Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում վստահեցրել է, որ 2026-ի դեկտեմբերին հեղուկ գազի գնի բարձրացման հետ կապված խնդիր այլևս չի լինի:
Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանն, անդրադառնալով հեղուկ գազի գնի թանկացման վերաբերյալ հնչող քննարկումներին, պնդել է, որ դա սովորական երևույթ է, որը գրեթե ամեն տարվա դեկտեմբերին է արձանագրվում։ Նրա խոսքով, դրա համար որևէ արտառոց բացատրություն չկա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ամեն տարի, երբ Լարսը ճանապարհային հանգույցի խնդիր է ունենում, տրանսպորտային հանգույցները թանկանում են, և ամեն տարի նոր պատճառաբանություններ են լինում: Սովորական պրոցես է, ապրիլ-մայիս ամիսներին էժան է, դեկտեմբերին թանկ է, և այստեղ լուրջ պրոբլեմ գոյություն չունի, դեֆիցիտ ևս գոյություն չունի»,- պարզաբանել է Գևորգյանը։
Փաշինյանն արձագանքել է՝ ընդգծելով, որ խնդրի արմատը գտնվում է մատակարարման հնարավոր տարբեր ուղիներ ու աղբյուրներ ապահովելու հարցում՝ խաղաղության համատեքստում։
«Այստեղ է հարցը, պետք չէ շատ բան փնտրել: Եվ մենք պետք է գնանք այդ ճանապարհով և գնում ենք այդ ճանապահով: Համոզված եղեք, որ այս տարի դեկտեմբերին էլ չի լինի այդ հարցը, վստա՛հ եղեք»,-ասել է նա:
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ևս մանրամասնել է իրավիճակը՝ նշելով, որ սովորաբար հեղուկ գազը ՀՀ է ներմուծվում Վերին Լարսով՝ Ռուսաստանից, ինչպես նաև Իրանից։ Սակայն վերջին շրջանում երկու ուղղություններով էլ խնդիրներ են ի հայտ եկել՝ տեղանքային պայմանների և այլ հանգամանքների հետևանքով։
«Մի դեպքում ձյան առատ տեղումներ են, մյուս դեպքում՝ գիտենք: Այս պայմաններով պայմանավորված՝ բոլոր գործարարներին մեր առաջարկը հետևյալն է եղել, որ ժամանակն է օգտվել երկաթուղային հաղորդակցությունից: Կարծում ենք՝ առաջիկայում այդ հարցը մեկընդմիշտ կկարողանանք լուծել, որովհետև երկաթուղային հաղորդակցությունն այդպիսի խնդիրների առաջ չի կանգնում, ինչպես, օրինակ, Վերին Լարսը»,-ասել է նա:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր հերթին ընդգծել է, որ մեծ հավանականությամբ, ապրանքատեսակի փոխադրումն ապագայում կիրականացվի նաև երկաթուղային ուղով՝ ըստ նրա՝ «քաղաքակիրթ ճանապարհով»։
«Կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներում շուկան կադապտացվի այսօրվա իրականությանը, և ներմուծումները կիրականացվեն շատ ավելի սիստեմատիկ ու ճիշտ տրանսպորտային ուղիով»,- ասել է նա։
Փաշինյանն ամփոփելով քննարկումը՝ վերահաստատել է իր տեսակետը, որ 2026 թվականի դեկտեմբերին հեղուկ գազի թանկացման խնդիրը այլևս ակտուալ չի լինի։
Նա ընդգծել է, որ նման իրավիճակներում առաջնահերթություն է ստանում «TRIPP ուղու» գործարկումը, որի շուրջ արդեն ձեռք են բերվել հստակ պայմանավորվածություններ, հայտնում է «Ազատությունը»:
Վերջին օրերին բենզինի և դիզելային վառելիքի գները նվազել են, մինչդեռ հեղուկ գազի գինը թանկացել է՝ լցակայաններում նախկինում եղած 190 դրամի փոխարեն ներկայումս կազմելով 230-240 դրամ, այսինքն՝ 40-50 դրամով ավելի։ Այդուհանդերձ, կառավարության ներկայացուցիչները բացառել են, թե գնի աճը որևէ առնչություն ունի Ադրբեջանի տարածքով ներմուծված բենզինի հետ։

15 Январь 2026 - 14:39 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства заверил, что к декабрю 2026 года проблема роста цен на сжиженный газ (СПГ) будет решена.
Глава Комиссии по защите конкуренции и прав потребителей Гегам Геворгян, комментируя обсуждения о подорожании газа, отметил, что речь идет о ежегодном сезонном явлении. «Каждый год, когда на Ларсе возникают сложности, повышаются транспортные издержки. Это обычный процесс: в апреле-мае дешевле, в декабре — дороже. Дефицита нет, проблем тоже нет», — отметил он (1lurer.am).
Пашинян подчеркнул, что корень проблемы — в обеспечении альтернативных путей и источников поставок, в контексте мирных инфраструктурных решений. «Вот в чем дело, не надо искать сложных объяснений. Мы движемся в этом направлении. Уверяю вас, что и в этом декабре проблем не будет», — заявил он.
Министр экономики Геворг Папоян добавил, что Армения в основном получает сжиженный газ через Верхний Ларс из России, а также из Ирана. Однако в последнее время по обоим направлениям возникли сложности из-за погодных условий и других факторов.
«В одном случае — сильные снегопады, в другом — мы все понимаем. Мы предложили предпринимателям перейти на железнодорожные перевозки. Считаем, что это навсегда решит проблему, ведь железные дороги не сталкиваются с трудностями, как, например, Ларс», — пояснил он.
В свою очередь, вице-премьер Мгер Григорян отметил, что в будущем перевозки, скорее всего, будут осуществляться именно железнодорожным транспортом — «более цивилизованным путем». «Я думаю, рынок скоро адаптируется к текущей реальности, и поставки станут более систематичными и стабильными», — сказал он.
Подводя итоги обсуждения, Пашинян подтвердил, что в декабре 2026 года вопрос подорожания сжиженного газа больше не будет актуальным. Он также подчеркнул важность запуска транспортного коридора TRIPP, по которому уже достигнуты конкретные договоренности, сообщает «Азатутюн».
В последние дни цены на бензин и дизельное топливо снизились, тогда как стоимость сжиженного газа выросла — с 190 до 230–240 драмов за литр. Представители правительства исключили связь этого роста с ввозом бензина через территорию Азербайджана.