15 Հունվար 2026 - 11:13 AMT
Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմը պատրաստվում է արտերկրում իր փափուկ ուժի ընդլայնմանն ուղղել մոտավորապես 13 միլիարդ ռուբլի՝ մոտ 165 միլիոն դոլար, ինչի շրջանակում առանցքային ուշադրություն է դարձվելու Հայաստանին։ Այս մասին հայտնել են ռուսական ՌԲԿ պարբերականի աղբյուրները:
Այս նախաձեռնությունն իրականացվելու է Սերգեյ Կիրիենկոյի ղեկավարությամբ, ով զբաղեցնում է Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, գրում է Factor.am-ը՝ OC Media-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ 2025 թվականի մայիսին «Վեդոմոստին» տեղեկացրել էր, որ Կիրիենկոն «հանձնարարական կունենա»՝ մինչև 2026-ի խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում ռուսական շահերն առաջ մղելու ուղղությամբ՝ «փափուկ ուժի» կիրառմամբ։ Նրա ղեկավարած գերատեսչություններն արդեն սկսել են զբաղվել հայկական ուղղությամբ, ինչը «նշանակում է աշխատանք նախագահի շահերից ելնելով, քանի որ դա կապահովի պետական խնդիրների կատարումը»:
Լրատվամիջոցն ընդգծել է, որ խոսքը վերաբերում է ոչ թե ընտրական, այլ տեղեկատվական բնույթի աշխատանքին։ Ըստ հրապարակման՝ Կիրիենկոյի ծրագիրը փաստացի արդեն իրականացման փուլում է։
«Հայաստանի ղեկավարությունը գնալով ավելի է թեքվում դեպի Արևմուտք, ինչն անընդունելի է Ռուսաստանի պետական քաղաքականության տեսանկյունից»,- «Վեդոմոստի»-ին ասել էր աղբյուրներից մեկը։
ՌԲԿ-ի տվյալներն առավել մանրամասնորեն պատկերացնում են նախագծի որոշ ասպեկտներ՝ ընդգծելով, թե որքան կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի արտաքին կողմնորոշումը Կրեմլի ռազմավարության մեջ։ Չնայած ծրագիրն ընդգրկելու է ԱՊՀ ինը երկրներ, ինչպես նաև Աֆրիկայի ու այլ տարածաշրջանների մի շարք պետություններ, առաջիկա ժամանակահատվածում կենտրոնը լինելու է հենց Հայաստանը։
Ֆինանսավորման աղբյուրներից բացի, ըստ ՌԲԿ-ի, ակնկալվում է նաև այլ կառույցների մասնակցություն, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Միջազգային մարդասիրական համագործակցության դաշնային գործակալության (Ռոսսոտրուդնիչեստվո) և RT լրատվական հարթակի կողմից։
Հայաստանում ծրագրի մի մասը, հնարավոր է, ներառի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ ընդդիմադիր հոսանքների ձևավորում՝ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։
Նշվում է, որ, չնայած Փաշինյանը պահպանում է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և 2025-ին մի քանի անգամ այցելել է այդ երկիր, Կրեմլին մոտ կանգնած վերլուծաբանները շարունակաբար կոշտ քննադատության են ենթարկել նրան՝ ակնարկելով փոփոխությունների ցանկությունն ինչպես իշխանության կազմում, այնպես էլ Հայաստանի արտաքին կողմնորոշման մեջ։
Նշվում է նաև, որ վերջին ամիսներին աճել է հայաստանյան ուղղությամբ տարածվող ապատեղեկատվությունը, որը հիմնականում կապվում է ռուսական կամ Կրեմլին հարող աղբյուրների, ինչպես նաև թուրքական և ադրբեջանական հարթակների հետ։
Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների զգալի անկումը սկսվել է հատկապես այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ը, չարձագանքեցին Ադրբեջանի՝ 2021 և 2022 թվականներին Հայաստանի տարածքի նկատմամբ հարձակումներին։
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք է դարձել Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների անգործությունը՝ 2023-ին տեղի ունեցած կայծակնային հարձակման ընթացքում, երբ տարածաշրջանը, ինը ամիս շարունակ շրջափակված մնալով, հանձնվել է Ադրբեջանին։

15 Январь 2026 - 14:44 AMT
Администрация президента России намерена направить около 13 миллиардов рублей (примерно 165 миллионов долларов) на расширение инструментов мягкой силы за рубежом, сообщает российский РБК со ссылкой на источники. Ключевым направлением станет Армения, передает OC Media со ссылкой на Factor.am .
Проект будет реализовываться под руководством Сергея Кириенко — первого заместителя руководителя администрации президента России. По информации «Ведомостей» от мая 2025 года, Кириенко получил поручение продвигать интересы России в Армении с использованием мягкой силы, особенно в преддверии парламентских выборов 2026 года. Подразделения, возглавляемые Кириенко, уже начали работу в армянском направлении, что, по сути, означает реализацию задач, исходящих из интересов Кремля.
Издание уточняет, что речь идет не об участии в выборах, а о проведении информационной кампании. По данным OC Media, реализация программы уже началась.
«Руководство Армении все больше тяготеет к Западу, что неприемлемо с точки зрения государственной политики России», — заявил один из источников «Ведомостей».
РБК подчеркивает стратегическое значение внешнеполитической ориентации Армении в рамках общей линии Кремля. Хотя программа охватывает девять стран СНГ, а также ряд государств Африки и других регионов, ближайшая фаза будет сосредоточена именно на Армении.
Кроме государственных средств, в реализации проекта будут задействованы такие структуры, как Россотрудничество и медиаплатформа RT.
В Армении часть программы может включать формирование оппозиционных течений против премьер-министра Никола Пашиняна накануне выборов 2026 года.
Несмотря на то что Пашинян в 2025 году несколько раз посещал Россию и сохраняет формальные отношения с Кремлем, пророссийские аналитики регулярно подвергают его жесткой критике, намекая на необходимость перемен как во власти, так и во внешнеполитическом курсе Армении.
Также отмечается рост количества дезинформации, распространяемой в армянском сегменте, в основном с платформ, связанных с Россией, а также с турецких и азербайджанских источников.
Заметное ухудшение армяно-российских отношений началось после того, как Россия и ОДКБ не отреагировали на вооруженные атаки Азербайджана на территорию Армении в 2021 и 2022 годах. Еще одной ключевой причиной стал пассивный подход российских миротворцев во время стремительного наступления Азербайджана на Нагорный Карабах в 2023 году, в результате чего регион после девятимесячной блокады был сдан Баку.