պրոցես է, ապրիլ-մայիս ամիսներին էժան է, դեկտեմբերին թանկ է, և այստեղ լուրջ պրոբլեմ գոյություն չունի, դեֆիցիտ ևս գոյություն չունի»,- պարզաբանել է Գևորգյանը։
Փաշինյանն արձագանքել է՝ ընդգծելով, որ խնդրի արմատը գտնվում է մատակարարման հնարավոր տարբեր ուղիներ ու աղբյուրներ ապահովելու հարցում՝ խաղաղության համատեքստում։
«Այստեղ է հարցը, պետք չէ շատ բան փնտրել: Եվ մենք պետք է գնանք այդ ճանապարհով և գնում ենք այդ ճանապահով: Համոզված եղեք, որ այս տարի դեկտեմբերին էլ չի լինի այդ հարցը, վստա՛հ եղեք»,-ասել է նա:
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ևս մանրամասնել է իրավիճակը՝ նշելով, որ սովորաբար հեղուկ գազը ՀՀ է ներմուծվում Վերին Լարսով՝ Ռուսաստանից, ինչպես նաև Իրանից։ Սակայն վերջին շրջանում երկու ուղղություններով էլ խնդիրներ են ի հայտ եկել՝ տեղանքային պայմանների և այլ հանգամանքների հետևանքով։
«Մի դեպքում ձյան առատ տեղումներ են, մյուս դեպքում՝ գիտենք: Այս պայմաններով պայմանավորված՝ բոլոր գործարարներին մեր առաջարկը հետևյալն է եղել, որ ժամանակն է օգտվել երկաթուղային հաղորդակցությունից: Կարծում ենք՝ առաջիկայում այդ հարցը մեկընդմիշտ կկարողանանք լուծել, որովհետև երկաթուղային հաղորդակցությունն այդպիսի խնդիրների առաջ չի կանգնում, ինչպես, օրինակ, Վերին Լարսը»,-ասել է նա:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր հերթին ընդգծել է, որ մեծ հավանականությամբ, ապրանքատեսակի փոխադրումն ապագայում կիրականացվի նաև երկաթուղային ուղով՝ ըստ նրա՝ «քաղաքակիրթ ճանապարհով»։
«Կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներում շուկան կադապտացվի այսօրվա իրականությանը, և ներմուծումները կիրականացվեն շատ ավելի սիստեմատիկ ու ճիշտ տրանսպորտային ուղիով»,- ասել է նա։
Փաշինյանն ամփոփելով քննարկումը՝ վերահաստատել է իր տեսակետը, որ 2026 թվականի դեկտեմբերին հեղուկ գազի թանկացման խնդիրը այլևս ակտուալ չի լինի։
Նա ընդգծել է, որ նման իրավիճակներում առաջնահերթություն է ստանում «TRIPP ուղու» գործարկումը, որի շուրջ արդեն ձեռք են բերվել հստակ պայմանավորվածություններ, հայտնում է «Ազատությունը»:
Վերջին օրերին բենզինի և դիզելային վառելիքի գները նվազել են, մինչդեռ հեղուկ գազի գինը թանկացել է՝ լցակայաններում նախկինում եղած 190 դրամի փոխարեն ներկայումս կազմելով 230-240 դրամ, այսինքն՝ 40-50 դրամով ավելի։ Այդուհանդերձ, կառավարության ներկայացուցիչները բացառել են, թե գնի աճը որևէ առնչություն ունի Ադրբեջանի տարածքով ներմուծված բենզինի հետ։

Prime Minister Nikol Pashinyan assured during a cabinet meeting that the issue of rising liquefied petroleum gas (LPG) prices will be resolved by December 2026.
Responding to public concerns, Competition and Consumer Protection Commission Chairman Gegham Gevorgyan described the annual LPG price increase as a typical seasonal pattern, not an anomaly. “Every year when the Lars checkpoint faces disruptions, transport costs rise. It’s a usual process; LPG is cheaper in April–May and more expensive in December. There is no shortage or extraordinary issue here,” he explained, according to 1lurer.am.
Pashinyan said the solution lies in securing multiple supply routes and sources as part of broader peace-oriented infrastructure efforts. “That’s the key, no need to look further. And we are moving in that direction. Rest assured, this December we won’t face the same issue either,” he said.
Economy Minister Gevorg Papoyan elaborated that Armenia typically imports LPG through Upper Lars (Russia) and from Iran, but both routes have recently faced complications due to weather and other logistical factors.
“In one case, it’s heavy snowfall, in the other, we know the context. Our recommendation to importers has been to switch to railway transport. We believe this will solve the issue for good, as railways are not vulnerable like the Lars route,” Papoyan stated.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan added that railway-based transportation is likely to become a “civilized” alternative for future imports. “I think the market will soon adapt to the current reality, and we’ll see more systematic, stable transport routes,” he noted.
Concluding the discussion, Pashinyan reaffirmed that by December 2026, seasonal LPG price hikes will no longer be a concern. He emphasized the strategic role of the TRIPP corridor, around which Armenia has already secured key agreements, according to RFE/RL.
In recent days, while gasoline and diesel prices have dropped, LPG prices have increased from 190 drams to 230–240 drams per liter. However, government officials ruled out any link between the rise and fuel imports via Azerbaijan.