15 Հունվար 2026 - 11:13 AMT
Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմը պատրաստվում է արտերկրում իր փափուկ ուժի ընդլայնմանն ուղղել մոտավորապես 13 միլիարդ ռուբլի՝ մոտ 165 միլիոն դոլար, ինչի շրջանակում առանցքային ուշադրություն է դարձվելու Հայաստանին։ Այս մասին հայտնել են ռուսական ՌԲԿ պարբերականի աղբյուրները:
Այս նախաձեռնությունն իրականացվելու է Սերգեյ Կիրիենկոյի ղեկավարությամբ, ով զբաղեցնում է Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, գրում է Factor.am-ը՝ OC Media-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ 2025 թվականի մայիսին «Վեդոմոստին» տեղեկացրել էր, որ Կիրիենկոն «հանձնարարական կունենա»՝ մինչև 2026-ի խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում ռուսական շահերն առաջ մղելու ուղղությամբ՝ «փափուկ ուժի» կիրառմամբ։ Նրա ղեկավարած գերատեսչություններն արդեն սկսել են զբաղվել հայկական ուղղությամբ, ինչը «նշանակում է աշխատանք նախագահի շահերից ելնելով, քանի որ դա կապահովի պետական խնդիրների կատարումը»:
Լրատվամիջոցն ընդգծել է, որ խոսքը վերաբերում է ոչ թե ընտրական, այլ տեղեկատվական բնույթի աշխատանքին։ Ըստ հրապարակման՝ Կիրիենկոյի ծրագիրը փաստացի արդեն իրականացման փուլում է։
«Հայաստանի ղեկավարությունը գնալով ավելի է թեքվում դեպի Արևմուտք, ինչն անընդունելի է Ռուսաստանի պետական քաղաքականության տեսանկյունից»,- «Վեդոմոստի»-ին ասել էր աղբյուրներից մեկը։
ՌԲԿ-ի տվյալներն առավել մանրամասնորեն պատկերացնում են նախագծի որոշ ասպեկտներ՝ ընդգծելով, թե որքան կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի արտաքին կողմնորոշումը Կրեմլի ռազմավարության մեջ։ Չնայած ծրագիրն ընդգրկելու է ԱՊՀ ինը երկրներ, ինչպես նաև Աֆրիկայի ու այլ տարածաշրջանների մի շարք պետություններ, առաջիկա ժամանակահատվածում կենտրոնը լինելու է հենց Հայաստանը։
Ֆինանսավորման աղբյուրներից բացի, ըստ ՌԲԿ-ի, ակնկալվում է նաև այլ կառույցների մասնակցություն, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Միջազգային մարդասիրական համագործակցության դաշնային գործակալության (Ռոսսոտրուդնիչեստվո) և RT լրատվական հարթակի կողմից։
Հայաստանում ծրագրի մի մասը, հնարավոր է, ներառի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ ընդդիմադիր հոսանքների ձևավորում՝ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։
Նշվում է, որ, չնայած Փաշինյանը պահպանում է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և 2025-ին մի քանի անգամ այցելել է այդ երկիր, Կրեմլին մոտ կանգնած վերլուծաբանները շարունակաբար կոշտ քննադատության են ենթարկել նրան՝ ակնարկելով փոփոխությունների ցանկությունն ինչպես իշխանության կազմում, այնպես էլ Հայաստանի արտաքին կողմնորոշման մեջ։
Նշվում է նաև, որ վերջին ամիսներին աճել է հայաստանյան ուղղությամբ տարածվող ապատեղեկատվությունը, որը հիմնականում կապվում է ռուսական կամ Կրեմլին հարող աղբյուրների, ինչպես նաև թուրքական և ադրբեջանական հարթակների հետ։
Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների զգալի անկումը սկսվել է հատկապես այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ը, չարձագանքեցին Ադրբեջանի՝ 2021 և 2022 թվականներին Հայաստանի տարածքի նկատմամբ հարձակումներին։
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք է դարձել Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների անգործությունը՝ 2023-ին տեղի ունեցած կայծակնային հարձակման ընթացքում, երբ տարածաշրջանը, ինը ամիս շարունակ շրջափակված մնալով, հանձնվել է Ադրբեջանին։

The Russian Presidential Administration is set to allocate around 13 billion rubles (approximately $165 million) to expand its soft power abroad, with Armenia as a central focus, according to sources cited by Russian outlet RBC, as reported by OC Media and Factor.am .
The initiative will be led by Sergey Kiriyenko, First Deputy Chief of Staff of the Russian President. In May 2025, Vedomosti reported that Kiriyenko had received a directive to promote Russian interests in Armenia using soft power, particularly ahead of the country’s 2026 parliamentary elections. His department has already begun activities targeting Armenia, reportedly in service of the Russian president’s broader strategic goals.
The campaign is said to be informational rather than electoral in nature. According to OC Media, the program is already in its implementation phase.
"Armenia's leadership is increasingly leaning West, which is unacceptable from the standpoint of Russian state policy," one Vedomosti source stated.
RBC's reporting details the program’s broader scope, which spans nine CIS countries and various nations in Africa and beyond. However, Armenia is set to be the primary focus in the near term, reflecting the Kremlin’s concern over Yerevan’s shifting foreign policy.
In addition to state funds, the campaign will reportedly involve agencies such as Rossotrudnichestvo, the Russian Federal Agency for International Humanitarian Cooperation, and the RT media network.
In Armenia, the initiative may include the formation or support of opposition currents aimed at Prime Minister Nikol Pashinyan ahead of the 2026 elections.
While Pashinyan has maintained ties with Moscow and visited Russia multiple times in 2025, Kremlin-aligned analysts have continued to sharply criticize him and signal a desire for both political change and a reorientation of Armenia’s foreign policy.
The report also notes a recent surge in disinformation targeting Armenia, much of which is traced to Russian, Turkish, or Azerbaijani-linked platforms.
Relations between Armenia and Russia have significantly deteriorated, particularly following Moscow's and the CSTO’s failure to respond to Azerbaijan’s territorial attacks on Armenia in 2021 and 2022. Another major point of strain was Russia’s passive role during Azerbaijan’s 2023 offensive in Nagorno-Karabakh, which led to the region’s fall after a prolonged blockade.